Glicerin za lice i negovanu kožu – upotreba
Sigurni smo da ste već čuli za glicerol, ali da li znate za šta se sve može iskoristi? Njegova upotreba je raznolika. Kada je nega u pitanju glicerin za lice, ali i kosu je naročito koristan, jer povećava njihovu elastičnost. Uz to ubrzava i zarastanje rana na koži.
Pored nege, od pomoći je i kod spremanja po kući. Zatim ga možete koristiti i kod pripreme kolača i torti. U daljem tekstu saznajte kako.
Ostanite sa nama i dobićete recept za glicerinski sapun. Pa i onaj gde ide glicerin za fondan masu, ako poželite bajkovite ukrase za tortu i kolače prilikom sledeće proslave.
Šta je to glicerol i kako se dobija?
Glicerin ili glicerol spada u grupu trostrukih alkoholnih jedinjenja, koje je sastavni deo svih triglicerida. Izgleda kao gusta tečnost bez boje, mirisa i sladunjavog je ukusa. Dobija se iz prirodnih masti i ulja.
Sastavni je deo lipida kako biljnog tako i životinjskog porekla, te se proizvodi ekstrakcijom iz njihovih tkiva. Dobija se još kao nusproizvod u procesu pravljenja sapuna, procesom saponifikacije masti.
Može biti mineralnog porekla, koji se dobija iz sirovina poput petroleja i sintetičkih materija. Ali taj nemojte koristiti, jer može sadržati primese koje su štetne po zdravlje. Najviše se upotrebljava prirodni – biljni glicerin za lice, koji je dostupan u apotekama i nije štetan.
Da li ste znali da i naša koža sadrži glicerol?
Ukoliko Vam fali ove supstance u telu, doći će do prevremenog starenja, te ju je potrebno nadoknaditi.
Glicerin za lice i kožu ima višestruki pozitivan uticaj. Pomaže u održavanju balansa vode u međućelijskom prostoru kože i tako je čini hidriranom i elastičnom. Pored toga pruža joj i zaštitu od negativnih uticaja iz spoljašnje sredine.
Upotreba glicerina u kozmetici
Glicerin u kozmetici ulazi u sastav raznih proizvoda poput krema, maski, tonika, gelova, sapuna i slično. Uz to on štiti kosu i kožu od spoljašnjih uticaja, pruža im lep, zdrav i negovan izgled. Čest je sastojak proizvoda koji se koriste naročito za negu suve kože ali i kose.
Ima osobinu da privlači i vezuje vodu iz spoljašnje sredine, kad je vlažnost vazduha visoka. Kada nije, koristi vodu iz dubljih slojeva kože i tako površinski sloj održava hidriranim.
Kako se koristi glicerin za lice protiv bora
Glicerin za kožu lica je super sredstvo, jer stvara tanak zaštitini sloj i ima sposobnost upijanja vlage koju dugo zadržava. Zato je idealno rešenje u kišnom periodu godine, kada je vlažnost vazduha visoka.
Međutim, ako je vazduh suv, najbolje nemojte koristiti glicerin za lice samostalno. U takvim uslovima zapravo vezuje vodu iz dubljih tkiva i može dovesti do dehidratacije. Zbog toga je najbolje glicerol ne koristiti sam, već se uglavnom meša sa još nekom supstancom.
Pomešajte ružinu vodicu i glicerol u razmeri 2:1. Ovako spremljen tonik je dobar za uklanjanje nečistoća sa kože.
Tupferom premažite lice i regiju vrata ovom tečnošću. Držite oko pet minuta i saperite hladnom vodom. Koža će Vam biti hidrirana i lepa, jer smiruje i osvežava njen izgled.
U tom obliku pogodan je i za negu usana, kao i regeneraciju i brži rast trepavica.
Usled suvoće kože ali i sa godinama nastaju bore. Ako redovno koristite ovu supstancu prilikom nege svoga lica, koža će duže zadržati punoću i smanjićete pojavu bora. Dok za akne i bubuljice nije dobar, jer će i njih nahraniti kao i kožu, a ne isušiti i ukloniti.
Vitamin E i glicerin za lice
Još jedan izvanredan recept. Glicerin i vitamin E maska za lice se pravi mešanjem u razmeri 1:1
Dobro promućkati i umasirati na vrat i lice, ostaviti 15 minuta, pa isprati. Koristite jednom dnevno i to najbolje uveče pred spavanje.
Kada je u pitanju nega lica tu je i kozmetika koja sadrži ovu supstancu u sebi. To su na primer maska za lice na bazi glicerola i razne hidratantne osvežavajuće kreme.
Osvežite kožu i nokte sa glicerinskom kremom
Glicerin za ruke se svakodnevno koristi u svakojakim kremama. Ali ga svakako možete i naneti direktno na suvu i ispucalu kožu ruku. Slobodno naspite nekoliko kapi u vodu u kojoj držite ruke. Nakon nekog vremena videćete neverovatan efekat.
Kada je u pitanju nega Vašeg celog tela i tu možete iskoristiti trik. Dodajte malo ovog sredstva bez ustručavanja u svoje preparate koje inače koristite. Nekoliko kapi u kreme, ulja za telo, losione ili tonike za lice samo će dodatno poboljšati učinak.
Ima pozitivan uticaj na kožu, a naškoditi ne može jer ne iritira. Isto tako štiti kožu jer stvara barijeru, pa sprečava štetan uticaj spoljašnjih bakterija i drugih zagađenja.
Glicerinska krema za ruke hrani kožu, daje joj bolji izgled i sprečava perutanje. Naročito je pogodna za upotrebu u slučaju suve kože. Dodajte je u svoj losion za telo. Ili u vodu zapremine otprilike 4 šolje dodajte 4 do 5 kašičica glicerola pa taj rastvor koristite kao losion.
Želite vratiti sjaj i lep izgled svojim noktima?
Pomešajte dve kašike ružine vodice, isto toliko 3 procentnog hidrogen peroksida i jednu kašiku glicerina. Prebrišite ovom mešavinom nokte (na rukama i nogama) i posle deset minuta isperite. Tako uraditi nedeljno dva do tri puta.
Glicerin za kosu kako se koristi?
Prilikom pranja kose dodajte uz šampon koju kap glicerina, a možete ga staviti u pakovanje ili masku koju inače koristite. Kosa će Vam biti mekša i svežija, izgledaće puna života. Pored toga, ujedno pospešuje i njen brži rast.
Glicerin štiti kosu od uticaja iz spoljašnje sredine, sunca, vetra i ako često koristite peglu za kosu i figaro. Sprečava isušivanje i pucanje vrhova jer vlasi čini elastičnijim i povećava njihovu vlažnost. Uz to obnavlja oštećene vlasi i slepljuje ispucale krajeve.
Za mekšu i lepšu kosu možete mešati samo glicerol i vodu. Redovnim nanošenjem na vlasište osvežićete kosu, ili ga samog umasirajte u nju pre pranja, nedeljno dva tri puta.
Pogodan je i za umirivanje suve kože glave koja se peruta. Samo utrljajte malo biljnog glicerina u vlasište. Postoji i glicerinski sapun za kosu koji se koristi za njeno pranje. Osobe koje imaju normalnu, a pogotovo masnu kosu ne trebaju ga koristiti.
Ukoliko Vam je kosa suva, ispucala i beživotna napravite sami savršeno pakovanje za takvu kosu.
Pomešajte sa svojim balzamom malo vode, soka od aloe vere, glicerina i esencijalna ulja ruzmarina i lavande. Dva do tri puta nedeljno utrljajte na kožu glave i kosu nakon pranja, držite dva minuta i isperite. Ovakvu mešavinu čuvajte na hladnom mestu, najbolje u frižideru ili zamrzivaču.
Kao što vidite osim što je glicerin za lice poznato kozmetičko sredstvo, on se sve češće nalazi i u sastavu šampona za kosu.
Kako napraviti glicerinski sapun?
Napravite kod kuće sami svoj glicerinski sapun, izrada je brza i jednostavna. A uz puštanje mašti na volju možete ga “začiniti” po svojim željama.
- Potreban je jedan dečiji sapun, kašika biljnog glicerina iz apoteke. 150-200ml vode, možete dodati i mleka ili čaja.
- Tri kašike nekog baznog ulja po Vašoj želji, bogata su mineralima i vitaminima. Može biti nevenovo, narandžino, bademovo, maslinovo, čičkovo, kokosovo, ulje od koštica grožđa, kantarionovo, ulje eukaliptusa i slično.
Ostali sastojci nisu obavezni, stavljajte po želji i ukusu.
- Etarsko ulje koje daje miris i neka boja. Prehrambena ali se mogu koristiti prirodne supstance za bojenje poput, čokolade, kafe, kakaoa ili cimeta.
- Od posuđa trebaju dve šerpe, jer se kuva na pari i plastične može i silikonske mogle, kalupi, kutijice i slično.
Pravljenje sapuna od glicerina izgleda ovako
Stavite vodu u šerpu da se greje. Izrendajte sapun i kad voda provri smanjite temperaturu ringle pa ga ubacite. Treba oko pola sata dok se istopi, u međuvremenu povremeno pomešajte. Stavite kašiku glicerola. Po potrebi dodajte vruće mleko ili vodu. Smesa treba biti gustine poput testa za palačinke.
Dok čekate da se otopi, pripremite kalupe i posude u koje ćete izliti smesu, a prethodno ih premažite uljem. Kada se dobro istopi, pred kraj pripreme dodajete bazno ulje po vašoj želji i mešate. A na samom kraju se stavlja etarsko ulje, dobro izmešate i skinete sa šporeta, pa izlijte u kalupe.
Možete dodati još ponešto po svojoj volji pre izlivanja. Potom sačekajte neka se ohlade i stegnu, pa ih izvadite iz kalupa.
Najbolje ih je pre upotrebe prosušiti dva tri dana na vazduhu uz periodično okretanje. Naravno tu sad možete kombinovati razna ulja, dodavati mirisne začine i koristiti mleko u pripremi. Tako ćete koristiti glicerin za lice, kožu i kosu skoro pa neprimetno, a pozitivan uticaj će biti očigledan.
Glicerinski čepići za odrasle i decu
Pored višestruke primene kada je kozmetika u pitanju, glicerin ima i odlično laksativno dejstvo. Međutim u tu svrhu je znatno efikasniji kada se unosi rektalno. Zbog toga je njegova upotreba iskorišćena u farmaceutskoj industriji za rešavanje problema neredovne i tvrde stolice. Sastavni je deo mnogih lekova i sirupa protiv zatvora, a postoje i glicerinski čepići u tu svrhu.
Takav efekat ima zahvaljujući tome što usvaja u sebe tečnost iz tkiva oko creva. Tako se zapremina crevnog sadržaja povećava – voluminizira, te čini stolicu mekšom, a ujedno ubzava rad creva. Već nakon sat vremena nakon uzimanja glicerinski čepići počinje delovati.
Preporučuju se kod zatvora i hemoroida, jer olakšavaju defekaciju. Nuspojave kod ovakve primene, koje se mogu pojaviti su gasovi i grčevi u stomaku.
Postoje glicerinski čepići za odrasle koji se koriste rektalno. Primenjuju se uglavnom kada se duži vremenski neko loše hrani i slabo je fizički aktivan. Preporučuju se prilikom priprema za operaciju ili pregled. A pomažu i u periodu pre i posle porođaja. Pre korišćenja obavezno konsultujte lekara.
Blagotvorno deluje kod ekcema i kožnih oboljenja
Zbog svog blagotvornog uticaja na suvu kožu, glicerin za lice je čest sastojak preparata za lečenje ekcema, jer umiruje iritacije na koži. A možete ga koristiti i pomešanog sa malo obične ili ružine vodice. Najbolje je da oko same primene konsultujete dermatologa, koji će vas dalje uputiti.
Zbog hidrirajućeg efekta, on veoma brzo ublažava svrab i osip. Tečni glicerin za lice je naročito cenjen i pozitivno će delovati na akne i sitne linijice po koži.
Glicerin za pete se pokazao kao veoma efikasno sredstvo
Potrebno Vam je 100 ml medicinskog 70 procentnog alkohola i isto toliko glicerola. Ove supstance se dobro izmešaju i mešavina se nanosi na stopala uveče pred spavanje. Najbolje je navući čarape do jutra, tako će imati jači efekat, bolje će se upiti, a nećete zamazati posteljinu.
Osim za popucale pete, takva mešavina je delotvorna za laktove i svaku zadebljalu, grubu kožu. Ako imate kurije oči, ovaj metod će rešiti i taj problem. Nanosi se ujutru i uveče na potrebno mesto.
Nezaobilazan sastojak kolača i raznih slatkiša
Jeste li znali? Glicerin za jelo se najčešće koristi prilikom pripreme ukrasa za torte i kolače. Verovali ili ne prirodni biljni glicerol je jestiv i često se upotrebljava u kolačima. Možda ste ga već nebrojeno puta pojeli a toga niste ni svesni.
Dok neki tvrde kako nije za jelo, mnogi nikad nisu ni čuli da je uopšte upotrebljiv u ishrani. Sa druge strane, poslastičari ga uspešno koriste u pripremi fondana za torte i kolače.
Nije bilo nikakvih štetnih efekata po zdravlje, tako da je dokazano bezbedan, nemate razloga za brigu. Glicerol je važan sastojak ove smese jer sprečava njeno isušivanje i čini je lakom za rukovanje. Pa tako ukrasi na torti se neće sušiti i popucati, čak štaviše produžiće im se rok trajanja.
Prilikom kupovine sastojaka, glicerin za fondan masu mora imati na pakovanju naznaka da je bezbedan za konzumiranje. Jer postoji mogućnost da sadrži neke dodatne supstance koje nisu pogodne za unos u organizam. Stoga, obavezno čitajte šta je naznačeno na etiketama proizvoda.
Kako se pravi fondan smesa sa glicerinom
Evo jednog proverenog recepta za fondan smesu.
Potrebni su Vam:
kilogram šećera u prahu,
kesica želatina u prahu,
50 ml hladne vode za želatin.
100g fruktoze,
20ml vode za fruktozu,
i 15ml biljnog glicerina iz apoteke.
Priprema fondana:
Vodu nalijte na želatin i pustite da nabubri. Fruktozu prelijte vodom predviđenom za nju i stavite na ringlu kako bi se otopila i stalno mešajte dok ne provri. Onda kuvajte samo pola minute od momenta vrenja i sklonite sa ringle. Dodajte polako glicerol, pa zatim i želatin uz stalno mešanje.
U veću posudu uspite 700 g šećera u prahu, te sipajte uvek po malo mešavine dok sve ne sjedinite. Pa dodajte još šećera koliko je potrebno da bi dobili masu odgovarajuće čvrstine. Kasnije ćete morati rukama mesiti. Smesa mora biti homogena i laka za rukovanje, poput plastelina. Možete je podeliti na više delova i bojiti po svojoj želji.
Ako Vam ostane viška, čuvajte u kesi bez dodira sa vazduhom. Ako pravite figure od njega, obavezno ih prosušite na vazduhu kako bi se stvrdnuli. Ovo je osnovna smesa, a dalje dajte mašti na volju prilikom ukrašavanja torti.
Ostala primena glicerina u domaćinstvu
Osim što je glicerin za lice i kosu nepirkosnoven, on nam nudi višestuke koristi u domaćinstvu. Dajemo Vam nekoliko praktičnih saveta u kojima će od velike pomoći biti upravo ovaj sastojak. On je izvrstan pomoćnik prilikom spremanja po kući.
- Osvežite sa njim svoj kožni nameštaj, trebate samo dobro ga prebrisati ovim sredstvom. Tako možete srediti i svoju kožnu jaknu ili torbu.
- Glicerin za poliranje drvenih površina se pokazao kao super sredstvo. Pored toga što će nameštaj izgledati kao nov, neće se na njega taložiti ni prašina. U borbi protiv prašine isti efekat ima i ako ogledala prebrišete sa njim.
- Za veće podne lakirane drvene površine u 5l vode ubacite dve tri kašike glicerola i sa ovom tečnošću prebrišite pod. U buduće nećete više kupovati nikakve preparate za brisanje nameštaja po kući, ubeđeni smo u to.
- Ako je neko od ukućana bio nespretan prilikom jedenja voća, naročito onog bobičavog što ostavlja tamne fleke nemojte se odmah iznervirati! Ovo univerzalno sredstvo će Vam olakšati život. Mesto gde je fleka potopite u glicerin i držite sat vremena. Nakon toga samo isperite slanom vodom.
- Isto tako se mogu fleke od čaja i kafe ukloniti mešavinom ovog čuda i soli u razmeri 1:1. Namažite ovom pastom fleke i kad izblede operite odeću na uobičajen način.
Neželjena dejstva i mere opreza
Glicerin za kosu i kožu pruža hidrataciju ali trebate znati sledeće. Loša strana glicerola je to što iz vazduha upija vodu, ako je vlažnost iznad 70 procenata. Ukoliko je manja izvlači vodu iz dubljih slojeva kože.
Kako ne bi narušili balans u dubljim tkivima, pre nego upotrebite glicerin za lice dodajte mu nekoliko kapi ružine vodice. U tu svrhu poslužiće vam i čista voda. Tako će se koža zasititi vlagom, pa u slučaju manje vlažnosti vazduha neće remetiti hidriranost dubljih tkiva.
Nemojte ga koristiti ako ste negde gde je izrazito suv vazduh. Kao nuspojava, ako ga koristite u suviše jakoj koncentraciji mogu se čak pojaviti i plikovi . Zato pazite prilikom njegove primene na koži. I u ovom slučaju važi ono dobro poznato pravilo „bitna je mera“. U kozmetičkim proizvodima se on nalazi u kombinaciji sa drugim jedinjenjima pa ne postoji ovakav rizik.
Oni koji imaju osetljivu kožu lica moraju biti oprezni sa njegovom upotrebom. Kod njih može doći do iritacije i pojave osipa i svraba. U tom slučaju obratite se vašem dermatologu.
Glicerin se ne sme koristiti sam oralno, jer može izazvati mučninu, povraćanje, nadutost, dijareju, vrtoglavicu ili glavobolju.
Zatim, ne smeju ga unositi u organizam dijabetičari, osobe sa povišenim krvnim pritiskom i bolestima bubrega. Glicerin u trudnoći takođe nije dozvoljen. Zato je najsigurnije u laksativne svrhe koristiti farmaceutske proizvode koji su provereno bezbedni za oralnu upotrebu.
Savet plus:
Da bi ste ga duže sačuvali, dodajte u njega čašicu vodke. Tonik za lice koji napravite sa ružinom vodicom traje nedelju dana, ali je potrebno držati ga u frižideru.
Gde kupiti glicerin i koja mu je cena
Ima više vrsta ovog sredstva na tržištu. Tečni glicerin za lice je najtraženiji. Dostupan je i putem interneta, gde ga je moguće poručiti u svega nekoliko klikova.
Za jedan kilogram glicerina trebate izdvojiti oko 400din.
Na pitanje šta je pametno glicerin gde kupiti, naglašavamo najčistiji i prirodan je onaj biljni. Dostupan je u svim apotekama, a cena mu se kreće oko 80 do 90 rsd za bočicu od 100ml. Pre kupovine ipak proverite etiketu da budete sigurni kako nema nikakvih primesa.
Koliko će Vas koštati zavisi kakav proizvod tražite. Na primer glicerinska krema za ruke cena joj se kreće oko 150 rsd, tuba od 110 ml.
Iskustva i komentari čitalaca
Redovno koristim glicerin za lice i zadovoljna sam efektom. Podmladila sam kožu i bore su mi manje vidljive. Tako ne moram bacati brdo para na kojekakve preparate. Ima ga u svim apotekama, isprobajte i sami.
Mirjana (44)
Glicerinska krema za ruke mi je pomogla da se rešim ispucale kože kako ruku tako i lakata. A povremeno i pete namažem sa njom. Zašto kupovati brdo supocenih kremica kada mi ova savršeno odgovara za sve. Ko ima slične problem, toplo mu preporučujem ovakve proizvode.
Zorica (37)
Pročitajte kod nas sve što Vas zanima o pravljenju domaćih sapuna.
Članak Glicerin za lice i kosu kako se koristi je izvorno obljavljen na stranici meseceva dijeta | meseceve mene od autora dijeta.info