Najbolji balzam za usne iz domaće radinosti
Zima je period kada nam je dobar prirodni balzam za usne za čestu negu i hidrataciju stvarno neophodan. U ovo doba godine one se brzo i često suše te pucaju na rubovima, što može biti prilično bolno i neprijatno.
Domaće labelo, u narodu poznato kao grožđana mast, možete jednostavno napraviti kombinujući pčelinji vosak, kokosovo ulje i med. Ovi sastojci su svima dostupni, a njihova glavna funkcija je u stvaranju zaštitnog sloja koji sprečava isušivanje i pucanje usana.
Prirodni balzam za usne od domaćih sastojaka svakako je mnogo zdraviji izbor u odnosu na kupovne pune hemije: Oni su bazirani isključivo na vodi i alkoholu. U daljem tekstu pročijte kako da na prirodan način zaštitite svoje usne i cele zime imate zdrav i lep osmeh.
Šta uzrokuje pucanje usana u uglovima
Za isušivanje usana i njihovo pucanje u uglovima uzroci su brojni. Mogu biti spoljašnji kada se vezuju za klimatske uslove i hladno zimsko vreme. Drugi uzročnici kriju se u nama samima i odnose se na naše opšte zdravstveno stanje.
Hladno vreme i niska vlažnost, proizvode poprilično suv vazduh koji krade vlagu sa naših usana. Grejanje u kući dodatno ga isušuje i time se samo još više pogoršava situacija.
Zbog svega navedenog izuzetno je važno redovno provetravanje prostorija i držanje posude sa vodom na peći. Ovo vam je ujedno i odlična preporuka ukoliko imate probleme sa vlagom u stanovima i kućama.
Koža usana je veoma tanka i nema baš nikakvu zaštitu od spoljnih faktora pa zato nezi morate posvetiti posebnu pažnju. Ako ne vodite brigu o njima, i ne koristite redovno balzam za usne u zimskom periodu doći će do poprilično velikih problema. Naime, one će vam vrlo brzo postati ispucale, grube i neugledne.
Usne kao odraz stanja organizma
Promene boje i izgleda usana mogu nam ukazati na neke zdravstvene probleme. Ako npr. primetite suvoću znači da ne uzimate dovoljno tečnosti. Bledunjave i zategnute usne su prvih siguran pokazatelj ozbiljne dehidracije organizma.
Pucanje usana u uglovima nastaje zbog nedostatka vitamina A. One se oštećuju i usled manjka vitamina B. Ljuštenje može upućivati na alergiju, a ako peckaju ukazuju na depresiju i nervnu napetost.
Ako su pak vaše usne često ispucale i blede mogu ukazivati i na anemiju koja je posledica nedostatka gvožđa. Malokrvnost nije toliko opasna ako se pravilno i na vreme tretira. Oprez se preporučuje prvenstveno ženama jer češće obolevaju naspram muškaraca.
Dugotrajna suvoća usana je pokazatelj i nekih ozbiljnijih oboljenja. Ona može ukazati na začetke dijabetesa, jer se pojavljuje i pored dovoljnog unosa vode i uobičajene nege. Broj obolelih od šećerne bolesti je u porastu. Svaka promena, pa čak i ovako naivna je dovoljan znak za posetu lekaru.
Šta raditi u slučaju herpesa na usnama
Neželjena promena koja se javlja usled pada imuniteta i nakon preležane gripe je herpes na usnama. Vrlo je zarazan i lako se prenosi na ostale delove tela, ali i na druge ljude.
Izgleda kao plik, malo ispupčenje na usni. Prenosi se neposrednim kontaktom ili preko predmeta koje je koristila zaražena osoba – čaša, četkica za zube. Kad jednom dospe u organizam tu nažalost ostaje zauvek. U tretmanu bolnog mesta se preporučuje balzam za usne na bazi meda, a dostupni su i specijalni flasteri u apotekama.
Kako izlečiti ispucale usne
Uzroci ovakvog stanja su brojni, a najčešće se radi o infekciji gljivicama iz grupe Candida. Ona nastaje uglavnom u slučajevima pada imuniteta, dugotrajnog korišćenja antibiotika, ali i usled povećanja nivoa šećera u krvi.
Ovo prilično iritantno i bolno stanje može biti posledica bakterijske infekcije, delovanja stafilokoke ili alergije. Kad uobičajene terapije, grožđana mast za usne i pantenol krema ne pomažu. Najbolje je posetiti lekara radi detaljnijeg ispitivanja i terapije.
Grickanje usana je štetno
Prestanite da grizete i oblizujete usta jer sebi pričinjavate ogromnu štetu. Ovo sigurno ponavljate nesvesno u stresnim situacijama zbog nervoze i anksioznosti. Probajte se suzdržati od ove loše i ružne navike.
Grickanjem usana oštećujete površinski inače osetljiv sloj. Sa druge strane lickanjem ih isušujete jer pljuvačka brzo ispari, a one postaju pogodno tlo za razvoj gljivica. Zbog ove loše navike one će vam stalno biti prekrivene ljuspicama koje svakako nisu privlačne. Tada vam ni jedan labelo niti najbolji balzam za usne na svetu neće mnogo pomoći.
Kako napraviti balzam za usne od pčelinjeg voska
Postupak je brz, a dobijeni proizvod je savršen. Prirodni balzam za usne od pčelinjeg voska je najbolji izbor. Kod nas se najčešće spravlja , a priprema je vrlo jednostavna.
Biće vam potrebne sledeće namirnice:
10 grama izrendanog voska pčelinjeg,
2-3 male kašika ekstra devičanskog kokosovog i 1 kašičica ricinusovog ulja,
pola kašikice domaćeg meda.
Priprema balzama:
Sve sastojke najpre pomešajte u manjoj staklenoj posudi. Stavite ih u mikrotalasnu ili u peć sa uključenim gornjim i donjim grejačem, kako bi se oni istopili. Temperatura treba biti umerena, jer ne kuvamo, već samo otapamo.
U otopljenu masu možete dodati 3- 4 kapi peperminta ili nekog drugog koncentrovanog ulja. Sve dobro promešajte i smesu prespite u male kutije za grožđanu mast.
Pčelinji vosak omekšava tvrde ispucale usne, a kada se istopi sa ostalim komponentama pomaže da se balzam stvrdne. Kokos je bogat masnim kiselinama koje neguju i hidriraju, a njegova antioksidativna svojstva štite od oštećenja. Med pomaže u zadržavanju vlažnosti i deluje kao prirodni osveživač.
Ova količina je dovoljna za 4 pakovanja. Dobićete fenomenalni balzam za usne sa zaštitnim faktorom, i ta će vam količina biti dovoljna za celu zimu.
Napravite domaći labelo za svaki dan
Odličan recept za osetljive usne sa prelepim mirisom narandže.
Potrebne namirnice su:
pola kafene šoljice bademovog ulja,
3 kašikice pčelinjeg voska,
1 jako malo meda.
Izrada balzama za usne:
Sve sastojke sjedinite u staklenoj posudi, a potom ih zagrevanjem rastopite kako bi se lepo sjedinili. Pre nego što krenete sa pripremom nabavite praktičnu manju plastičnu kutiju. U nju ćete sipati mešavinu iz koje možete prstom zahvatiti balzam za usne i mazati.
Pre nego prespete dobijenu smesu, dodajte i par kapi eteričnog ulja kamilice. Ako želite balzam koji pored lekovitosti, usnama daje sjaj, onda u njega dodajte i nekoliko kapi ulja pomorandže.
Sledeći recept zahteva nešto više sastojaka ali ko ga jednom proba ništa drugo više poželeti neće.
Sve što će vam trebati su:
3 grama maslaca,
1 gram jojobe,
2 g ulja ricinusa,
1 g konopljinog ulja
gram voska pčelinjeg,
kašičica meda.
Priprema:
Postupak je isti kao u prethodnom slučaju, a ulje konoplje dodajete poslednje kad se ostalo već sjedini. Dobijeni mirišljavi balzam za usne prespite u posudice. Od ove količine možete dobiti i do 4 pakovanja.
Ako povećate količine pomenutih sastojaka dobićete i domaći balzam za ruke i lice sa dodatnom hidratacijom za zrelu kožu.
Kako napraviti labelo u boji
Želite li istaći usne i dodati im finog sjaja? Onda na njih stavite nežne boje i šljokica kako bi razbili monotoniju i sivilo zimskih dana.
Priprema je lagana. Sastojci su mahom isti kao kod prvog recepta, jedina razlika je u tome što ne koristite ricinus, već ulje jagode. Modus je isti, s tim što pre otapanja dodate mali komad roze karmina koji ima ulogu pojačivača boje.
Rezultat će biti mirišljava grožđana mast sa ukusom i mirisom jagode zbog koje će vam usne izgledati neodoljivo.
Dodatni saveti za negu usana tokom zime
Pijte dovoljno tečnosti i unosite namirnce bogate vitaminima A i C. Najbitnije je svakako usne mazati hidrirajućim balzamom više puta dnevno.
Redovno hidrirajte usne naročito zimi grožđanom masti ali i na drugi način. Na primer, dovoljno je utapkati mrvicu meda pred izlazak napolje. Umesto meda preporučuje se maslinovo i kokosovo ulje, koja su odlična za tretman oštećene kože.
Pred spavanje ne zaboravite naneti domaći balzam za usne na bazi ulja u malčice debljem sloju. Tako će mnogo bolje zadržati vlažnost u odnosu na one koji u svom sastavu imaju alkohol i vodu.
Kao i koža one se gule pa možete uraditi nežni piling usana. Pomešajte malo šećera sa uljem masline i nežno mekanom četkicom za zube, ili bolje prstima, masirajte usnice. Kasnije ih isperite mlakom vodom, a potom utapkajte domaći labelo radi hidratacije.
Cena balzama u prodavnicama i gde kupiti
Danas na tržištu su dostupni brojni markirani balzami za negu usana, izbor je bukvalno neograničen. Za koju marku ćete se opredeliti zavisi od vaših afiniteta, ali i cene koju ste spremni platiti.
Kod nas su zastupljeni garnier i rosal balzam za usne. Nešto je skuplja specijalizovana neutrogena grožđana mast za negovanje ispucalih usana. Njena cena varir, kreće se između 290 i 465 dinara. Rozal je nešto povoljnij i košta od 115,00 do 145 rsd.
Po traženosti u samom vrhu je vrlo skupi vichy balzam za usne sklone pucanju. Njega ćete pronaći sa cenom od 685 dinara, ali i tonirana labela za oporavak i regeneraciju sa različitim ukusima. Ako zagovarate naturalnu kozmetiku onda vam preporučujemo alverde labelo sa nežnim ružičastim tonovima.
Međutim, ukoliko preferirate alternativnu domaću kozmetiku, svakako probajte i napravite svoju grožđanu mast. Tako pripremljen prirodni balzam za usne koristiće vam za svakodnevnu upotrebu. Svi sastojci za njegovu izradu su lako dostupni, a spremanje nije bauk.
Prirodnih preparata, spravljenih po domaćim recepturama naćićete u apotekama ili prodavnicama zdrave hrane. Uglavnom imaju proizvode na bazi meda i propolisa.
Izbor je na vama, a mi vam preporučujemo uvek sveže naturalne proizvode koje možete pripremiti u svojoj kuhinji. Što se tiče njihovog sastava, možete biti apsolutno sigurni da su 100 posto prirodni.
Članak Prirodni balzam za usne recepti je izvorno obljavljen na stranici meseceva dijeta | meseceve mene od autora dijeta.info