Quantcast
Channel: Zdrav život – Dijeta Mesečeve Mene
Viewing all 245 articles
Browse latest View live

Kana za kosu upotreba i priprema

$
0
0

Prirodna kana za kosu i zdravo vlasište

Kana za kosu je prirodna boja koja služi za farbanje i toniranje. Ona za razliku od veštačkih farbi prodire duboko u vlas, oblaže je i čini jačom i sjajnijom. Pored toga, za razliku od brojnih kupovnih proizvoda, zadržaće prirodnu vlažnost dlake.

Kanirana kosa ne trpi nikakve sintetičke preparate, koliko god koštali. Na njoj je nemoguće napraviti mini val niti se frizura može lepo oblikovati. U nastavku teksta pročitajte detaljno uputstvo za farbanje kose kanom. Saznajte koje boje postoje i kakve su sve prednosti ovog prirodnog preparata.

Kako izgleda biljka kana

Kana (Lawsonia inermis) je malo pustinjsko drvo ili visoki žbun. Naraste i do 6 m u visinu. Ima bočne grane sa listovima koji rastu u parovima. Tokom prve 2 godine, ona se smatra mladom i još je u fazi razvoja. Zrele biljke poseduju trnje, koje se razvija tokom neaktivne faze. Na taj način se štiti od životinja koje ih jedu.

Poreklom je iz severne Afrike, zapadne i južne Azije i severne Australije. Kana najviše boje proizvodi kada se uzgaja na temperaturi u rasponu od 35 – 45 C. U predelima gde su temp. ispod 11 stepeni biljka neće cvetati.

Biljka je korišćena još u drevnom Egiptu. Naime, pronađena je ženska mumija kojoj je kosa sa jedne strane ofarbana u svetlo crvenu boju. Čuvena egipatska kana za kosu postala je nadaleko poznata.

Inače danas se koristi tradicionalno za oslikavanje ruku u Indiji. Crtanje kanom po rukama radi se obavezno kod mladenki na dan venčanja.

Može se naći i crvena kana za kosu, ona je najzastupljenija, ali ima je i  u crnoj, plavoj i smeđoj boji. Kod zadnje dve farbe treba biti posebno oprezan jer im se pridodaju razni aditivi, koji su nepoželjni.

Zašto su prirodne boje za kosu dobre

Kana boje za kosu, za razliku od veštačkih, napravljene su isključivo od prirodnih sastojaka. One ne štete ni vlasištu niti vašem zdravlju. Ne uništavaju vlasi jer ne sadrže nikakve štetne hemikalije. Daju čvrstoću, volumen i prirodan sjaj.

Osim navedenog, prirodne boje za kosu oslobodiće vas peruti, negovati vlasište i rešiti problem sa prekomernim zamašćivanjem.

Veštačke boje, s druge strane, sadrže niz hemikalija i aditiva koje uništavaju i kosu i zdravlje. Redovnim korišćenjem mogu dovesti i do alergijskih reakcija.

Farbanje  kose kanom u plavo, crveno ili braon nijanse jeste komplikovanije, ali ima i mnogo svojih prednosti. Odlično prekriva sede vlasi, dok temenu vraća alkalni balans. Može poslužiti i kao dobar regenerator jer stvara zaštitni sloj na kosi.

Ukoliko se pitate kana za kosu koliko traje, znajte da je puno postojanija od obične farbe. Crna nijansa može čak u potpunosti prekriti sede vlasi.

Osim bojenja kose možete probati i tetoviranje kanom

Kana za kosu nije jedina prirodna boja kojom se možete ofarbati. Postoji još nekoliko biljaka koje podjednako dobro mogu menjati željenu boju. Pa tako trebate probati i indigo prah, bezbojnu kanu ili senu, kadulju, koren rabarbare, indijski ogrozd, piskavicu i druge biljke.

Kako se koristi kana za kosu kod kuće

Pre nego što započnete farbanje kose kanom, uradite jedan alergotest, on je i obavezan. Malo napravljene smese nanesite na kožu oko lakta i sačekajte nekoliko minuta. Ako ne bude promene na koži znači da niste alergični i slobodno počnite sa kaniranjem.

Kada je u pitanju kana za kosu nijanse koje postoje su veoma interesantne. Bojenje se posebno preporučuje crnkama i brinetama. One će dobiti jednu tamniju notu, ali i mnogo prirodniju osveženu boju. Ukoliko ste plavuša ili imate puno sedih vlasi preporuka je testiranje pre farbanja.

Kaniranje kose odvija se na sledeći način:

  1. Zaštitite masnom kremom čelo, vrat i delove kože oko ušiju jer se kana skida jako teško. Obavezno nosite rukavice za vreme farbanja. Obucite staru garderobu kako bi je mogli baciti ukoliko se uflekate.
  2. Za kratku kosu će biti dovoljno jedno pakovanje farbe, ali za dugu morate da uzmete bar još jedno.
  3. Kada se kana za kosu priprema, obavezno trebate staviti rukavice.
  4. U staklenu posudu uspite prah kane i sipajte toplu vodu. Mešajte dok smesa ne bude gustine pudinga. Ovako ćete izbeći stvaranje grudvica.
  5. Umućenu masu ostavite nek odstoji oko 30 minuta.
  6. Za tamniju nijansu dodajte kafu ili par kapi crvenog vina.
  7. Ako želite sjajniju kosu pomešajte žumance sa maslinovim uljem i dodajte u kanu.
  8. Pokvasite glavu, pa prosušite peškirom. Odvajajući pramenove nanoste prirodnu boju.
  9. Uvek kosu bojite od korena ka vrhovima.
  10. Kad se nanese indijska kana za kosu, ostavlja se na njoj dobrih 3 do 4 sata. Što je duže držite boja će biti sjajnija i intenzivnija. Kasnije je umotajte u kapu ili neki stari peškir. Lepše će vam uspeti boja i ako se dobro utopli glava.
  11. Isperite kosu, a zatim je operite blagim biljnim šamponom.

Kako skinuti kanu sa kose bez velike muke

Ako ste se farbali na ovaj način, sigurno već znate kako je skidanje kane sa kose gotovo nemoguća misija. Boja je trajna i može izbledeti jedino redovnim pranjem, tek nakon nekog vremena.

Najbolje je sačekati da vlasi ponovo izrastu pa se opet prefarbati. To je dugotrajan proces i uglavnom niko nema toliko vremena. Kana za kosu može se skinuti pomoću mešavine za koju vam je potrebno:

Ekstra devičansko maslinovo ulje,

Arganovo ulje,

Nerafinisano kokosovo ulje,

Šampon sa sulfatom,

Plastična tuš kapa.

Sami odredite od koliko mililitara ulja želite napraviti preliv. Neka to bude na primer 20 ml od svakog ulja. Pa ćete pomešati 20 ml maslinovog, arganovog i kokosovog ulja zajedno dok se lepo ne sjedine.

Masu nanesite na kosu od skalpa prema vrhovima. Ono što ostane nemojte bacati, nego ostavite za neki drugi put. Na glavu stavite plastičnu kapu i ostavite nek prenoći.

Sledeći dan operite kosu sulfatnim šamponom i tom prilikom dobro izmasirajte kožu glave. Dobro isperite kosu mlakom vodom.

Ova metoda za skidanje kane sa kose može se ponoviti za 3 do 4 dana,  pa zatim opet na nekoliko dana. Prekinite je kad primetite da se boja skinula.

Kana za kosu koja blista

Drugi prirodni načini za prosvetljivanje boje kose

Koristite limunov sok

Sok od sveže ceđenog limuna može drastično posvetliti kosu, čak i ako je kanirana. Međutim napitak je vrlo kiseo i može učiniti vlasi suvim i krutim. Ovo nije uvek najbolja metoda ali nekada može pomoći.

Kokosovo ulje je veoma delotvorno

Nanesite kokosovo ulje i ostavite ga 12 sati na kosi. Nakon toga isperite je šamponom. Nećete dobiti isti efekat posvetljenja kao sa limunovim sok ali će biti par nijansi svetlija. Posle par nanošenja umanjićete boju kane.

Ulje od grožđa daje prelepu nijansu

Crna kana za kosu ne skida se nimalo lako, u ovo smo se uverili i sami. Međutim, korišćenjem ulja od grožđa izbledićete je ali i dobiti finu braonkastu nijansu. Potrebno ga je ravnomerno naneti i držati dobrih 12 sati na glavi. Nakon toga sve dobro isperite i operite sa uobičajenim šamponom.

Nezaobiilazna soda bikarbona

Pomešajte malo sode bikarbone sa peroksidom i limunom i nanesite na kosu. Ostavite nek deluje 2 sata a nakon toga isperite. Nemojte ponavljati ovaj proces previše puta jer možete jako oštetiti vlasi.

Kakva su iskustva sa kanom

Kada je u pitanju kana za kosu iskustva korisnika su uglavnom skroz pozitivna. Proces kaniranja je potpuno prirodan, nema hemikalija, hidrogena i nikakvog oštećivanja vlasišta. Prenosimo vam nekoliko komentara u celosti.

Ja sam koristila kanu i fenomenalna je, prepuna je nekih finih mirisnih ulja i kosa mi je postala izuzetno meka. Umuti se samo sa vodom, ima je u više boja, i postoje dve varijante držanja na glavi. Ako želiš crvenkast odsjaj staviš kesicu na glavu, a ako ne – nikom nista. Miris nije očaravajući ali ni mučan. Mene je spasila.

Milena, Zrenjanin

Najbolja je ubedljivo braon kana za kosu. Bar se meni tako pokazala. Koristila sam uvoznu (arapsko, egipatsku) i jedini problem mi je predstavljalo ispiranje zbog same dužine. Osim toga nikakvih drugih teškoća nisam imala. Kosa mi je dobila fenomenalnu mekoću, predivnu boju i sjaj. Isprobala sam i farbanje obrva kanom i rezultati su jako dobri.

Jelenica, Smederevo

Koristila sam je godinama – ali pravu kanu, ne ovo što se prodaje kod nas. Dobili smo je iz Jemena, jako je lepo pokrivala kompletno vlasište i kosu. Uz dodatak kafe dobija se malo tamnija nijansa. Nikad mi njen miris nije smetao, uvek me je podsećao na svežu zemlju. Uz dodatak kafe mirisalo mi je još lepše. Farbanje kose kanom u plavo skroz me je preporodilo. Sada je meka kao svila, a druge farbe nisam ni koristila, jer nije bilo nikakve potrebe za tim.

Mima, Novi Beograd

 

Gde kupiti kanu za kosu i cena

Ukoliko se pitate koliko košta kana za kosu, cena se ne razlikuje mnogo od drugih preparata za farbanje. Nju možete pronaći u skoro svakoj zdravoj hrani u pakovanjima od po 100 g. Ima je i u bolje snabdevenim apotekama i kozmetičkim prodavnicama.

Postoje razni proizvođači ove prirodne farbe, pa obratite pažnju da su sertifikovani. Obično kanu mešaju sa raznim metalima i mineralnim solima, a to šteti kosi.

Kana za kosu u različitim nijansama danas je dostupna i online. Možete je poručiti u samo nekoliko klikova, opet povedite računa o svemu. Uvek se dobro informišite pre kupovine. Za pakovanje od 100 grama trebaćete izdvojiti oko 350 din.

Dodatni savet plus

Kod plavuša i osoba koje imaju mnogo sedih nikad se sa sigurnošću ne može znati koju će boju kana izvući. Zato se preporučuje da odvojite nekoliko pramenova i na njih stavite umućenu smesu. Nakon pranja videćete koju ste nijansu dobili pa na osnovu toga odredite šta ćete smanjiti ili povećati.

Pošto ste saznali koliko je kana za kosu dobra, preporučujemo vam i naš članak o upotrebi piva za negu vlasi.

Članak Kana za kosu upotreba i priprema je izvorno obljavljen na stranici meseceva dijeta | meseceve mene od autora dijeta.info


Kako uzgajati limun u saksiji kod kuće

$
0
0

Zašto treba gajiti limun u saksiji

U današnje vreme sve više ljudi oboleva od raka debelog creva i drugih kancerogenih bolesti usled nezdrave ishrane. Čak ni voće i povrće koje kupujemo u supermarketu nije više potpuno prirodno i zdravo, naprotiv puno je pesticida. Zato je recimo velik broj onih koji se odlučuju gajiti limun u saksiji, samostalno kod svoje kuće.

Ova egzotična voćka obezbeđuje nam neophodnu količinu vitamina C i izgrađuje naš imuni sistem. Uspešno štiti od gripa i prehlada naročito tokom hladnijeg perioda. Pri tom, gajenje limuna u saksiji nije previše zahtevno. Nećete imati puno posla oko njega, obezbedite mu dovoljno svetlosti i toplote za početak.

Ako ste planirali osvežiti vašu kolekciju sobnih biljaka ostanite sa nama i saznajte kako da zasadite limun u saksiji.

Koliko limun ima vitamina C

Našem organizmu je dnevno potrebno bar 80 miligrama vitamina C kako bi normalno funkcionisao. Ova količina je neophodna svakoj odrasloj osobi, naročito tokom hladnijih jesenjih i zimskih dana.

Setimo se samo kako se ranije javljao skorbut jer ljudi nisu uspevali doći do odgovarajućih namirnica. Ovo naročito važi za citruse, koji su nam danas svakako puno dostupniji. Zato se svaki dan pobrinite da pojedete 2 do 3 limuna srednje veličine. Naime, jedna voćka od 100 grama sadrži 51 miligram vitamina C.

Iako mnogi vole koristiti razne suplemente i tablete iz apoteka, prirodno rešenje je ipak bolje. Zbog praktičnosti bi najbolja opcija bila da gajite limun u saksiji u vašem domaćinstvu. Na taj način biste raspolagali sopstvenom zalihom, koju možete koristiti za kuvanje, pripremu napitaka, kolača, itd.

Ako ste srčani bolesnik moraćete dnevno unositi između 200 i 500 mg, što je značajna količina. U tom slučaju obavezno trebate nabaviti drvo limuna. Samo tada će vam zdravi žuti plodovi uvek biti nadohvat ruke.

Lekovita svojstva limuna su izvanredna

Zahvaljujući fitohemikalijama flavonoidima limun kao lek za rak se koristi u narodnoj medicini. Osim toga, ove supstance imaju i antioksidantno i antibiotičko dejstvo pa su dobre u sprečavanju infekcija. Zato se u Africi ovaj moćni citrus koristi za lečenje kolere.

Limunov sok recimo pozitivno utiče na imuni sistem jer aktivira ćelije koje se nazivaju monociti. Preporučljiva je njegova upotreba u periodu jeseni i zime kako bi se sprečile prehlade i grip. Naravno podrazumeva se i njegovo korišćenje u biljnim čajevima.

Vitamin C se dokazano bori protiv slobodnih radikala koji uništavaju naše ćelije. Istovremeno podstiče proizvodnju kolagena koji ponovo izgrađuje oštećena tkiva a reguliše i holesterol. Konačno, on je tu kako bi nas štitio od virusa i raznih vrsta oboljenja koja nastaju kao rezultat slabog imuniteta. Ako ste skloni čestim prehladama i groznicama onda obavezno gajite limun u saksiji kod vaše kuće. Ovo je najbolja opcija za sve.

Limunska kiselina recimo čisti organizam od toksina i ubrzava razgradnju masti pa se često uvršćuje u razne dijete. Uz to, ona olakšava varenje zbog čega je neophodna onima koji pate od zatvora.

Kompleks vitamina B brine o našem nervnom sistem i redukuje stres. Ako osećate povišenu napetost trudite se da uvstite ovo citrusno voće u vašu ishranu. Limun u trudnoći pak nije preporučljiv, jer može izazvati žgaravicu.

Koje su prednosti organski uzgojenog limuna za zdravlje

Limun u saksiji koji je organski uzgojen ima brojne zdravstvene prednosti u odnosu na onaj kupovni iz supermarketa. On je poseban po tome što sadrži pektin, odnosno vlakno koje je ključno za zdravo funkcionisanje creva. Poželjno je ispijanje toplog soka ujutru kako bi se odstranili toksini i loše bakterije iz organizma.

Njegova limunska voda sadrži kalijum koji obezbeđuje normalan rad ćelija mozga. Tu su još i fosfor, kalcijum i magnezijum, odnosno minerali koji i te kako gode našem telu.

Baš ova vrsta se preporučuje osobama starije životne dobi zbog niza razloga.

  • Prvo, popravlja vid i smanjuje opasnost od nastajanja žute mrlje.
  • Drugo, neutrališe bolove u kolenima i zglobovima.
  • Treće, jača jetru i balansira odnos između kiseonika i kalcijuma.
  • I konačno četvrto, sprečava nastanak patogenih bakterija koje izazivaju hronične upale.

Ako redovno konzumirate organski limun bolesti će vas zaobići i osećaćete se bolje nego ikad. I ne samo to,  izgledaćete bolje jer ćete izbeći probleme kao što su akne i izražene bore.

Limun za kosu je isto dobar, ako patite od poremećenog lučenja sebuma obavezno ga koristite.

limun u saksiji uzgoj

Kako posaditi limun u saksiji na terasi

Verovatno ste se pitali a kako uzgajati limun u saksiji ako živim u stanu? Veoma lako, čak i ako nemate terasu ili baštu to neće biti nikakav problem, samo pratite naše instrukcije.

Jedan od načina za dobijanje stabla ovog citrusnog voća jeste sadnja limuna iz koštice. Postupak sejanja je vrlo jednostavan. Klijanje ćete obezbediti tako što ćete držati seme u frižideru dve nedelje, i to na temperature između 1 i 5 stepeni celzijusa. Nakon tog perioda seme stavljate u zemlju, a idealno vreme za to bi bio početak marta.

Drugi način je potapanje semenki u vodu na par sati kako bi smekšale i odbacile opnu. To ogoljeno seme ponovo stavljate u vodu na neko vreme, a potom ga stavljate u saksiju. Pobrinite se i neka zemlja bude dovoljno pokvašena. Preko svega toga ide sloj sitnih kamenčića kroz koje će izbijati klice.

Imajte u vidu da će za uspešan limun u saksiji biti potrebna veoma velika količina svetlosti i toplote. Stoga se pobrinite da ona uvek stoji blizu prozora. Merite temperaturu u stanu, i jer ona ne sme pasti ispod 21 stepena. Dozvoljeno je korišćenje i fluroscentnih lampi od 40 vati.

Zalivanje je veoma važno

Prvo i osnovno, obratite pažnju kakvom vodom zalivate vaš limun u saksiji. Ona nikako ne sme biti puna kamenca, pa ne bi bilo na odmet ni prethodno prokuvavanje. Dalje, nikada ne koristite hladnu vodu već isključivo mlaku. Vazduh u prostoriji mora sadržati malo vlage, pa se potrudite da na grejna tela ponekad postavite posude sa vodom.

Zalivanje se u zimskom periodu preporučuje nešto ređe, otprilike na svake dve nedelje. Leti je predviđeno svakodnevno prskanje listova vodom kako ne bi uvenuli. Za bolju hidrataciju koristite i cevčice za navodnjavanje.

Zaštita limuna u toku leta i zime

U toku leta obavezno držite stabljiku napolju, kako bi biljka upila što više toplote i sunčevih zraka. Kada počne hladnije vreme odmah je vratite unutra da biste je zaštitili od mraza. Ukoliko ne raspolažete sa balkonom ili baštom držite limun u saksiji unutar kuće, ali obavezno u provetrenoj prostoriji.

Zimi je limun u hibernaciji kao i svaka druga biljka, zato nemojte očekivati nikakav rast ili plodove. Ako ga izložite previsokoj temperaturi počeće sam sebe da jede fotosintezom. Ono što vi trebate obezbediti jeste sledeće:

  • Dovoljnu količinu svetlosti, ali bez direktnih zraka sunca.
  • Temperaturu između 5 i 10 stepeni.
  • Minimalno zalivanje.
  • Šljunak za podlogu.
  • Đubrenje nakon februara meseca.

Ukoliko želite sprečiti opadanje listova obezbedite svom drvetu postolje sa točkićima, kako biste zaštitili koren od hladnoće. Ako limun u saksiji ostavljate napolju prekrijte ga uvek sa zaštitnom folijom. Pri tom znajte da će uvenuti ako tempertura padne na minus 5.

Zeleni limun se recimo dobija veštački indukovanom sušom u toku juna u jula. Ova vrsta ploda podnosi duga putovanja pa se zato pribegava pomenutoj tehnici.

Koliko se često mora menjati zemlja za limun

Predviđeno je menjanje zemlje na svake dve godine, a presađivanje na četiri. Orezivanje limuna je poželjno svake godine kako bi krošnja što lepše rasla. Seku se štetne horizontalne grane koje se zovu još i vodopije. Iz estetskih razloga uvek težite kuglastoj krošnji. Kada je u pitanju staro stablo potrebno je samo menjati zemlju, i to površinski sloj.

Ako planirate presaditi vaš limun u saksiji, koristite smesu termički obrađenog treseta, peska i komposta. U poljoapotekama recimo možete kupiti i specijalnu mešavinu baš za vašu voćku.

Takođe, ne morate nabavljati veću saksiju pri presađivanju, osim ako je u pitanju mladica. Ako želite dodatno obogatiti zemlju dodajte u nju opiljke gvožđa i uvek brinite o tome da ne bude previše vlažna.

Kada se očekuje prva berba?

Prve 4 godine od sađenja ne očekujte da će vaš limun u saksiji rađati moćne žute plodove. Tek, nakon toga, imaćete punu krošnju i to svake zime. Cvetanje i rast započinju na proleće, a berba traje od novembra do maja meseca.

Tamo gde vlada toplija klima postoji i druga berba, koja se odvija na leto. Naravno u našim uslovima to nije moguće, ali recimo zamrznuti limun možete koristiti cele godine. Kada se narenda koristi se za niz ukusnih jela.

Kalemljenje limuna je nezaobilazno

Ubedljivo najbolje rezultate daje kalemljenje dve ili više sorti ovog citrusa. Ukoliko uzgajate limun u saksiji najbolje vreme za ovu radnju jeste maj mesec. Proces je zapravo veoma jednostavan a mi ćemo vam ga objasniti korak po korak:

  1. Prvo vam je potrebno drvo domaćin, odsečeno pri vrhu.
  2. Voćarskim nožem se pravi vertikalni rez kroz koru prvi vrhu stabla. Ne secite dublje od 5 cm.
  3. Koru blago odvojite od drveta kako bi nastala šupljina
  4. Grančicu (kalem) koso isečemo ne dirajući rez. Listovi se seku svi sem jednog.
  5. U šupljinu postavljamo kalem, tako da rez prijanja na drvo.
  6. Stablo i kalem se čvrsto vežu  a sve šupljine i rezovi se zatvaraju voskom. Preko ide najlonska vrećica koja štiti kalem 20 dana a potom se skida.
  7. Već nakon 40 dana počeće se formirati nova krošnja.

Kalem odrežite u toku zime i čuvajte ga na temperaturi od 10 stepeni u navlaženoj zemlji.

Koje su najčešće bolesti limuna

Najveća opasnost za vaš limun u saksiji jesu štitaste uši Njih se rešavate uz pomoć prepisanog insekticida, i to odmah čim se pojave, kako listovi ne bi počeli da se kovrdžaju. Druga opcija je čišćenje listova vatom uz pomoć metil alkohola.

Posebno budite na oprezu krajem januara jer se tada poljavljuju štitaste i brašnaste vaši. One lisne pak očekujte krajem marta. Može doći i do pojave čađave plesni, koja se tretira fungicidom.

Nakon boravka napolju u letnjem periodu, stablo je potrebno dobro očistiti, oprati i orezati. Optimalno vreme za đubrenje voćke je između aprila i avgusta meseca.

Svaku bolest i nedostatak možete otkriti po boji lista, zato dobro obratite pažnju na to. Na primer smeđa boja upućuje na preveliku izloženost vetru, a bela pokazuje kako morate pojačati prehranu.

Gde pronaći organski uzgojen limun i cena

Ukoliko niste stručnjak za kalemljenje i sađenje to nije nikakav problem jer sadnice možete i kupiti. Kada je u pitanju limun u saksiji cena varira u zavisnosti od sorte. Najviše ćete izdvojiti novca za organski, jer je on ujedno i najređi.

Zatim, tu je sibirski limun, koji je kod nas veoma aktuelan jer podnosi temperature i do -30 stepeni. On se gaji masovno pa je i cena pristupačna, odnosno možete ga kupiti i za 250 dinara.

Ako vam je cilj gajenje limuna u saksiji onda vam mi preporučujemo sortu koja se naziva mesečar. Ona ima veoma dekorativan izgled i bujnu krošnju te se drži u kući i kao ukras. Sadnice možete kupiti direktno u rasadniku, a možete poručiti i preko interneta na sajtovima za kupovinu i prodaju.

Ukoliko želite smršati, ovaj citrus je idealna voćka za to. Saznajte kako se drži limunova dijeta.

Članak Kako uzgajati limun u saksiji kod kuće je izvorno obljavljen na stranici meseceva dijeta | meseceve mene od autora dijeta.info

Tonik za lice upotreba i recepti

$
0
0

Najbolji tonik za lice iz kućne radinosti 

Tonik za lice veoma je bitan u svakodnevnoj nezi. Ujutru se koristi kako bi s površine lica uklonio produkte metabolizma. Sa druge strane naveče se upotrebljava nakon skidanja šminke da bi elininisao ostatke nečistoća i vodenog kamenca. Na taj način nam vraća balans, tj prirodan pH kože.

Pored toga dobar losion na prirodan način vlaži i omekšava kožu, te sprečava njenu dalju dehidrataciju. Suštinski, tonik za čišćenje lica je vodeni ili vodeno- alkoholni rastvor. Koncentracija alkohola varira u zavisnosti od tipa kože kome je on namenjen. Takođe, od tipa kože zavisi i izbor biljaka i drugih sirovina koje će ući u njegov sastav.

Za pripremu rastvora za negu normalne kože možete odabrati prirodne recepate koje vam predlažemo u ovom članku. Oni su veoma jednostavni za izradu u kućnim uslovima.

Sok od krastavaca sa mlekom za negovano lice

Za sam početak pripremite jedan izvanredan tonik za lice bez alkohola. U pitanju je kombinacija meda, mleka i soka iz krastavaca. Evo kako se priprema ovaj recept.

Potrebna su vam dva velika krastavca, koja ćete oljuštiti, izrendati i iscediti iz njih sav sok. Dobijenu tečnost pomešajte sa 2 decilitra mleka i jednom kašičicom kvalitetnog meda. Potom sve prespite u odgovarajuću šerpicu, zagrevajte do ključanja i kuvajte narednih pet minuta. Nakon toga ostavite neka se potpuno ohladi, prespite u staklenu flašicu i čuvajte u frižideru.

Dobijeni prirodni losion za lice od krastavaca koristite ujutru i uveče, a pre svake upotrebe dobro promućkajte.

Ovaj sok poznat je po svom hidrirajućem efektu i sprečavanju isušivanja površine kože. Mleko sadrži hranljive sastojke koji usporavaju starenje, stvaranje bora i isušivanje kože.

Kombinaciju mleka i meda koristila je u svakodnevnim kupkama i egipatska kraljica Kleopatra. Ona je bila nadaleko poznata po svojoj negovanoj, mekoj i glatkoj koži. Ukoliko svakodnevno koristite tonik za lice od krastavaca, vaša koža će biti hidrirana i zdrava.

tonik za lice od krastavaca

Napravite moćni biljni tonik od kamilice

Veoma lako možete pripremiti još jedan osvežavajući tonik za lice od kamilice. On obiluje dragocenim vitaminima što hidriraju i neguju kožu. Bogatstvo antioksidansima čini ga savršenim u borbi sa slobodnim radikalima, odgovornim za starenje kože.

Redovna upotreba preparata eliminiše negativne uticaje iz spoljašnje sredine i održava kožu mladolikom i negovanom. Pošto sadrži kamilicu, deluje umirujuće, te će sprečiti ili ublažiti eventualne iritacije ili crvenilo kože.

Po jednu kesicu čaja od nane i kamilice prelijte sa pola šolje vrele vode i ostavite poklopljeno neka se ohladi.U međuvremenu oljuštite i narendajte sitno dve šargarepe i jedan krastavac, pa iscedite sav sok. Dobijeni sirup pomešajte s ohlađenim čajem, sipajte u staklenu flašicu i tome dodajte nekoliko kapi limunovog soka. Flašicu dobro zatvorite i čuvajte u frižideru.

Pre svake upotrebe flašicu dobro protresite, a zatim tonikom nakvasite parče vate kojim ćete prebrisati celo lice. Nemojte prelaziti jedino regije oko očiju.

Tonik za čišćenje lica od kamilice koristite svakodnevno, ujutru i uveče. Noću ga upotrebite nakon skidanja šminke, a zatim nanesite vitaminsku kremu na kožu.

Koristite zeleni čaj za negu kože

Zeleni čaj  je bogat antioksidansima, koji štite od negativnih spoljašnjih uticaja. Antioksidansi iz ovog čaja sto puta su aktivniji od vitamina C i 25 puta od vitamina E u zaštiti ćelija. Kako se priprema tonik za lice sa zelenim čajem.

Dve kašike suvog zelenog čaja prelijte sa 2 dl vruće (ne kipuće) vode. Zatim poklopite i ostaviti sa strane neka se ohladi. Nakog toga u čaj dodajte dve kašike ulja avokada, koje intenzivno hidrira kožu i sprečava njeno isušivanje. Pored toga, ovo ulje bogato je i brojnim vitaminima koji hrane kožu i usporavaju njeno starenje. U ovu mešavinu na kraju dodajte nekoliko kapi eteričnog ulja geranijuma, da bi tonik imao prijatan miris.

Osim lepe arome, ovo ulje deluje na zatezanje i regeneraciju kože. Redovnom upotrebom tonika s eteričnim uljem od geranijuma poboljšava se tekstura kože i ublažavaju bore.

Tonik za lice trebate čuvati u frižideru, u dobro zatvorenoj staklenoj flašici, i promućkajte pre svake upotrebe. Koristite ga svakodnevno, ujutru i uveče, a možete i češće. Preporučujemo tekst o zdravstvenim prednostima zelenog čaja.

Kako se koristi tonik za lice bez alkohola

Regeneracija kože je svakom od nas neophodna u hladnijim zimskim mesecima, naročito ukoliko je ista nešto sklonija dehidrataciji. Stoga je neophodno koristiti tonik za lice koji ne sadrži alkohol ni u najmanjoj mogućoj meri.

Kao najbolje rešenje za normalnu kožu pokazao se preparat sa cvetovima nevena, jer podstiče regeneraciju tj. obnavljanje. U nastavku saznajte kako napraviti tonik za lice sa nevenom kod kuće?

Osam kašika suvih cvetova nevena prelijte s pola litra vrele vode i ostavite poklopljeno nek miruje dobra tri sata. Zatim procedite i u dobijeni čaj dodajte dve kašike nevenovog ulja. Nakon toka pridodajte i par kapi eteričnog ulja bergamota (takođe podstiče regeneraciju kože i njeno brzo zaceljivanje).

Koristite nevenov tonik za čišćenje lica isključivo uveče neposredno pred spavanje. On će ubrzati regeneraciju i revitalizaciju kože, te će nakon nekog vremena ona postati meka, glatka, elastična i negovana. Posle ovog blagog vodenog  rastvora najbolje je koristiti kremu od nevena, koja će ubrzati proces obnavljanja kože.

Jeste li probali hidrolate?

Hidrolati za lice ili biljne vodice su nusprodukti koji se dobijaju prilikom proizvodnje različitih eteričnih ulja. Oni sadrže sve aktivne principe biljaka od kojih se spravljaju. Deluju slično kao i eterična ulja samo što su dosta blaži.

Ne sadrže konzervanse, mirise ili alkohol, pa su potencijalne iritacije ili alergije svedene na minimum. Pritom su savršeni za negu svih tipova kože jer ne uzrokuju dehidrataciju.

Tonik za masnu kožu lica

  • U staklenu bočicu sipajte hidrolat nerolija (80 ml), čajevca (10 ml) i kašiku biljnog glicerina. Neposredno pre upotrebe promućkajte što bolje.

Hidrolat ruže za suvu kožu

  • Pomešajte 90 ml hidrolata ruže s 10 ml hidrolata cimeta i kašikom biljnog glicerina. Ovako pripremljen prirodni tonik za lice koristite svakodnevno i za čišćenje vrata i dekoltea. Takođe pre korišćenja dobro promućkajte preparat.

Za mešovitu kožu

  • Dvesta mililitara hidrolata ruzmarina pomešajte s dve kašike ulja avokada, Koristiite dobijeni tonik za čišćenje lica, vrata i dekoltea ujutru i uveče. Pre upotrebe trebate ga najpre dobro promućkati.

Obavezno isprobajte hidrolat lavande

Hidrolat, tj. cvetna vodica lavande, pogodan je za negu svih tipova kože. Odlično je hidrira, umiruje i neguje. Kako biste od njega pripremili adekvatan tonik za lice uradite sledeće:

100 ml ove cvetne vodice pomešate s dve kašike avokadovog ulja. Mešavini dodajte i nekoliko kapi eteričnog ulja lavande za prijatniji miris. Ono ima dodatno umirujuće dejstvo na kožu, ali i na ceo organizam. Ulje od avokada pri tom odlično neguje i vraća vlažnost koži, a rastvara i ostatke prljavštine na njoj.

Ovako pripremljen tonik za lice iz kućne radinosti čuvajte u staklenoj flašici, a svaki put pre upotrebe dobro ga promućkajte. Jednostavno, natopite komadić vate ili tupfer tonikom i temeljno obrišite lice. Nakon toga nanesite adekvatnu kremu. Ovakav rastvor ne sadrži alkohol, te ne postoji opasnost za isušivanje kože.

Antibakterijski tonik za čišćenje lica

Osobe s normalnom kožom najčešće se mogu pohvaliti savršenim tenom, bez neželjenih promena. Tekstura lica uglavnom je savršena, bez akni, mitisera, suvišnog sjaja ili proširenih pora. Ali, i na savršenom tipu kože tokom menstrualnog ciklusa mogu se javiti promene u vidu neželjenih bubuljica, praćenih crvenilom.

U tim situacijama možete pripremiti antibakterijski tonik od potpuno prirodnih sastojaka koji ne isušuje kožu. On deluje na ublažavanje upaljenih akni.

Za njegovu izradu potrebno vam je 100 ml hidrolata žalfije. On odlično reguliše suvišno lučenje masnoće, pri tom površinu kože fino umiruje i hladi. U njega dodajte jednu kašiku ulja od koštica grožđa. Ono je poznato po svom antioksidativnom delovanju i sposobnosti da štiti kožu od prevremenog starenja.

U mešavinu sipajte i 15 kapi eteričnog ulja čajevca, koje deluje antibakterijski i suzbija već postojeće akne. Kombinaciju ovih biljnih sastojaka najpre dobro izmešajte, da bi se što bolje sjedninili. Pre svake upotrebe bočicu dobro promućkajte da se sastojci sjedine.

Tokom ciklusa ovaj tonik za lice koristite svakodnevno. Preporučujemo vam još jedan odličan tekst o vodenom rastvoru pantenola i njegovoj primeni u kozmetici.

Članak Tonik za lice upotreba i recepti je izvorno obljavljen na stranici meseceva dijeta | meseceve mene od autora dijeta.info

Kako se koristi rogač kao lek

$
0
0

Biljka rogač kao lek upotreba i recepti 

Biljka rogač se, već hiljadama godina, koristi u civilizacijama koje se nalaze na Mediteranu. Prva njegova upotreba se beleži još u drevnom Egiptu. Odlična je zdrava zamena za čokoladu. Sadrži  jako malo masnoće, pri tom u njemu nema kofeina i retko će delovati kao alergen.

Obiluje kalcijumom, ali ne sadrži oksalnu kiselinu poput kakaoa, te se tako ne ometa apsorpcija ovog važnog minerala. Pri tom u njegovom sastavu nema purina, što je velika prednost za obolele od gihta. Prepun je složenih ugljenih hidrata, stoga se preporučuje i šećerašima.

Ova lekovita namirnica se upotrebljava već punih 4000 godina. Grci su je kao koristili kao desert, a Egipćani upotrebljavali kao lek.

U daljem tekstu pročitajte kako da napravite čaj, liker i za šta je sve rogač dobar.

Kako izgleda drvo rogača?

Ovo mediteransko zimzeleno drvo može narasti i do 15 m u visinu. Ima kožaste listove, tamno zelene boje i otporno je na mraz. Prirodno stanište biljke je Kipar, Egipat, Izrael, Jordan, Libija, Tunis, Turska. Cveta od avgusta do septembra meseca.

Plod mu je duguljast, blago zakrivljen, tamno braon boje i dužine od 10 do 25 cm. Rogač biljka je prilično dugovečna i može živeti i do 200 godina. Otporna je na štetočine, gljive i razne bolesti. Njen latinski naziv je Ceratonia siliqua.

Sama biljka je veoma hranljiva i sadrži neverovatna lekovita svojstva.  Pa tako u njoj možete naći antioksidanse, razne vitamine, fosfor, kalijum, kalcijum, magnezijum, vlakna i mnoge druge.

Kad je plod svež možete ga jesti direktno sa drveta. Pritom pazite na sitne semenke koje nisu jestive. Sirovi rogač je slatkastog ukusa i malo podseća na karamelu. Omiljen je na mnogim božićnim trpezama i što je najvažnije koristan je za decu.

Ukoliko se pitate sadrži li rogač kalorije i u kojoj količini, znajte kako se u 100 grama biljke nalazi 220 kcal. Veoma je hranljiv i koristan za zdravlje.

Lekovita svojstva i zdravstvene dobrobiti

Utiče na LDL holesterol

Biljka je izuzetno bogata polifenolima. Oni  su jako dobri antioksidansi. Osim toga pomažu u snižavanju holesterola, na način sličan vlaknima. Ovo potvrđuju i najnovije studije.

Naime, osobe koje su konzumirale 15 grama rogača u periodu od 4 sedmice značajno su smanjile ukupni LDL holesterol. Njihove vrednosti su u proseku pale sa 10,6 na 7,1 posto, što je odličan rezultat.

Prirodni je antioksidans

Polifenoli u rogaču su vrlo moćni antioksidansi. Ima ih i u mahunama biljke. Štite organizam od slobodnih radikala i toksina koji dolaze iz okoline. Naročito pogoduje deci, pa čak i dojenčadi starijoj od 6 meseci.

Obiluje kalcijumom

Biljka sadrži visok nivo kalcijuma. Jedna šolja brašna od rogača sadrži 358 mg ovog dragocenog minerala. Što znači da sadrži 36 posto ukupne preporučene dnevne doze, koji za odrasle čini 1000 do 1200 mg. Ovaj vitamin je od suštinskog značaja za zgrušavanje krvi, prenos podataka kroz nervni sistem i pravilnog rada srca.

Pomaže kod lečenja disajnih puteva

Za lečenje disajnih puteva i bronhija takođe se koristi rogač kao lek. Nezamenjiv je topli napitak koji se pravi od njega. Postupak pripreme je jednostavan:

Brašno od rogača razmutite sa mlekom i pijete nekoliko puta u toku dana.

Pospešuje probavu i omogućuje redovnu stolicu

Zbog velike količine vlakana koja sadrži, rogač kao lek omogućava normalno funkcionisanje probavnog trakta. Tanin, koji se nalazi u ovoj lekovitoj biljci, vezuje za sebe bakterije i njihove toksine. Na taj način se izbacuju iz organizma i čiste se creva.

Dobar je borac protiv raka

Istraživanje je rađeno sa 24 polifenol jedinjenja. Sva ona se uglavnom sastoje od antioksidanata i flavanoida. U antioksidansima su pronađeni miricetin i kvercetin, koji imaju glavnu ulogu u borbi protiv raka. U pomenutim studijama, najbolje se pokazao u prevenciji karcinoma materice i pluća.

rogač za zdravlje

Kako se pravi čaj od rogača

Osim biljnih čajeva koji su odličan izbor za zimske dane, probajte i blagotvorni čaj od rogača. Jednostavan je za napraviti a fantastičnog ukusa. Priprema se na sledeći način:

  1. Dve mahune rogača dobro osušene, properite i odvojite sve semenke.
  2. Sada ih propecite u rerni i ostavite sa strane dok se ne prohlade.
  3. Sameljite ih na mašini za mlevenje mesa.
  4. Dobijeni rogač u prahu upotrebite za izradu lekovitog čaja.
  5. Sipajte u šerpu 2 decilitra vode i stavite na šporet.
  6. Kad voda provri sklonite je sa vatre i sipajte u nju jednu supenu kašiku rogača u prahu.
  7. Činiju poklopite i ostavite oko 10 minuta nek odstoji.
  8. Nakon toga procedite napitak.
  9. Zasladite po želji domaćim medom ili stevijom.

Ovako pripremljen čaj od rogača blagotvoran je na ceo organizam. Okrepiće vas i daće vam neophodnu snagu. Pogoduje obolelima od gihta, jer smanjuje broj urata u krvi. Terapija se u njihovom slučaju primenjuje 20 do 25 dana. Najbolje je napitak piti nezaslađen ujutru natašte.

Odličan je prirodni lek protiv proliva

Rogačev čaj pomoći će i kod učestalih prolivastih stolica. Tada se priprema na sledeći način:

Prokuvajte 5 grama rogača u decilitru vode i ostavite poklopljeno da miruje jedan sat. Nakon toga napitak se pije do tri puta na dan, obavezno pre jela.

Rogačev čaj sa citrusom

Potrebno:

2 propržena rogača,

Jedna oljuštena naranža,

Prstohvat šipka ili jedna filter vrećica.

Pripremanje napitka:

Pomešajte izmrvljene biljke i potopite u šolju ključale vode. Nakon desetak minuta procedite smesu i dodajte sok od ceđene narandže.

Mešani čaj sa rogačem

Neophodni sastojci:

2 pečena rogača,

1 kašika lavande,

1 kašika hibiskusa,

malo ružinih latica.

Izrada čaja:

Pomešajte sušene i mrvljene delove biljaka. Sipajte kašiku mešavine u 2 šolje ključale vode. Procedite i zasladite domaćim medom po želji.

Zdrava zamena za toplu čokoladu

Mleveni rogač ima drugačiji ukus od čokolade ali je i mnogo zdraviji. Iako se često koristi kao zamena za istu, on ne sadrži feniletilamin, oksalnu kiselinu i stimulanse.

Potrebno vam je :

4 supene kašike rogača u prahu,

Decilitat slatke pavlake,

1 dl mleka,

kašikica cimeta,

prirodni zaslađivač ( med, stevija ili nešto treće).

Priprema:

Sve sastojke pomešajte i kuvajte na laganijoj vatri ne više ok 10 minuta. Kad se rogač istopi, sklonite ga sa vatre i poslužite dok je još tako toplo.

Kako napraviti liker od rogača – recept

Vrlo je jednostavno napraviti ovo aromatično alkoholno piće, i pravo je osveženje u zimskim danima. Za pripremu vam je potrebno :

litar lozovače,

250 g šećera,

6 do 7 celih mahuna rogača,

1 štapić vanile,

2 vanil šećera,

Priprema likera:

Rogač dobro operite i isecite na komade veličine 2 do 3 cm. U staklenu flašu sipajte lozovaču, a zatim i ostale sastojke i zatvorite flašu. Nekoliko dana držite smesu na suncu i promućkajte par puta dnevno. Kad se istopi šećer, flašu ostavite u ostavu i nemojte je otvarati najmanje 1,5  mesec. Procedite i probajte.

Ovako napravljen liker od rogača možete koristiti i za pripremu kolača, torti i kao preliv za razne voćne salate. Osim likera, od njega možete napraviti i lekovitu rakiju.

Kako se pravi rakija sa rogačem

Potrebno vam je :

1 kg rogača,

lozovača,

1 gorka narandža,

ceo limun.

Postupak pripreme:

Iseckajte rogač kako bi se u potpunosti iskoristila njegova aroma. Limun i narandžu nasecite takođe na manje komade. Sve sastojke sipajte u veću staklenu teglu. Ako želite poboljšati aromu dodajte jedan vanilin štapić. Mešavinu držite na suncu oko 50 dana. Na kraju dobro procedite.

Čestitamo rakija od rogača je spremna za konzumaciju.

Kako samleti rogač i koristiti ga u kuhinji

Biljka rogač se uglavnom prerađuje u zemljama u kojima se i uzgaja. Plod se najpre suši a zatim se pere vodom i odvajaju se semenke od mahuna. Daljom obradom mahune se proprže, melju i prosejavaju te se na taj način dobija prah.

Da bi se dobro samleo potrebno je da bude potpuno suv. Jako je tvrd i trebate ga mleti samo u mašini za meso.

Možete ga koristi kao zdravu zamenu za čokoladu. Zbog svojih osobina je i mnogo zdraviji od nje jer ne sadrži kofein.

Osim kolača i torti možete ga koristiti i u pripremi pudinga i  raznih toplih napitaka. U suštini stavite ga gde god ide i čokolada.

Kolač od rogača i dinje

Sastojci:

pola zrele dinje,

100 g  suncokretovih semenki,

50 grama kokosovog brašna ili sveže rendanog kokosa,

100 g smokvi,

5 kašika rogača u prahu,

2 osrednje kruške.

Priprema kolača:

Operite voće, očistite ga od koštica i iseckajte na ravnomerne kriške.  Pomešajte sa suncokretom i smokvama i sameljite u mašini za mlevenje mesa. Dodajte smesi kokos i rogač. Sve to zajedno umesite i napravite veknu. Kad  malo odstoji  isecite je a komade ukrasite izrezanim pomorandžama.

Mus od rogača i avokada

ceo avokado (treba biti potpuno zreo ),

4 kašike rogač brašna,

kašiku prirodnog meda (kao zamena može i agava, javorov sirup ili stevija),

dve kašike bademovog mleka (može i neko drugo),

Začini po želji.

Priprema musa:

Presecite avokado, izvadite košticu, izdubite sredinu i ubacite je u blender. Malo izblendirajte i dodajte zaslađivač. Zatim, prosejte brašno od rogača i stavite u blender, i sipajte bademovo mleko. Izmiksajte sve neka se fino sjedini. U tu masu dodajte narandžu, đumbir ili neki liker. Pre služenja obavezno prohladite.

Gde kupiti rogač u prahu i koja je cena

Ovu namirnicu možete kupiti u skoro svim bio-radnjama, supermarketima, kao i online prodavnicama, popularnim webshopovima.

Kada je u pitanju rogač cena za 200 grama praha kreće se oko 200 rsd. On je bogat prirodnim šećerima, kalcijumom i mineralima. Alakalan je i koristi se kao zamena za čokoladu i kakao.

Da li je dobar za decu i trudnice?

Uzimajte ga kao čaj, u kapsulama ili koristite ekstrat biljke. Odličano suzbija dijareju. Koristi se dozirano i to 20 g za odrasle dnevno, a za decu 15 g. Konzumirajte ga u zadatoj gramaži, nemojte prekoračivati dozu. Rogač kao lek uvek trebate piti sa puno vode.

Mališani koji redovno uzimaju rogač u ishrani skoro nikad nemaju problem sa prolivom, stoga je on odlična preventiva. Poželjno ga je koristiti tokom trudnoće u umerenim količinama.

Iako se smatra sigurnom biljkom i retko kad se dešavaju alergijske reakcije, one su ipak moguće. Mogu ga koristiti i bebe, ali se ipak najpre posavetujte sa pedijatrom.

Članak Kako se koristi rogač kao lek je izvorno obljavljen na stranici meseceva dijeta | meseceve mene od autora dijeta.info

Med i orasi za potenciju i imunitet

$
0
0

Med i orasi upotreba i recepti 

Još od prastarih vremena med i orasi su simbol zdravlja, snage i potencije. Koristili su ih još stari egipćani zbog njihovih afrodizijačnih svojstava, a danas su deo svakog priručnika alternativne medicine.

Ovaj spoj je idealan za povećanje plodnosti i libida kako kod žena tako i kod muškaraca. Osim poboljšanja kvaliteta odnosa povećaćete i šanse za začeće.

Pored navedenog, orasi sa medom regulišu rad štitnjače, snižavaju LDL holesterol te poboljšavaju pamćenje. A što je najbolje od svega, zajedno imaju fantastičan ukus.

Želite se zasladiti, a pritom i učiniti nešto za svoje zdravlje, med i orasi su odličan izbor. Ostanite sa nama i saznajte više o ovoj čarobnoj kombinaciji…

Lekovita svojstva i sastav oraha

Orah sadrži 9 posto ugljenih hidrata, 83 odsto masti i 8 procenata proteina. Kada su u pitanju masnoće, ima visok procenat omega 3 i omega 9 masnih kiselina. Ovo je posebno važno za one koji pate od srčanih oboljenja. Apsolutno ne sadrži holesterol niti šećer, pa ga možete konzumirati i ako patite od većine hroničnih bolesti.

Njegovi fenolni antioksidanti (koje pronalazimo i u voću poput jagode, borovnice i maline) koriste se za lečenje kancera i bakterijskih infekcija.

Tu si i vitamini A, B (kompleks), C, D, E i K, koji su neophodni za normalno funkcionisanje organizma. Dodaćemo i to da sadrži riboflavin i niacin koji su važni za stvaranje energije i rast.

Spomenućemo usput i minerale, pre svega mangan, bakar, magnezijum i fosfor. Upravo oni su razlog zašto se med i orasi preporučuju u dečijoj ishrani.

Šta sadrži domaći med?

Med je isto bogat B vitaminima i mineralima, uz prisustvo posebno važnih aminokiselina. Nabrojaćemo bakar, gvožđe, kalcijum i magnezijum. Ovaj pčelinji proizvod važan je naročito važan za krvnu sliku i kosti. On je ujedno i čuvar ljudskog tela jer je veoma moćan antioksidant.

Deo je narodne medicine jer ga koriste dijabetičari i astmatičari za ublažavanje simptoma. Koriste ga i kozmetičke kuće zbog izuzetno blagotvornog dejstva na kosu i kožu. U poslednje vreme je pravi hit postao med Manuka zbog svojih lekovitih svojstava.

Moćna kombinacija za savršeno zdravlje

Med i orasi za srce se koriste jer snižavaju krvni pritisak, i to tako što se jedu svakodnevno mesec dana. To je dosta velika količina, pa se pobrinite da ove prirodne proizvode uvek imate u svom domu. Simultano ćete rešiti i problem zatvora i nadimanja u stomaku.

Zeleni orasi i med su savršeni za kožne probleme poput psorijaze i ekcema. Oni obezbeđuju optimalnu količinu dobrih masti. Uz pomoć vitamina A i E usporavaju starenje, te ih trebate jesti redovno ako želite izbeći pojavu bora.

Osnažuju telo i popravljaju krvnu sliku

Med i orasi za imunitet se koriste od pamtiveka. Napravite ovaj veoma jednostavnan recept.

Pomešajte 500 g meda sa 500 g orasa i dodate im sok jednog limuna. Dobro izmešate i sipate u staklenu teglu.

Ova kombinacija je toliko ukusna da je nećete moći prestati jesti. Pri tom ćete podići imunitet, redukovati anemiju i sveobuhvatno popraviti krvnu sliku.

Saniraju čir na želucu

Kombinacija ova dva prirodna preparata dokazano leči čir, i to na sledeći način:

Pomešajte 20 gra,a mrvljenih orasa sa vrućom vodom, i onda toj mešavini dodajte 2 pune kašike meda. Ovaj napitak konzumirajte svaki dan pre obroka, i to po jednu kašičicu.

Ako vaša deca imaju problema sa učenjem onda će im ovaj prirodni lek dobro doći. Jer uz pomoć omega 3 masnoća, ćelije njihovog mozga će bolje raditi, pa će usput i lakše pamtiti gradivo. Od pomoći može biti i starijim članovima porodice jer smanjuje opasnost za nastanak Alchajmerove bolesti.

Pomažu u bržem skidanju kilograma

Med i orasi za mršavljenje se koriste kako bi se smanjila želja za hranom, jer oni pružaju osećaj sitosti u stomaku. Ovaj ukusni miks dokazano dovodi do gubitka kilograma. Naročito pogoduje osobana koje pate od preterane gojaznosti.

Zeleni orasi i med za štitnjaču

Mladi orasi i med za štitnu žlezdu čine čuda, što su doktori još odavno utvrdili. Naime, ukoliko vaša tiroida ne luči dovoljno hormona, nagomilaćete kilogram u kratkom roku  i veoma često ćete osećati zamor. Ovo se može desiti usled nedostatka selena i joda, a njih ćete naći baš u ovim namirnicama.

Kako napraviti ulje od zelenih orasa

Potrebno:

40 mladih zelenih oraha,

1 kg meda.

Izrada recepta:

Operite orase, osušite, isecite, stavite u teglu a potom dodajte domaći med. Stavite poklopac i ostavite neka stoji mesec dana na mestu izloženom suncu , uz povremeno mućkanje.

Kada istekne predviđeno vreme odstranite orase a med koristite kao sirup. Čuvajte na tamnom i hladnom mestu, i konzumirajte po jednu kašičicu dnevno na prazan stomak.

Zeleni orasi se beru u decembru i januaru pa se nakon toga čuvaju u raznim likerima ili sirćetu.

Orasi i med za štitnjaču su najsigurniji način zaštite od hipertireoze, hipotireoze i guše. Simptomi na koje posebno trebate obratiti pažnju jesu pojačano lupanje srca, kao i oscilacije u težini. Ne zanemarite ni preteranu osetljivost na hladnoću/toplotu.

med i orasi recept za afrodizijak

Med i orasi za potenciju i plodnost

Ako ste ikada bili u Grčkoj onda ste sigurno primetili da se med i orasi za potenciju jedu skoro svaki dan. Naime, oni ovu kombinaciju koriste od davnina kako bi povećali seksualnu želju i plodnost.

Njihov recept je jednostavan podrazumeva grčki jogurt (i to što masniji), med i seckane orase. Ovo naravno možete kombinovati i sa palačinkama, krofnama, i drugim poslasticama.

Razlog zašto je ovaj prirodni lek toliko popularan je sledeći: pojačava proizvodnju estrogena i testosterona. To znači kako i muškarci žene trebaju konzumirati ukoliko pate od neplodnosti ili slabog libida.

Uz to orasi i med poboljšavaju i kvalitet odnosa jer ubrzavaju cirkulaciju krvi, obezbeđuju više energije i bolju izdržljivost. Ako pokušavate imati decu onda obavezno probajte ovaj miks, jer će cink obezbediti jaču proizvodnju sperme.

Imajte na umu da u Srbiji čak 15 posto parova ima problema sa začećem. Kako se ne biste našli u ovoj grupaciji što redovnije jedite palačinke sa medom i orasima, a možete probati i ovaj recept:

jedna i po šolja oraha,

1 kašika putera,

3 kašike meda,

osmina kašičice cimeta.

Priprema palačinki:

Istopite puter na vatri a potom umešajte ostale sastojke. Kuvajte uz stalno mešanje oko 5 minuta a zatim sipajte na papir za pečenje kako bi se smesa ohladila. Kada se prohladi možete je slobodno jesti prstima.

Med i orasi za plodnost su proveren narodni lek. Obavezno ih isprobajte u raznim kombinacijama.

Čaj od orahovog lista za povećanje libida

Postoji i jedna alternativa, a to je čaj od orahovog lista. Njega možete pronaći tokom cele godine, ali ga je najbolje brati u junu mesecu. Kuvajte ga u ukoliko bolujete od gljivičnih ili bakterijskih infekcija, upala digestivnog trakta ili akni.

Priprema je vrlo jednostavna:

dodajte 2 kašike seckanog sušenog lista u 250ml vode. Kuvajte 4 do 5 minuta a potom iscedite. Poželjno doziranje bi bilo 3 šoljice dnevno.

Evo i jednog recepta koji će vam pomoći pri mršavljenju a ujedno će i popraviti vaše zdravlje:

Med sa orasima cimetom i pektinom

Potrebno:

1 jogurt,

1 pektin,

kašika meda,

10 oraha,

pola kašičice cimeta,

30 kapi propolisa.

Uveče pomešajte pektin i jogurt a ujutru dodajte ostale sastojke. Ovakav doručak će vam obezbediti čišćenje organizma od toksina i sveobuhvatno duži život.

Ko ne sme koristiti med sa orasima

Naravno, postoje i oni koji bi trebali izbegavati ovakvu hranu. Tu spadaju ljudi koji su alergični na koštunjave plodove, jer mogu izazvati histaminske reakcije. Jedan od neželjenih efekata može biti i dijareja.

Med i orasi u trudnoći bi takođe trebali biti izbegavani, upravo zbog mogućih alergijskih reakcija. Tu naravno spada i period dojenja. Sa druge strane, savršeno su sigurni za ishranu ako kojim slučajem patite od dijabetesa.

I nakon što ste se uverili koliko su med i orasi zdravi za vas, pročitajte i naš članak o prednostima orahovog ulja.

Članak Med i orasi za potenciju i imunitet je izvorno obljavljen na stranici meseceva dijeta | meseceve mene od autora dijeta.info

Pesticidi u hrani i vodi štetnost

$
0
0

Pesticidi u hrani koliko su štetni

Pesticidi omogućavaju efikasan rod voća i povrća, veće prinose i nižu cenu proizvodnje. Istovremeno, njihova primena mora biti odgovorna i bezbedna, kako za ljude i životinje tako i za životnu okolinu.

Ne tako davno guljenje jabuke je smatrano za greh, jer im je kora bila prepuna vitamina. Danas stručnjaci ističu kako od toga imamo više koristi nego štete. Ostaci pesticida (rezidue) i njihovi razgradni produkti svakako su prisutni u povrću i voću. Oni koji zaostanu na poljoprivrednim proizvodima izražavaju se u miligramima po kilogramu hrane.

Zašto su pesticidi u hrani štetni i koliko su opasni po ljudsko zdravlje, saznajte u nastavku teksta.

Koliko je upotreba pesticida štetna?

U cilju uklanjanja štetočina i poboljšanja prinosa biljaka, svake godine širom sveta potroši se oko dva i po miliona tona pesticida. Savremena proizvodnja nezamisliva je bez upotrebe ovih hemikalija. One su posebno formulisane za uništavanje insekata, gljivica, korova, virusa, bakterija, kao i glodara.

Nažalost, pesticidi u hrani deluju dugoročno i na zdravlje ljudi. Efekti štetnog dejstva najčešće ne ispoljavaju odmah već nakon dugogodišnje upotrebe.

Danas je jabuka, koja je oduvek bila simbol  zdravlja, na vrhu liste plodova s najvećim zaostatkom pesticida. Najbolji primer su upravo jabuke, koje smo nekad sa slašću jeli zajedno sa korom. Danas ih moramo guliti, jer se najveći ostatak pesticida nalazi upravo u njihovoj kori.

Drugi način kako možemo izbeći unošenje prekomerne količine ovih štetnih supstanci jeste upotreba organskih plodova. Stoga se savetuje kupovina voća i povrćaod proverenih proizvođača.

Uz  sve navedeno neophodno je temeljno pranje plodova kako bi se svi pesticidi u voću i povrću uklonili. Za ovu namenu postoje posebni rastvori za pranje. Njih možete napraviti od sastojaka koje svako od nas već ima u svojoj kuhinji.

štetni pesticidi u povrću

Začarani krug opasan po čovečanstvo

Uzgajivači poljoprivrednih proizvoda većinu problema s kojima se suočavaju rešavaju pomoću pesticida. Međutim štetočine vrlo brzo razvijaju otpornost na njih. Tada su poljoprivrednici prinuđeni upotrebiti nova i sve otrovnija sredstva.

Prekomerna upotreba hemijskih pesticida uništava korisne mikroorganizme u zemljištu. Samim tim se
smanjuje njegova sposobnost da se obnavlja. Upravo iz ovog razloga dolazi do većeg prodora štetočina u tlo, pa se povećava i potreba za većim dozama.

Na ovaj način stvara se začarani krug, koji je profitabilan za agrohemijsku industriju. Međutim sve to je vrlo opasno po čitavo čovečanstvo. Pesticidi u hrani nikako nisu dobri po naše zdravlje. Saznajte u kom voću i povrću ih najviše ima.

Najprljavije su jabuke, jagode, grožđe i celer

Već duže vreme jabuka, nekadašnja kraljica voća, zauzima prvo mesto po sadržaju ostataka pesticida. Osim što se tokom proizvodnje prskaju više od 20 puta, one se tretiraju hemijskim preparatima i nakon berbe. Jedino tako se mogu duže čuvati u skladištima.

Pored njih, na listi najzagađenijih plodova jesu i celer, čeri paradajz, jagode, grožđe, breskve, spanać, krastavci. Pesticidi ne zaobilaze ni paprike babure, ljute papričice, nektarine i krompir.

Međutim, nisu samo voće i povrće zatrovani pesticidima. Na toj listi su i hleb, meso, mleko, jaja, sokovi, pića, žitarice…

Zelena salata iz plastenika se obavezno prska

Prema nekim istraživanjima zelena salata i ovas našli su se takođe na listi najzagađenijih. Stručnjaci ističu kako je češće prskanje potrebno ako se ona uzgaja u plastenicima.

Na našem tržištu najzastupljenija je upravo ona koja dolazi iz zatvorenih prostora. Uzgred, kod takve salate uslovi za razvoj sive patogene plesni su i najpogodniji. U pitanju je gljiva koja za samo nekoliko dana može uništiti plod ukoliko se on adekvatno ne zaštiti. U tom slučaju pesticidi su neophodni.

Zato je salatu potrebno prskati fungicidima, kao i protiv plamenjače i štetočina, i sve to više puta. Jedan od problema jeste i to što se bere samo 45 dana nakon rasađivanja. Tako ju tom kratkom periodu ona tretirana mnogo puta. Što je najgore, mi jedemo upravo onaj deo biljke koji se najviše tretira – list.

Ovo je svakako mnogo gore nego u slučaju krompira. Kod njega se tretiraju listovi, a mi jedemo plod koji raste pod zemljom i koji pre jela gulimo.

Često je zelena salata koju kupujemo prskana svega nedelju dana pre naše kupovine. Zato je temeljno pranje iste veoma važno. Perite je, list po list, a još je bolje ako možete nabaviti salatu organskog porekla.

Pesticidi u citrusnom voću

Pesticidi u hrani nisu nikakva novost, gotovo svaka namirnica ih ima, pa tako i citrusno voće. Iako je ono prepuno vitamina i korisnih nutrijenata u njihovoj kori ima razne hemije.

Limun, narandža i mandarina sadrže velike količine pesticida na kori. Zbog toga na deklaracijama stoje upozorenja da kora nije za jelo. Ipak, domaćice se ne obaziru puno na to, pa iste dodaju u različite poslastice.

Pesticidi u voću su najzastupljeniji upravo na kori, a naša najveća greška je što plodove pre upotrebe ne peremo. Smatramo kako nema puno smisla prati nešto što ćemo pre jela oguliti. Međutim, isti taj oguljen plod diramo neopranim rukama u kojima smo ga držali pre odstranjivanja kore. Zato je citruse potrebni prati na isti način kao i drugo voće, čak i dosta temeljnije.

Koji plodovi sadrže najmanje pesticida

Većina plodova koje najčešće koristimo u ishrani nalazi se na „crnoj“ listi.  Ipak  postoji i kraći spisak onih koji se smatraju najbezbednijim za upotrebu. Oni imaju niske sadržaje zaostalih pesticida. Među njima su: kukuruz, crni luk, grašak, dinja, ananas, špargla, avokado, kupus, plavi patlidžan, kivi i grejpfrut.

Kako oprati voce i povrće od pesticida

Pesticidi u hrani se ne mogu tako lako ukloniti kako se to nekima čini. Gotovo nijedan način pranja neće ukloniti sve njihove ostatke, ali svakako može smanjiti ukupnu količinu. Ono što svi znamo jeste da plodove temeljno treba prati običnom vodom. Ipak, pranje je još efikasnije ako se u nju dodaju i drugi sastojci.

Rastvor vode sa sirćetom

Na tri dela vode ide jedan deo sirćeta. Voda treba biti topla, nikako vruća. U ovaj rastvor možete dodati i kašiku soli ili limunov sok – na 250 ml vode ide kašika limunovog soka.  Nakon desetak minuta postiže se željeno dejstvo i voće možete isprati običnom vodom.

Plodove treba prati neposredno pre upotrebe. Na ovaj način se nakon potapanja u vodu i otklanjanja pesticida skraćuje njihov rok trajanja, tj. plodovi brže trule.

Soda bikarbona uklanja štetne hemikalije

Dok se sirćetom stvara jaka kisela, natrijum bikarbonat stvara snažnu baznu sredinu. Ona jednako efikasno uništava pesticide s namirnica.

Na šolju vode idu dve kašike sode bikarbone, a u ovu mešavinu može se dodati i kašika limunovog soka. Ako pomešate sirće i sodu, dobićete još moćnije sredstvo, koje uklanja i pesticide i vosak s plodova.

Za namirnice prekrivene voskom potrebno je pomešati kašiku sode bikarbone, pola šolje sirćeta i šolju vode. Pesticidi u voću i povrću se pomoću ovog sredstva veoma efikasno uklanjaju.

Temeljno perite povrće i voće

Kako bi se smanjili rizici od neželjenih dejstava, voće i povrće treba temeljno prati. S lisnatog povrća uklonite spoljašnje listove i perite svaki list ispod mlaza vode. Cvetove karfiola i brokolija nežno operite četkicom pod mlazom.

Bobičasto voće pregledajte detaljno pa zatim odstranite nečistoće i oštećene bobice. Ostatak voća saperite neposredno pred upotrebu pod blagim mlazom tekuće vode.

Izloženost pesticidima može biti veoma opasna

Danas se smatra da rizik upotrebe pesticida premašuje koristi njihove primene. Savremeni uslovi proizvodnje hrane su sve rizičniji, naročito u svetlu globalnih klimatskih promena. Mogućnosti za organski uzgoj voća i povrća postoje, ali oni trenutno nisu dovoljni za celokupnu populaciju. Mora se puno više raditi na tome.

Pri tom, pojedini pesticidi u hrani su kancerogeni, neurotoksični ili teratogeni (oštećuju fetus). Oni mogu biti veoma opasni po čovekovo zdravlje.

Postoje dva osnovna načina izloženosti pesticidima: hronična (dugotrajna) i akutna (kratrajna izloženost).

Rizik od izloženosti procenjuje se za pojedinačne hemikalije. Dok kumulativni rizik od izloženosti smeši pesticida još nije moguće proceniti.

Poseban oprez za decu, bebe i trudnice

Prilikom pripremanja povrća i voća za bebe, malu decu i trudnice odstranite vodu u kojoj se isto kuvalo. Ono može sadržati štetne količine ostataka pesticida.  Voće je najbolje oguliti, jer se u kori akumulira najviše štetnih materija.

Za sve vrste hrane zakonom je propisana maksimalna dozvoljena koncentracija (MDK) rezidua pesticida. Najniža je za hranu namenjenu odojčadi i maloj deci. Hemikalije kojima smo izloženi preko hrane i životne sredine mogu imati veći ili manji toksični uticaj.

Članak Pesticidi u hrani i vodi štetnost je izvorno obljavljen na stranici meseceva dijeta | meseceve mene od autora dijeta.info

Kora od banane kao lek upotreba

$
0
0

Kora od banane za lice i zube

Banane su vrlo zdravo i hranljivo voće. Možete ih iskoristiti na mnogobrojne načine, a ne samo da ih pojedete. Možda niste znali, ali nije samo plod koristan, već i kora od banane može biti iskorišćena u mnoge svrhe. Upotrebljiva je na razne načine, od nege kože, izbeljivanja zuba, do glancanja nameštaja i drugih praktičnih stvari.

U ovom članku navešćemo vam par trikova za koje će biti potrebno samo nekoliko kora od banane. Rezultati njenog korišćenja će vas zaista ostaviti u čudu. Ostanite sa nama..

Banane lekovita svojstva i sastav

Banane su vrlo ukusno voće, ali to nije jedini razlog zbog čega ih trebamo jesti što češće. Sadrže 20 posto ugljenih hidrata i to tri prirodna šećera: saharozu, fruktozu i glukozu. Zatim nešto belančevina oko 1,4 odsto i sasvim malo masti 0,5 posto, sve ostalo čini voda.

Bogate su vitaminima A, B1, B2, B6, C, D i PP. Imaju veoma visok sadržaj vitamina B i zahvaljujući tome dobre su za umirivanje nervnog sistema. Zahvaljujući magnezijumu i vitaminu B6 ublažavaju psihičke probleme, kao npr. normalizuju san i smanjuju razdražljivost.

Od minerala i oligoelemenata u većim količinama su prisutni kalijum, kalcijum, magnezijum, gvožđe, fosfor, hlor i jod. Izrazito obiluju kalijumom, te smanjuju rizik od izlivanja krvi na mozak. Uz to ovaj dragocenu mineral povećava i koncentraciju.

Banane su dobre za bolesti srca i krvnih sudova. Poseduju povoljan odnos kalijuma i natrijuma što je dobro za regulaciju krvnog pritiska i balans vode u organizmu.

Pomaže još i kod poremećaja rada creva, čira, reumatoidnog artritisa, srčanih smetnji i još mnogo toga. Takođe su bogate gvožđem pa mogu doprineti stvaranju hemoglobina u krvi, stoga pomoći kod anemije.

Kora od banane je takođe bogata voćnim kiselinama i mineralima, pa je upotrebljiva za razne stvari. Nezamenjiva je kada je reč o lepoti ili kod praktične primene u kući.

kora od banane upotreba

Zašto ne trebamo bacati koru od banana

Protiv bora, akni, mitesera i podočnjaka

Ako se kora od banane za lice upotrebi kao maska, ona može biti čudnovato sredstvo protiv bora. Odlično hidrira i regeneriše kožu, evo kako se priprema:

Izgrebite beli unutrašnji deo kore, izgnjecajte ga malo, te nanesite na mesta na licu gde vam najviše smetaju bore. Radi bolje mogućnosti razmazivanja, možete dodati jednu kašičicu jogurta. Pakovanje je potrebno držati bar pola sata. Ako imate vremena ova maska može se držati i satima kako bi iskazala svoje neverovatno dejstvo. Na kraju je samo dobro saperite.

Takođe je kora od banane za bubuljice korisna, potrebno je svaki dan po 5 minuta izmasirati sa njom lice. Rezultati su vidljivi u roku od nedelju dana redovnog korišćenja ovakvog tretmana. Koristite je dok bubuljice ne nestanu u potpunosti.

Bananina kora protiv mitesera je takođe delotvorna. Sa njom možete očistiti pore, rešiti se akni a pri tom ne isušujete kožu.

Uzmete komadić i unutrašnjom belom stranom istrljate kožu gde se nalaze miteseri. Nije potrebno jako utrljavati, važno je biti nežan i strpljiv. Nakon nekoliko minuta blagog trljanja isperite lice. Ovaj proces treba ponoviti još bar 3-4 puta. Koža vam može biti čista u roku od nekoliko dana, zahvaljujući samo jednoj prirodnoj supstanci koja i ne košta ništa.

Kriške krastavca su čudotvorno oružje u borbi protiv podočnjaka. Ako ga kod kuće baš nemate, slobodno možete koristiti koru banane.

Otkinite komadić i stavite na oči unutrašnjom belom stranom okrenutom prema koži. Zahvaljujući hidratantnoj osobini i antioksidantima, intenzivira se cirkulacija limfe na tom području, te tako nestaju otrovi koji uzrokuju podočnjake i otok ispod očiju. Nakon deset minuta odmora ustaćete odmornog i naspavanog pogleda.

Kora od banane za lice bez bubuljica

Bananina kora je izvrsno sredstvo za negu suve i ispucale kože. Možete je upotrebljavati kod ispucalih usana, za laktove, pa čak i za veće površine kože npr. umesto mleka za telo. Ako bi ste želeli da vam koža bude meka, slobodno se odlučite za ovaj praktičan i jeftin metod. Potrebno je koristiti je najmanje tri nedelje dva puta na dan. A rezultati će vas oduševiti.

Kora od banane za čišćenje lica može učini vašu kožu blistavom, što postiže pomoću voćnih kiselina koje sadrži. Ona vas rešava odumrlih epitelnih ćelija, ujedno hrani vitaminima i antioksidantima novu i čistu kožu koja dolazi na površinu. Samo nežno protrljajte sa njom lice, pa zatim isperite. Na kraju upotrebite tonik koji će vam izbalansirati pH vrednost kože.

Ako želite osvežiti kožu nakon naporne nedelje ili ukloniti tragove jedne neprespavane noći, kora od banane je neprikosnovena.

Jednu veliku kašiku jogurta pomešajte sa kašičicom meda, tome dodajte oljušteni beli unutrašnji deo bananine kore. Masku nanesite na lice i držite je dvadesetak minuta pre nego što je saperete.

Zahvaljujući hidratacionom dejstvu i antioksidantima, koža će vam odmah delovati odmornije.

Leči psorijazu i štiti od štetnog zračenja

Kora od banane je delotvorna kod psorijaze. Ona hidrira kožu i smanjuje svrab, a isto tako je i lako primenjiva. Potrebno je staviti je na površinu kože koja je zaražena. Efikasno leči ljuspavicu, a rezultate možete videti maltene odmah.

Ublažava bolove

Ovo sigurno niste znali. Taj otpadak koji često završi u našem smeću, upotrebljava se i kao analgetik. Možete je koristiti za ublažavanje bola. Stavite neposredno na bolno mesto i držite pola sata dok bol ne prođe.

Kora banane štiti oči od štetnih UV zraka. Uverite se da je kora bila napolju na suncu, pre nego što natrljate oči sa njom. Biće pravo osveženje za vaše oči. Nakon 10-15 minuta umijte se. Dokazano je i to kako smanjuje mogućnost nastajanja katarakte.

Uklanjanje bradavica i kurjih očiju sa kože

Kora od banane za bradavice pomaže da ih se oslobodite vrlo jednostavno, a sprečava i nastanak novih.

Za ovo je potrebno samo dobro utrljati i natopiti sporno mesto. Ili je možete zavezati na to područje te ostaviti tako preko noći. Vrlo je efikasna i za lečenje kurjih očiju.

Izbeljivanje zuba bananom kod kuće

Da biste izbelili zube kod stomatologa, moraćete izdvojiti mnogo novca. Srećom postoje i tkz. kućni tretmani, ali istni nisu uvek potpuno bezbedni. Ako oštetite zubnu gleđ načinićete više štete nego koristi, stoga budite krajnje oprezni.

Ukoliko hoćete sami kod kuće posvetliti zube za jednu nijansu, bitno je izabarati bezbedan način. Odlično se pokazala kora od banane.

Unutrašnjom stranom kore, nekoliko minuta nežno trljajte zube i to ponovite nekoliko puta dnevno. Iznenađujuće brzo će vaš osmeh postati blistav i beo.

Ovo je vrlo jeftin način za izbeljivanje zuba. Kora od banane sadrži salicilnu kiselinu i iznenađujuće mnogo magnezijuma i mangana. Upravo te supstance izbeljuju zube, izvrsno uklanjaju plak kao i kafom uzrokovane promene u nijansi. Na ovaj način već nakon nedelju dana možete postići vidljive rezultate.

Kao što vidite kora od banane za zube postiže odlične rezultate. Ne morate čitava trošiti čitava bogatstva kod stomatologa.

Upotreba bananine kore u domaćinstvu

Za one koji više vole manje agresivna sredstva prilikom obavljanja kućnih poslova, u tu svrhu prepoučuje se kora od banane.

Unutrašnji fibrozan deo kore od banane je izvrstan u čišćenju srebra, kao i za doterivanje kožnog nameštaja i stvari. Naravno pre nego što krenete u glancanje kožne ugaone garniture, poželjno je isprobati je na manjoj površini. Uradite to na manje vidnom mestu, kako bi proverili koliko je efikasna.

Svakako je možete pouzdano koristiti za čišćenje listova biljaka po kući. Nakon tretmana bananinom korom biljke će vam se cakliti i izgledaće sveže.

Smiruje svrab uzrokovan ujedom insekata

Sa prolepšavanjem vremena dolazi i povećan broj svakakvih buba, komaraca i raznih drugih insekata. Ako biste želeli ublažiti simptome ujeda insekata na prirodan način bez hemijskih preparata obavezno je upotrebite.

Utrljajte mesto ujeda unutrašnjom stranom kore banane.

U njoj se nalaze polisaharidi, koji se upiju u kožu i smanjuju otok nastao od uboda. Unutrašnja strana kore je puna tanina koji pomažu u smirivanju iritacija uzrokovanih ujedom insekata.

Možete napraviti od sasvim prirodnih sastojaka klopku za hvatanje muva.

Za to su vam potrebni jedna velika čaša jogurta, kora od banane, čekić i ekser. Napravite rupu na dnu čaše jogurta. Smestite u nju koru banane, okrenite čašu i stavite je tamo gde uglavnom ima najviše muva ili u kuhinju. Muve će dolaziti na sladunjav miris i ulaziti u čašu kroz rupice, ali neće moći izaći iz nje.

Kako se koristi kora banane u kuhinji

Milkšejk spremljen sa bananinom korom sadrži dragocene vitamine i minerale. Zahvaljujući njima važi za dobar koktel protiv depresije i bolje raspoloženje.

Priprema recepta:

Potrebno je dobro oprati celi plod i upotrebiti bananu zajedno sa korom ubacivši sve u blender. Nakon miksanja odmah popijte dobijeni milkšejk.

One voćke koje unosite u organizam sa korom zajedno, važno je kupiti iz bio uzgoja. Izbegavajte svako koje se prska hemikalijama.

U azijskim zemljama je potpuno prirodno meso koje se teže peče umotati u koru od banane. Na ovaj način ne samo što se brže napravi jelo nego će biti i sočnije. Ako se suzdržavate zbog mogućnosti da kora od banane sadrži nekakva hemijska sredstava, onda je isecite na kolutove. Ručak će vam biti božanstven.

U Sao Paulskom istraživačkom centru testirana je upotreba kore banane za prečišćavanje otpadnih voda iz industrijskih postrojenja. Pokazalo se da savršeno apsorbuje iz vode teške metale kao što su olovo i bakar. Eto još jedne moguće praktične primene našeg otpada, a pri tom da čuvamo prirodu.

Možete je upotrebiti u bašti

Kvalitetan sastojak za kompost. Banana i njena kora podjednako su bogati kalijumom, koji je vrlo važna hranljiva materija za ljude kao i za biljke. Nama je nezamenjiv za metabolizam ćelija, za funkcionisanje mišića i nervnog sistema. Kod biljaka potpomaže razvoj zdravih listova, plodova i korenovog sistema.

Bananina kora se može jednostavno ubaciti u kompost. Međutim ako je osušimo i sameljemo, stimulisaćemo razvoj novih biljaka na proleće. Dobijeni prah je potrebno umešati u tlo. Praktično i zdravo, jer ujedno i recikliramo.

Efikasno sredstvo protiv biljnih vaši 

Ako se pojave biljne vaši u vašoj bašti, bolje ih je što pre istrebiti. Oslobodite ih se na vrlo lak način.

Iskopajte rupu dubine oko 2,5 centimetara ispod biljke i zatim stavite u nju 2-3 kore banane.

Biljne vaši i mravi će se naslađivati na njoj jer ih privlači zbog visokog sadržaja kalijuma. Te neće više obitavati na vašim biljkama iz bašte.

Nekoliko važnih saveta za kraj

Za najbolje rezultate koristi se sveža kora od banane. Stoga je upotrebite odmah nakon guljenja, a plod pojedite. Skladištite ih na hladnom i suvom mestu, čuvajte ih dalje od toplote i sunčeve svetlosti. Koru nikad nemojte držiti u frižideru.

Preporučujemo vam jedan naš raniji tekst o zdravstvenim prednostima mandarina.

Članak Kora od banane kao lek upotreba je izvorno obljavljen na stranici meseceva dijeta | meseceve mene od autora dijeta.info

Šta je hromoterapija i kako boje leče

$
0
0

Hromoterapija i lekovito delovanje boja

Lekovita moć boja poznata je u gotovo svim starim istočnjačkim kulturama. Hromoterapija se tako već nekoliko hiljada godina koristi u ajurvedskoj medicini. Puno pre nego što je slavni Isak Njutn otkrio da boje nastaju prelamanjem bele svetlosti kroz prizmu.

Šta omiljene boje govore o nama i kako nam dugin spektar može pomoći u održavanju dobrog zdravlja i postizanju uspeha? Na koji način hromoterapija uspostavlja psihofizičku ravnotežu i za šta je sve dobra? Odgovore na sva pitanja potražite u nastavku članka…

Šta se sve postiže hromoterapijom

Boje najčešće biramo podsvesno, u skladu sa svojom ličnošću i raspoloženjem. Međutim, one nam isto tako mogu pomoći u rešavanju nekog određenog zdravstvenog ili drugog problema. Posredi je vrlo moćan alat koji može i te kako izbalansirati naš organizam.

Prema ajurvedi, osnovne boje svetlosnog spektra povezane su sa sedam energetskih centara (čakri). One su raspoređene duž kičmenog stuba. Kako je energetski disbalans među čakrama uzrok većine oboljenja, boje se koriste zarad uspostavljanja ravnoteže i vraćanja vitalnosti organizmu.

Stoga se i danas hromoterapija koristi kao alternativna medicinska metoda. Najčešće podrazumeva usmeravanje obojene svetlosti na obolele delove, ili pak izlaganje tela određenoj boji.

Zloupotreba boja u marketingu

Poznat je i psihološki uticaj boja na nas, te način kako iste deluju na našu podsvest. Ovo često zloupotrebljavaju marketinški stručnjaci kako bi nas naveli na kupovinu njihovih proizvoda.

Neretko nam plasiraju prozračne boje (bela, svetlozelena, svetloplava) u reklamama za različite deterdžente. Upravo njih podsvesno povezujemo sa svežinom i čistoćom.

šta je hromoterapija

Crvena boja budi emocije i ubrzava cirkulaciju

Crvena boja se povezuje sa prvom, baznom čakrom, koja kontroliše kičmu, kukove i noge. Smatra se kako donosi toplinu i vitalnost, pa je zbog toga dobra za obnavljanje energije. Takođe ubrzava oporavak od telesnog umora i prehlade.

Dejstvo joj je višestruko jer crvena stimuliše čula te podstiče seksualnost. Odlična je dopuna u lečenju srčanih oboljenja, anemije, kožnih bolesti, loše cirkulacije, nedostatka apetita i impotencije.

Hromoterapija crvenom bojom se ne sme koristiti u tretmanima kancera jer pospešuje umnožavam jer pospešuje umnožavanje ćelija. Ponekad može delovati prestimulativno i generisati agresivnost i bes.

Ako inače volite crvenu boju: Živite punim plućima, skloni ste riziku i impulsivnim reakcijama. Veoma ste društveni, dobronamerni i srdačni, ali težite dominaciji i ne podnosite suprotstavljanje.

Averzija prema crvenoj boji ukazuje na skrivene strahove.

Narandžasta boja za dobro raspoloženje i kreativnost

Šta nam kaže hromoterapija: Druga, sakralna čakra, koja se povezuje s ovom bojom, kontroliše bubrege, mokraćni sistem i reproduktivne organe.Narandžasta pozitivno utiče na ove delove organizma.

Korisna je i u terapiji štitnjače, dijabetesa, bolesti pluća, poremećaja cirkulacije, akni, kod depresije. Osim toga, pospešuje laktaciju, umanjuje napetost, stimuliše kreativno mišljenje i budi entuzijazam.

Ako volite narandžastu boju: Imate snažnu volju, druželjubivi ste i osećajni. Veliki ste hedonista, racionalni ste i veseli, ali se ne odričete lako svojih ciljeva. Takođe, obožavate biti u centru pažnje. Odbojnost prema narandžastoj može ukazivati na potiskivanje seksualnih osećaja.

Žuta pročišćava telo i otklanja strahove

Hromoterapija žutu boju povezuje sa trećom čakrom – solarnim pleksusom. Ona direktno utiče na probavni sistem (želudac, pankreas, jetru, žučnu kesu…).

Odlična je dopuna lečenju bola u mišićima, kamena u žuči, oboljenja želuca, astme i nedostatka apetita. Uz to pročišćava telo i pozitivno utiče na nerve. Poboljšava raspoloženje, podstiče mentalne procese, otklanja strahove i jača odlučnost.

Ako volite žutu boju: Imate snažnu intuiciju i razvijenu samosvest. Volite da vam se drugi dive, optimista ste, nezavisni, vrlo nestrpljivi i ponekad nedosledni. Privlači vas sve što je novo i neobično.

Odbojnost prema žutoj  boji ukazuje na emotivno razočaranje i ogorčenost, sklonost ka racionalizaciji
osećanja i površnim vezama.

Zelena melem za srce i lek za dušu

Za zelenu boju hromoterapija nam potvrđuje sledeće: Korespodnira sa četvtom čakrom, te se povezuje sa srcem, plućima i timusom.

Ima pozitivno dejstvo u slučaju kardiovaskularnih i malignih oboljenja, crevnih parazita, bronhitisa, fistula i crvenila očiju. Pomaže u otklanjanju straha od odnosa, nepoverenja, ljubomore i nesigurnosti, podstiče praštanje i buđenje emocija, saosećanja i druželjubivosti. Ima umirujući uticaj na um i telo.

Ako obožavate zelenu boju: Vrlo ste uporni, vredni i precizni, rado pomažete drugima, čak i na svoju štetu. Dopada vam se uloga vođe, jer volite izdavati naređenja, zbog čega često upadate i u konflikte.

Osobe koje zelena boja iritira imaju potrebu za samostalnošću i stalnim razvojem.

Plava boja leči migrenu i jača volju

Hromoterapija plavu boju povezuje sa petom čakrom. Ona se odnosi na grlo, a utiče i na pluća, uši, usta, ruke. Edvin Babit, u svojoj čuvenoj studiji „Principi boje i svetlosti„, nazvao ju je najjačim anestetikom.

Koristi se u terapiji visokog krvnog pritiska, hroničnog bola, migrene, upale grla, hemoroida, groznice, nesanice, anksioznosti i iritacije kože. Donosi mir i pruža osećaj sigurnosti i uravnoteženosti, ali i tuge. Poboljšava verbalno izražavanje i komunikaciju, stimuliše umetnički izraz i jača volju.

Ako volite plavu boju: Veoma ste emotivni, skloni samoanalizi i maštanju. Težite ravnoteži i harmoniji, verni ste i saosećajni, ali teško podnosite neuspeh, koji je kod vas okidač za depresiju.

Osobe koje plava boja odbija veoma su organizovane, disciplinovane, vredne i ne trpe ograničenja.

Indigo poboljšava vid i pokreće intuiciju

Dejstvo hromoterapije: Šesta čakra, čiji je simbol ova boja, smeštena je na sredinu čela, a povezuje se s očima i donjim delom glave. Indigo jača imunitet i limfni sistem, poboljšava vid, pročišćava telo, pozitivno utiče na hipofizu i nerve, ublažava probleme s kožom. Takođe, pokreće intuiciju i podstiče ideje.

Ukoliko volite indigo boju: Puni ste razumevanja, lako praštate, ali ste pomalo neodlučni. Težite sigurnosti i harmoniji, stalo vam je do mišljenja okoline, a veliki deo energije usmeravate ka partneru i deci.

Ljubiičasta stimuliše pamćenje i duhovnost

Šta nam kaže hromoterapija: Povezana sa sedmom, krunskom čakrom, smeštenom na vrhu glave. Ljubičasta boja blagotvorna je u slučaju duševnih bolesti te problema s pamćenjem i koncentracijom. Pomaže u lečenju melanholije, alkoholizma i bolesti zavisnosti. Uz to, podstiče duhovnost, intuiciju, mudrost i mentalnu snagu.

Ukoliko volite ljubičastu boju: Emotivni ste, imate visoke ideale i ponekad osećate neodoljivu potrebu da pobegnete u svet snova i fantazija. Veliki ste esteta, oko sebe širite harmoniju, ali ste veoma nepoverljivi.

Hromoterapija za podmlađivanje kože

Hromoterapija je sastavni deo kozmetičkih tretmana za podmlađivanje i negu kože. Ona se tom prilikom izlaže svetlosti određene boje.

  • Crveno svetlo: Stimuliše produkciju kolagena i tako usporava starenje, sagoreva masti i ublažava bore.
  • Zeleno svetlo: Eliminiše svetle mrlje, ojačava zidove krvnih sudova (kapilara), ublažava upalne procese na licu, zateže kožu oko očiju, smanjuje podočnjake.
  • Plavo svetlo: Otklanja akne, jača tanku i osetljivu kožu.
  • Žuto svetlo: Stimuliše protok limfe i aktivira ćelije, poboljšava dotok kiseonika, posvetljuje kožu pušača.
    Nošenje žute odeće ili spavanje na žutoj posteljini mogu vam pomoći da očuvate vitalnost i elastičnost kože kao i da usporite nastanak bora.
  • Indigo plavo svetlo: Ubrzava regeneraciju ćelija, hidrira kožu.
  • Ljubičasto svetlo: Blagotvorno deluje na izuzetno osetljivu kožu.

Kako smršati pomoću hromoterapije?

Poznato je kako boje imaju snažan uticaj na naša raspoloženja. Ukoliko želite smršati pomoću hromoterapije okružite se plavom, ljubičastom ili zelenom bojom.

Plava dokazano umanjuje apetit, stoga bi bilo korisno obojati svoju trpezariju u ovu boju. Takođe standardno bezbojno osvetljenje u frižideru zamenite plavim.

Članak Šta je hromoterapija i kako boje leče je izvorno obljavljen na stranici meseceva dijeta | meseceve mene od autora dijeta.info


Hidrogen peroksid za zube i dezinfekciju rana

$
0
0

Hidrogen peroksid za šta je sve dobar

Naučna istraživanja svedoče da se u Francuskoj već početkom 19-og veka sa uspehom koristio hidrogen peroksid kod ozbiljnih bolesti. Nakon toga u prošlom veku ponovo počinje upotreba ovog moćnog preparata i to sa iznenađujuće dobrim rezultatima.

Pored zadivljujućeg lekovitog dejstva, vodonik peroksid možete upotrebiti na razne načine i u svom domu. Upotreba ovog super jedinjenja olakšava poslove u domaćinstvu i ulepšaće vaš život. Ovo jeftin preparat vrlo je dobro kotiran među najboljim sredstvima za dezinfekciju.

Ako ste ga nekada koristili za dezinfikovanje rana, sigurno ste primetili kako peni. Suština je da za vreme reakcije molekulske veze H2O2 popuštaju. S jedne strane nastaje kiseonik(O2), a sa druge strane voda(H2O). Pena koja se dobija u toj reakciji su upravo molekuli kiseonika. Zar nauka nekada nije pomalo zastrašujuća?

U daljem tekstu ćemo se pozabaviti sa tim koliko je svestrana mogućnost upotrebe hidrogen peroksida za zdravlje u kući.

Šta  je vodonikov peroksid?

Vodonik peroksid je nestabilno jedinjenje vodonika i kiseonika. To je bezbojna tečnost sličnog izgleda kao voda, samo ima jedan atom O više (H2O2) i malo je viskoznija.

Hidrogen peroksid je slaba kiselina i poseduje jaka oksidativna svojstva, zbog kojih ga možemo upotrebljavati kao sredstvo za izbeljivanje. Zahvaljujući njegovim oksidativnim svojstvima, možete ga efikasno koristiti protiv bakterija, virusa, spora i gljivica, izvrstan je za dezinfekciju.

Troprocentni hidrogen peroksid je prikriveni lek. On čisti organizam, jak je antioksidans, eliminiše apoksična stanja (bez kiseonika) te tako sprečava umnožavanje ćelija raka. Preporučljiv je u slučaju različitih stanja i svakakvih bolesti.

Za spoljašnju upotrebu možete ga koristiti kao obloge, za utrljavanje ili mazati na problematičnu kožu. Bez obzira šta je u pitanju: melanom, psorijaza, protiv gljivica, bradavica, rana, desni, miteseria, bora itd.

Kod unutrašnje upotrebe najbolje je prvo zatražiti mišljenje svog lekara. Uzima se kao terapija od jedne do najviše 20 kapi u decilitru vode, pije se 3 puta dnevno.

Za bolje dejstvo, preporučljivo je pre toga uzeti jedan prstohvat soli, a nakon njegovog uzimanja uneti u organizam vitamine. Dobar izbor je domaća neprskana jabuka.

Ispiranje usta hidrogenom za bolju oralnu higijenu

Ne znate kako sprečiti loš zadah, a ni pranje zuba vam ne pomaže? Hidrogen peroksid za ispiranje usta dezinfikuje usnu duplju i odlična je alternativa kupovnim tečnostima za tu namenu. On ubija loše bakterije u ustima i osvežava dah.

Pola minute ispiranja je dovoljno za efikasno uklanjanje smrada iz usta. Možda vas iznenadi koliko je delotvoran, ali jednim ispiranjem rešićete problem sa zadahom i na nedelju dana. Nije ga dobro previše koristiti jer ubija i dobre bakterije.

Druga velika prednost je to što hidrogen peroksid za zube čini da oni postanu belji. Rezultati su vidljivi gotovo odmah. Primenom ove vrste tečnosti za ispiranje usta jednom nedeljno, postiže se blistav osmeh.

kako se koristi hidrogen peroksid za zube

Napravite sami pastu za zube

Za pravljenje paste možete koristiti samo soda bikarbonu, a kako bi ista bila još delotvornija, pomešajte je sa vodonik peroksidom. Potrebno je staviti toliko soda bikarbone u troprocentni rastvor H2O2, sve dok ne dobijete finu kremastu pastu.

Takođe možete i dezinfikovati četkice za zube sa ovim moćnim sredstvom. Sipajte nekoliko kapi vodonik peroksida na četkicu. Ovo će vam pomoći u uništavanju bakterija, samim tim ćete umanjiti šansu za njihovim ponovnim vraćanjem u vaša usta.

Kako se koristi za ispiranje ušiju

Hidrogen peroksid za uši možete upotrebiti u slučaju zapaljenja. Naravno ne uspeva se svaka upala uha izlečiti na ovaj način, ukoliko je ona akutna preporučljivo je obratiti se lekaru.

Hidorgen peroksid za ispiranje ušiju se jednostavno samo ukapava u uho. Potrebno je nekoliko kapi i to nakon što ste prethodno ukapali par kapi maslinovog ulja.

Glavu treba držati okrenutu na suprotnu stranu otprilike jedan minut. Zatim je okrenuti  na tu stranu i ostaviti nek iscedak iscuri. Posle toga nežno isperite uho toplom vodom. Tako se efikasno uklanja ušna mast. Osobe koje imaju oštećenja bubne opne ne smeju koristiti H2O2.

Kako koristiti hidrogen peroksid za kosu i lice

Za postepeno posveljavanje boje, hidrogen peroksid za kosu možete primeniti na sledeći način.

U jednu bocu (najbolje sa pumpicom na sebi) pomešajte u istoj razmeri troprocentni H2O2 sa vodom. Sa tom mešavinom isprskajte kosu, zatim je potrebno pomoću češlja ravnomerno je razmazati duž vlasi. Sačekajte nek se dobro osuši. Redovnom upotrebom kosa postepeno postaje svetlija.

Nega lica i noktiju

Upotrebom male količine vodonik peroksida protiv akni, ubrzajte proces njihovog lečenja. Ubija nepoželjne bakterije i čisti kožu. Nikako ne smete preterivati sa njegovom upotrebom. Upotrebite ga samo jednom. Preteranim korišćenjem ubićete i dobre bakterije.

Ako želite izbeliti nokte, za to je takođe pogodan, kao i za izbeljivanje zuba ili posvetljavanje kose.

Natopite troprocentni hidrogen peroksid na vateni tupfer  i pritisnite na nokat. Zahvaljujući ovome nokti će vam biti svetliji i lepši.

Uklanja gljivice sa noktiju

Ako ste umorni od borbe protiv gljivica i svrabom koji one uzrokuju, isprobajte ovo moćno sredstvo. S obzirom da on ima i antimikotičko dejstvo, uspešno može eliminisati i gljivične infekcije stopala. Pomešajte vodu sa troprocentnim H2O2 u razmeri 1:1 i u taj rastvor potopite zaraženo stopalo na pola sata.

Smekšava tvrdu kožu i eliminiše kurije oči

Dakle, ako imate stvrdnutu kožu negde na stopalima ili kurije oko onda možete i taj problem efikasno rešiti. Potrebno je držati nogu potpoljenu u vodi sa vodonik peroksidom oko pola sata.

Efikasno sredstvo za dezinfikovanje rana

Jedna od najpoznatijih upotreba hidrogen perokisda jeste za čišćenje i dezinfekcija. Ako ga kod kuće imate, najverovatnije je upravo iz to razloga. U apotekama dostupan troprocentni rastvor neposredno je upotrebljiv za čišćenje manjih rana. Zaustavlja manja krvarenja i može pomoći u prevenciji infekcije.

Hidrogen peroksid za rane je najbolje samo jednom koristiti. Ako prečesto sterilišemo sa njim povrede, onda sprečava funkcionisanje i onih bakterija koje potpomažu lečenje, odnosno zarastanje.

Za ozbiljnije posekotine ili čireve koristi se jači rastvor od 6 procenata, a za manje rane onaj od 1-2 posto. Loša strana upotrebe je to što potpomogne nastanak ožiljaka i usporava zarastanje rana.

Detoksikuje organizam

Napravite sebi jednu osvežavajuću kupku za detoksikaciju organizma. Ako želite otkloniti otrove iz svog tela, dodajte troprocentni hidrogen peroksid u kupku i to cele 2 litre. Preporučljivo je tokom pola sata ležati u kadi. Ovo je dobra ideja i u slučaju prehlade, tako iz  kade možemo izaći očišćeni od bakcila.

Moćno dezinfekciono sredstvo u domaćinstvu

Za dezinfekciju ga možete koristiti ne samo kod rana, već i u domaćinstvu. Može biti od pomoći u sprečavanju širenja zaraza. Njegovom upotrebom površine postaju besprekorno čiste.

Kupatilo, kuhinja, ili neke druge površine u kući brzo i lako je moguće dezinfikovati pomoću vodonik peroksida. Pomešajte ga sa vodom u jednakoj razmeri, pa sipajte to u bocu sa pumpicom. Primenjujte direktno na površini koju želite očistiti, zatim prebrišite sunđerom.

Pogodan je za izbeljivanje fugni

Nema goreg nego kad se fugne upljaju od prašine, navuče se buđ i prljavština. Hidrogen peroksid izbeljuje i njih. Poprskajte ga neposredno na prljave fugne, nakon par sati protrljajte ih četkicom i sapunicom, a zatim vodom. Biće bele i čiste kao kad su bile nove.

Očistite i ogledala sa njim

Mrzite štrafte i mrlje koje ostavljaju na ogledalima deterdženti iz marketa? H2O2 je sjajno sredstvo za ukljanjanje mrlja sa ogledala. Jedostavno samo naprskajte i prebrišite papirnim ubrusom.

Dobar je i za dezinfekciju wc šolje

Sipajte pola čaše hidrogen peroksida u wc šolju. Ostavite nek tako odstoji dvadeset minuta, a zatim oribajte četkom i isperite. Ovako dezinfikujete i četku za čišćenje wc šolje.

Očistite pločice hidrogen peroksidom

Hidrogen peroksid pomaže u ubijanju plesni i čini pločice ponovo blistavim. Pomešajte H2O2 sa brašnom i napravite pastu. Nju nanesite neposredno na pločice i pokrijte folijom. Ostavite tako preko noći, a sutradan ujutru ih dobro saperite, biće lepe i sjajne kao nove.

Protiv plesni bilo gde u kući možete upotrebiti vodonik peroksid. Nanesite ga neposredno na površinu zahvaćenu plesnima i prebrišite. Delotvoran je protiv različitih vrsta buđi, pomaže u održavanju i dezinfekciji najrazličitijih površina.

Hidrogen peroksid je koristan za čišćenje cele kuće, ali to je naročito tačno za kuhinju, gde ima mnogobrojne načine primene. Daska za seckanje je jedno od mesta gde se bakterije lako namnože, pogotovo ako je koristimo za sečenje mesa.

Evo šta trebate uraditi: nakon upotrebe isperite dasku za seckanje, a zatim je poprskajte sa hidrogen peroksidom.

Očistite mašinu za sudove

Za čistiju sudomašinu pokušajte sledeći način. Stavite nekoliko decilitara vodonik peroksida uz deterdžent. Možete ga koristiti i kod običnog pranja sudova, takođe ga samo malo dodate uz uobičajeni deterdžent. Bolje čisti i ubija bakterije.

Pomaže u oslobađanju upornih zagorelih ostataka hrane

Soda bikarbona sa hidrogen peroksidom daje pravu čarobnu pastu. Protrljajte, ostavite par minuta nek deluje, a zatim isperite toplom vodom. Natrijum bikarbonat deluje abrazivno, dok H2O2 pomaže u skidanju čestica.

Dezinfikujte sunđere i krpe za suđe, jer oni mogu biti mesta gde se krije mnogo bakterija. Potopite ih u hidrogen peroksid od 3 posto, ili ih samo poprskajte sa njim. Pomaže da ih održavate čistim i produžite im vek trajanja.

Voleli bi ste oterati neprijatne mirise iz svog frižidera i potpuno ga dezinfikovati? Očistite i frižider pomoću ovog super sredstva. Samo prebrišite sa njim unutrašnjost frižidera. Ovo pomaže u rešavanju ružnih fleka od hrane i ubija bakterije. Takođe uništava i neprijatne mirise.

Sačuvajte voće i povrće svežim

Kako bi očistili povrće i voće, stavite hidrogen peroksid visokog kvaliteta u bocu sa pumpicom. Poprskajte namirnice  i ostavite tako par minuta pa zatim saperite. U tu svrhu isto tako možete upotrebiti i sirće.

Takođe, možete napuniti sudoper hladnom vodom, pa dodati jednu četvrtinu šolje troprocentnog kvalitetnog peroksida. Natopite povrće i držite ga u njemu dvadesetak minuta. Saperite dobro sa vodom i ostavite neka se osuši.

Salate su ukusne i jako zdrave, ali skoro iz jednog dana u drugi se pokvare. Kako bi ostale sveže, pomešajte u pola šolje vode jednu supenu kašiku H2O2 (visokog kvaliteta). Zatim poprskajte salatu sa tim rastvorom. Kao što možete uočiti ova mešavina je jako razblažena. To je jako važno!

Gde kupiti vodonik peroksid cena u apotekama

Ovo moćno sredstvo dostupno je u apotekama u različitim koncentracijama. 30 procentni vodonik peroksid oštećuje kožu i vrlo je agresivan. Najčešće se upotrebljava troprocentni hidrogen peroksid cena mu se kreće oko 250-300 dinara po litri, manja pakovanja od 500ml/130din.

Postoje i drugi proizvodi kao npr. razni sprejevi namenjeni za dezinfekciju sluznice. Za takav preparat od 100ml ćete morati platiti nešto više od 100din.

Svaki hidrogen koji se kupi u apoteci je dobar. Međutim, najbolje ga je koristiti 2-3 nedelje od otvaranja. Nakon toga slabi, nije toliko delotvoran i dobar.

Mere opreza i neželjena dejstva

Njegovi nedostaci i mane su što može biti štetan za kožu. Bez obzira na antibakterijska i antiseptička svojstva, on oštećuje osetljivo tkivo i ometa proces zarastanja. Nije toksičan pa se bezbedno može koristiti u svim drugim sferama.

Možete lako proveriti da li je troprocentni hidrogen čist. U čašu vode stavite kap i ostavite je na suncu sat vremena. Ako voda malo požuti to je znak da postoje stabilizatori u H2O2. Ako voda ostane bistra onda znači čist je.

Morate biti oprezni sa njegovom upotrebom, stoga pre upotrebe u medicinske svrhe, najbolje je ipak posavetovati se sa svojim doktorom. Nije preporučljivo primenjivati hidrogen peroksid kod dece, jer je njihova koža mnogo tanja i osetljivija od kože odraslih.

Upotreba u domaćinstvu je potpuno bezbedna jer nije toksičan. Možete pogledati i naš tekst o pantenol rastvoru i saznati kako i za šta ga sve možete upotrebiti.

Članak Hidrogen peroksid za zube i dezinfekciju rana je izvorno obljavljen na stranici meseceva dijeta | meseceve mene od autora dijeta.info

Pravilno kombinovanje hrane saveti i recepti

$
0
0

Pravilno kombinovanje hrane za optimalno zdravlje

Dosad ste sigurno čuli kako meso i krompir, mada deluju kao savršen spoj, ne treba služiti zajedno. Isto važi i za njegovu kombinaciju sa jajima. Uz to ni voće ne bi trebali jesti uz druge namirnice, jer u suprotnom isto truli u stomaku. Takođe pravilno kombinovanje hrane ne dozvoljava ni služenje deserta najmanje četiri sata nakon obroka bogatog proteinima.

Sve navedene kombinacije su nepoželjne, podstiču oslobađanje štetnih toksina, te utiču na kiselost organizma. Glavni su okidač za truljenje hrane u želucu i u crevima, otežavaju varenje i mogu biti fatalne po zdravlje. Na ovim principima zasniva se i čuvena un dijeta, koja ujedno propagira pravilno kombinovanje namirnica u ishrani.

Zdrava kombinacija namirnica u ishrani

Pravilno kombinovanje hrane datira još iz drevne Indije. Tada se o funkcionisanju organa za varenje nije znalo koliko se zahvaljujući modernoj medicini zna danas. Ova teorija je još uvek aktuelna, mada neki stručnjaci smatraju kako je ista „na staklenim nogama“.

Zagovornici ovakog načina ishrane, tvrde da je pravilno kombinovanje namirnica za mršavljenje takođe delotvorno. Stoga nemojte posluživati hranu koja se vari brže, sa onom koja se sporo probavlja. Na taj način samo dodatno opterećujete vaš gastrointestinalni trakt.

S druge strane, različiti enzimi potrebni su za varenje različitih grupa namirnica, a njihovo oslobađanje zavisi od kiselosti organizma. Stoga tokom pripremanja obroka trebate koristiti namirnice za čije su varenje potrebni isti enzimi ili približno ista pH vrednost. U suprotnom, one se ne mogu pravilno svariti.

Dok mnogi nutricionisti predočavaju ta otkrića svojim pacijentima, drugi ih izbegavaju u širokom luku. Naime, pojedini naučnici upozoravaju kako nijedna studija nije potrvdila da pravilno kombinovanje hrane donosi takve benefite.

Šta kažu studije o pravilom kombinovanju namirnica

Dosad je sprovedena jedna ozbiljna studija koja je ispitivala kakav efekat ima pravilno kombinovanje hrane na smanjenje telesne težine. Učesnici su podeljeni u dve podjednake grupe: članovi prve nisu se obazirali na principe kombinovanja namirnica, dok je druga grupa to činila. Zajedničko im je bilo to što dnevno nisu smeli uneti više od 1.100 kalorija u organizam.

Šest nedelja kasnije primećeno je kako su svi ispitanici izgubili u prošeku od šest do osam kilograma. Bez obzira na to jesu li se pridržavali zlatnih pravila o kombinovanju namirnica ili ne. Meniji bazirani na njima ni po čemu nisu bili efektniji od klasičnih jelovnika.

Kako je to moguće?

Pravilno kombinovanje hrane ne odobrava istovremenu konzumciju masti, ugljenih hidrata i proteina. Masnoće po tome otežavaju sposobnost stomaka u lučenju sokova neophodnih za varenje druge hrane. Međutim, mnogi zaboravljaju kako meso, iako se smatra izvorom proteina, neretko sadrži i masti.

Isto tako povrće i žitarice, koji važe za riznicu složenih ugljenih hidrata – u sebi imaju i proteine. Čim zalogaj dospe u želudac, luči se želudačna kiselina i oslobađaju se pepsin i lipaza. Ovi enzimi podstiču varenje proteina i masti, čak i ako obrok ne sadrži te sastojke.

Kad hrana iz želuca završi u crevima, bez obzira na njene sastojke, aktiviraju se enzimi za razgradnju. Oni razgrađuju kako masti tako i belančevine i ugljene hidrate.

zdravo kombinovanje hrane

Namirnice i pH vrednost želuca

Ph vrednost gastrointestinalnog trakta je važna za varenje jer različita sredina odgovara različitim enzimima. Sredina u želucu je kisela, dok je u crevima bazna. Međutim, hrana ne menja njihovu kiselost, već je naše telo reguliše sopstvenim mehanizmima.

Kiselost želuca kontrolišu ćelije što luče želudačnu kiselinu. Sa druge strane za održavanje optimalne pH vrednosti u crevima zaslužni sokovi koje luči pankreas. Dakle, šta god jeli, ovi organi će se pobrinuti za to da stvore odgovarajuću sredinu za oslobađanje enzima zaduženih za pravilno varenje.

Pritom, imajte na umu kako se u želucu odvija svega 10 posto celokupnog procesa varenja. Čak i ljudi kojima je on potpuno odstranjen mogu normalno svariti hranu u crevima zahvaljujući sokovima koje luči gušterača.

Istine i zablude o truljenju hrane u crevima

Tvrdnje o truljenju ili fermentaciji hrane u želucu samo su mit. Naime, do tih procesa bi došlo ako bi bakterije izazvale razgradnju hrane. Ali, mnogi zaboravljaju kako je kiselost želuca tolika da retko koja bakterija može opstati u tom okruženju. Hrana koja stiže u creva gotovo je potpuno sterilna.

Međutim, dok truljenja nema u želucu i tankom crevu, bakterije mogu nasrnuti na nesvarene ostatke hrane u debelom crevu. Kao rezultat toga javljaju se neprijatni gasovi. Oni ne moraju biti znak za uzbunu niti pokazatelj lošeg varenja. Ponekad ukazuju na to da su dobre bakterije u crevima nahranjene vlaknima ili ugljenim hidratima koje organizam nije apsorbovao.

Loša kombinacija namirnica za dobro raspoloženje?

Prema principima koje pravilno kombinovnje hrane predlaže, šećer i proteini nikako ne idu zajedno. Naime, po tome šećeri sprečavaju želudac u lučenju sokova koji su neophodni za varenje proteina. Kad takva teško svarljiva kombinacija stigne u stomak oslobađaju se toksini, koji završavaju u krvotoku.

Međutim, nutricionisti s klinike Mejo demantuju sve te pretpostavke. Oni tvrde kako bi izbacivanje ugljenih hidrata iz obroka koji sadrže proteine bila velika greška.

Naime, hrana bogata proteinima s niskim glikemijskim indeksom,  podstiče dobro raspoloženje. Ona sadrži dragocene masne kiseline(poput masne ribe i oraha). Sa druge strane ugljeni hidrati su injekcija energije, a dobro raspoloženje i energija savršen su spoj.

Obratite pažnju!

Ako želite smanjite količinu toksina u organizmu, izbegavajte duvanski dim, jedite što više svežeg voća i povrća u najrazličitijim kombinacijama. Povedite računa o higijeni prilikom pripreme i konzumiranja hrane.

Gasovi su povezani s nesvarljivim delovima namirnica (semenke, kora voća), u kojoj god kombinaciji ih uzimate. Zato se ljudi koji jelovnik baziraju na namirnicama biljnog porekla bogatim vlaknima češće suočavaju s tim problemom. Ne sekirajte se vremenom sve dolazi na svoje i zdravo kombinovanje hrane je i te kako dobro, naročito sa vlaknima.

Kako kombinovati hranu i smršati

Pravilno kominovanje hrane ipak nije potpuno besmisleno. Ljudi koji su praktikovali ovaj princip uspeli su popraviti varenje, i pri tom su skinuli višak kilograma. Međutim, razlog tome nije izbegavanje „pogrešnih“ kombinacija, već činjenica da im je ishrana postala znatno raznovrsnija. Počeli su puno više obraćati pažnju na ono što im se nalazi u tanjiru, što je veoma korisno ako želite smršati zdravo.

Principi kombinovanja namirnica teraju vas da obogatite ishranu svežim voćem i povrćem, kao i izvorima složenih proteina. U isto vreme mnoge problematične, industrijski prerađene namirnice završavaju van tanjira.

Pored toga, svi koji se pridržavaju „zlatnih pravila“ koje zdravo kombinovanje namirnica predlaže, dosta manje jedu. Takve osobe vode više računa i o količini hrane koju unose u organizam, a upravo to doprinosi dugoročnom gubitku kilograma.

Uprkos tome što nauka tvrdi kako nema univerzalnih smernica za pravilno kombinovanje hrane, nemojte odustati od ovih principa. Određeni sastojci dokazano poboljšavaju apsorpciju nutrijenata u celokupnom organizmu. Stoga zaista i obratite pažnju na sastave vaših slasnih obroka.

Zdravo kombinovanje hrane recepti

Citrusi i gvožđe

Naš organizam lako apsorbuje gvožđe iz namirnica životinjskog porekla, ali ne i ono iz biljaka. Ipak, ukoliko obroke bogate gvožđem dodatno obogatite C vitaminom, blokiraćete dejstvo pitične kiseline. Tako ćete poboljšati apsorpciju ovog dragocenog minerala. Dakle, slobodno koristite limunov sok u pripremi salate od spanaća. Ovako kombinovanje hrane preporučuje većina nutricionista.

Šargarepa i masti

Masnoće su potrebne za apsorpciju pojedinih nutrijenata, poput karotenoida. Njih ima u crvenom, narandžastom i tamnozelenom voću i povrću. To su pre svega šargarepa, paradajz, paprike, spanać i brokoli.

Zato, kad god pravite salatu od tih namirnica, obavezno pridodajte malo sira ili maslinovog ulja. Ukus brokolija poboljšajte kvalitetnim puterom. Takođe, masnoće su važne i za apsorpciju vitamina (K, E, A i D).

Mleko i oksalati

Spanać, orašasti plodovi, čokolade, čajevi, rabarbara, cvekla i jagode sadrže oksalate. Ovi antinutrijenti dokazano otežavaju apsorpciju kalcijuma u organizmu.

Ukoliko ste pod povećanim rizikom od stvaranja kamena u bubregu, oni vam svakako nisu dobrodošli. Tada ih uzimajte isključivo u dogovoru s lekarom i nutricionistom,

Takođe kombinacije s mlekom i mlečnim proizvodima olakšavaju njihovu razgradnju. Ukoliko vam pak nedostaje kalcijuma, ta kombinacija se ne savetuje.

Nadamo se da ste saznali kako kombinovanje hrane utiče na zdravlje, a ovom prilikom vam preporučujemo tekst o vlaknima.

Članak Pravilno kombinovanje hrane saveti i recepti je izvorno obljavljen na stranici meseceva dijeta | meseceve mene od autora dijeta.info

Prirodni balzam za usne recepti

$
0
0

Najbolji balzam za usne iz domaće radinosti 

Zima je period kada nam je dobar prirodni balzam za usne za čestu negu i hidrataciju stvarno neophodan. U ovo doba godine one se brzo i često suše te pucaju na rubovima, što može biti prilično bolno i neprijatno.

Domaće labelo, u narodu poznato kao grožđana mast, možete jednostavno napraviti kombinujući pčelinji vosak, kokosovo ulje i med. Ovi sastojci su svima dostupni, a njihova glavna funkcija je u stvaranju zaštitnog sloja koji sprečava isušivanje i pucanje usana.

Prirodni balzam za usne od domaćih sastojaka svakako je mnogo zdraviji izbor u odnosu na kupovne pune hemije: Oni su bazirani isključivo na vodi i alkoholu. U daljem tekstu pročijte kako da na prirodan način zaštitite svoje usne i cele zime imate zdrav i lep osmeh.

Šta uzrokuje pucanje usana u uglovima

Za isušivanje usana i njihovo pucanje u uglovima uzroci su brojni. Mogu biti spoljašnji kada se vezuju za klimatske uslove i hladno zimsko vreme. Drugi uzročnici kriju se u nama samima i odnose se na naše opšte zdravstveno stanje.

Hladno vreme i niska vlažnost, proizvode poprilično suv vazduh koji krade vlagu sa naših usana. Grejanje u kući dodatno ga isušuje i time se samo još više pogoršava situacija.

Zbog svega navedenog izuzetno je važno redovno provetravanje prostorija i držanje posude sa vodom na peći. Ovo vam je ujedno i odlična preporuka ukoliko imate probleme sa vlagom u stanovima i kućama.

Koža usana je veoma tanka i nema baš nikakvu zaštitu od spoljnih faktora pa zato nezi morate posvetiti posebnu pažnju. Ako ne vodite brigu o njima, i ne koristite redovno balzam za usne u zimskom periodu doći će do poprilično velikih problema. Naime, one će vam vrlo brzo postati ispucale, grube i neugledne.

Usne kao odraz stanja organizma

Promene boje i izgleda usana mogu nam ukazati na neke zdravstvene probleme. Ako npr. primetite suvoću znači da ne uzimate dovoljno tečnosti. Bledunjave i zategnute usne su prvih siguran pokazatelj ozbiljne dehidracije organizma.

Pucanje usana u uglovima nastaje zbog nedostatka vitamina A. One se oštećuju i usled manjka vitamina B. Ljuštenje može upućivati na alergiju, a ako peckaju ukazuju na depresiju i nervnu napetost.

Ako su pak vaše usne često ispucale i blede mogu ukazivati i na anemiju koja je posledica nedostatka gvožđa. Malokrvnost nije toliko opasna ako se pravilno i na vreme tretira. Oprez se preporučuje prvenstveno ženama jer češće obolevaju naspram muškaraca.

Dugotrajna suvoća usana je pokazatelj i nekih ozbiljnijih oboljenja. Ona može ukazati na začetke dijabetesa, jer se pojavljuje i pored dovoljnog unosa vode i uobičajene nege. Broj obolelih od šećerne bolesti je u porastu. Svaka promena, pa čak i ovako naivna je dovoljan znak za posetu lekaru.

balzam za usne recept

Šta raditi u slučaju herpesa na usnama

Neželjena promena koja se javlja usled pada imuniteta i nakon preležane gripe je herpes na usnama. Vrlo je zarazan i lako se prenosi na ostale delove tela, ali i na druge ljude.

Izgleda kao plik, malo ispupčenje na usni. Prenosi se neposrednim kontaktom ili preko predmeta koje je koristila zaražena osoba – čaša, četkica za zube. Kad jednom dospe u organizam tu nažalost ostaje zauvek. U tretmanu bolnog mesta se preporučuje balzam za usne na bazi meda, a dostupni su i specijalni flasteri u apotekama.

Kako izlečiti ispucale usne

Uzroci ovakvog stanja su brojni, a najčešće se radi o infekciji gljivicama iz grupe Candida. Ona nastaje uglavnom u slučajevima pada imuniteta, dugotrajnog korišćenja antibiotika, ali i usled povećanja nivoa šećera u krvi.

Ovo prilično iritantno i bolno stanje može biti posledica bakterijske infekcije, delovanja stafilokoke ili alergije. Kad uobičajene terapije, grožđana mast za usne i pantenol krema ne pomažu. Najbolje je posetiti lekara radi detaljnijeg ispitivanja i terapije.

Grickanje usana je štetno

Prestanite da grizete i oblizujete usta jer sebi pričinjavate ogromnu štetu. Ovo sigurno ponavljate nesvesno u stresnim situacijama zbog nervoze i anksioznosti. Probajte se suzdržati od ove loše i ružne navike.

Grickanjem usana oštećujete površinski inače osetljiv sloj. Sa druge strane lickanjem ih isušujete jer pljuvačka brzo ispari, a one postaju pogodno tlo za razvoj gljivica. Zbog ove loše navike one će vam stalno biti prekrivene ljuspicama koje svakako nisu privlačne. Tada vam ni jedan labelo niti najbolji balzam za usne na svetu neće mnogo pomoći.

Kako napraviti balzam za usne od pčelinjeg voska

Postupak je brz, a dobijeni proizvod je savršen. Prirodni balzam za usne od pčelinjeg voska je najbolji izbor. Kod nas se najčešće spravlja , a priprema je vrlo jednostavna.

Biće vam potrebne sledeće namirnice:

10 grama izrendanog voska pčelinjeg,

2-3 male kašika ekstra devičanskog kokosovog  i 1 kašičica ricinusovog ulja,

pola kašikice domaćeg meda.

Priprema balzama:

Sve sastojke najpre pomešajte u manjoj staklenoj posudi. Stavite ih u mikrotalasnu ili u peć sa uključenim gornjim i donjim grejačem, kako bi se oni istopili. Temperatura treba biti umerena, jer ne kuvamo, već samo otapamo.

U otopljenu masu možete dodati  3- 4 kapi peperminta ili nekog drugog koncentrovanog ulja. Sve dobro promešajte i smesu prespite u male kutije za grožđanu mast.

Pčelinji vosak omekšava tvrde ispucale usne, a kada se istopi sa ostalim komponentama pomaže da se balzam stvrdne. Kokos je bogat masnim kiselinama koje neguju i hidriraju, a njegova antioksidativna svojstva štite od oštećenja. Med pomaže u zadržavanju vlažnosti i deluje kao prirodni osveživač.

Ova količina je dovoljna za 4 pakovanja. Dobićete fenomenalni balzam za usne sa zaštitnim faktorom, i ta će vam količina biti dovoljna za celu zimu.

Napravite domaći labelo za svaki dan

Odličan recept za osetljive usne sa prelepim mirisom narandže.

Potrebne namirnice su:

pola kafene šoljice bademovog ulja,

3 kašikice pčelinjeg voska,

1 jako malo meda.

Izrada balzama za usne:

Sve sastojke sjedinite u staklenoj posudi, a potom ih zagrevanjem rastopite kako bi se lepo sjedinili. Pre nego što krenete sa pripremom nabavite praktičnu manju plastičnu kutiju. U nju ćete sipati mešavinu iz koje možete prstom zahvatiti balzam za usne i mazati.

Pre nego prespete dobijenu smesu, dodajte i par kapi eteričnog ulja kamilice. Ako želite balzam koji pored lekovitosti, usnama daje sjaj, onda u njega dodajte i nekoliko kapi ulja pomorandže.

Sledeći recept zahteva nešto više sastojaka ali ko ga jednom proba ništa drugo više poželeti neće.

Sve što će vam trebati su:

3 grama maslaca,

1 gram jojobe,

2 g ulja ricinusa,

1 g konopljinog ulja

gram voska pčelinjeg,

kašičica meda.

Priprema:

Postupak je isti kao u prethodnom slučaju, a ulje konoplje dodajete poslednje kad se ostalo već sjedini. Dobijeni mirišljavi balzam za usne prespite u posudice. Od ove količine možete dobiti i do 4 pakovanja.

Ako povećate količine pomenutih sastojaka dobićete i domaći balzam za ruke i lice sa dodatnom hidratacijom za zrelu kožu.

Kako napraviti labelo u boji

Želite li istaći usne i dodati im finog sjaja? Onda na njih stavite nežne boje i šljokica kako bi razbili monotoniju i sivilo zimskih dana.

Priprema je lagana. Sastojci su mahom isti kao kod prvog recepta, jedina razlika je u tome što ne koristite ricinus, već ulje jagode. Modus je isti, s tim što pre otapanja dodate mali komad roze karmina koji ima ulogu pojačivača boje.

Rezultat će biti mirišljava grožđana mast sa ukusom i mirisom jagode zbog koje će vam usne izgledati neodoljivo.

Dodatni saveti za negu usana tokom zime

Pijte dovoljno tečnosti i unosite namirnce bogate vitaminima A i C. Najbitnije je svakako usne mazati hidrirajućim balzamom više puta dnevno.

Redovno hidrirajte usne naročito zimi grožđanom masti ali i na drugi način. Na primer, dovoljno je utapkati mrvicu meda pred izlazak napolje. Umesto meda preporučuje se maslinovo i kokosovo ulje, koja su odlična za tretman oštećene kože.

Pred spavanje ne zaboravite naneti domaći balzam za usne na bazi ulja u malčice debljem sloju. Tako će mnogo bolje zadržati vlažnost u odnosu na one koji u svom sastavu imaju alkohol i vodu.

Kao i koža one se gule pa možete uraditi nežni piling usana. Pomešajte malo šećera sa uljem masline i nežno mekanom četkicom za zube, ili bolje prstima, masirajte usnice. Kasnije ih isperite mlakom vodom, a potom utapkajte domaći labelo radi hidratacije.

Cena balzama u prodavnicama i gde kupiti

Danas na tržištu su dostupni  brojni markirani balzami za negu usana, izbor je bukvalno neograničen. Za koju marku ćete se opredeliti zavisi od vaših afiniteta, ali i cene koju ste spremni platiti.

Kod nas su zastupljeni garnier i rosal balzam za usne. Nešto je skuplja specijalizovana neutrogena grožđana mast za negovanje ispucalih usana. Njena cena varir, kreće se između 290 i 465 dinara. Rozal je nešto povoljnij i košta od 115,00 do 145 rsd.

Po traženosti u samom vrhu je vrlo skupi vichy balzam za usne sklone pucanju. Njega ćete pronaći sa cenom od 685 dinara, ali i tonirana labela za oporavak i regeneraciju sa različitim ukusima. Ako zagovarate naturalnu kozmetiku onda vam preporučujemo alverde labelo sa nežnim ružičastim tonovima.

Međutim, ukoliko preferirate alternativnu domaću kozmetiku, svakako probajte i napravite svoju grožđanu mast. Tako pripremljen prirodni balzam za usne koristiće vam za svakodnevnu upotrebu. Svi sastojci za njegovu izradu su lako dostupni, a spremanje nije bauk.

Prirodnih preparata, spravljenih po domaćim recepturama naćićete u apotekama ili prodavnicama zdrave hrane. Uglavnom imaju proizvode na bazi meda i propolisa.

Izbor je na vama, a mi vam preporučujemo uvek sveže naturalne proizvode koje možete pripremiti u svojoj kuhinji. Što se tiče njihovog sastava, možete biti apsolutno sigurni da su 100 posto prirodni.

Članak Prirodni balzam za usne recepti je izvorno obljavljen na stranici meseceva dijeta | meseceve mene od autora dijeta.info

Šta jesti na prazan stomak

$
0
0

Namirnice koje (ne) treba jesti na prazan stomak

Hrana je od vitalnog značaja za naše zdravlje i dobrobit. Ipak, baš kao što je važan pravilan izbor namirnica, jednako je bitno i kad ih konzumiramo. Stoga, ujutru na prazan stomak, ponekad nije preporučljivo jesti ni zdrave namirnice. Uprkos tome što su korisne, one nam mogu uzrokovati i neprijatnu kiselinu, žgaravicu, stomačne tegobe, dijareju i dr.

Kako naš želudac sasvim drugačije reaguje kad je pun ili prazan, morate dobro povesti računa o tome. U nastavku članka saznajte šta je dobro jesti ujutru za doručak, bez bojazni od bilo kakvih stomačnih problema.

Nemojte piti čaj i kafu na prazan želudac

Jedna od najčešćih grešaka koju ponavljamo iz dana u dan, su takozvani jutarnji rituali. Naime, ispijanje kafe na prazan želudac povećava kiselost, što uzrokuje gorušicu i probavne smetnje tokom dana. Ovaj, mnogima neizostavni jutarnji napitak nije zabranjeno piti, ali je neophodno prethodno obložiti sluznicu želuca.

Dobra preporuka je da se makar 30 minuta ranije popiju limun i mlaka voda na prazan stomak. Takođe, ukoliko im pridodate kašičicu domaćeg meda, fino ćete obložiti zidove želudca.

Čaj može suzbiti lučenje želudačnih sokova, žuči i kiseline u želucu. Oni su presudni za varenje hrane i od suštinskog su značaja za proces lučenja viška holesterola iz tela. Stoga ga nemojte piti natašte, već poslušajte naš prethodni savet.

Izbegavajte alkoholna pića

Bez hrane u želucu, alkohol putuje ravno u krvotok i brzo se širi po celom telu, uzrokujući širenje krvnih sudova. To rezultira privremenim osećajem topline, usporavanjem pulsa i snižavanjem nivoa krvnog pritiska.

Kad u želucu ima hrane, smanjuje se brzina apsorpcije alkohola i njegovo širenje po vitalnim organima. Usporavaju se efekti i smanjuje šteta koju alkohol uzrokuje na organima. Generalna preporuka lekara je izbegavanje alkoholnih pića, naročito ujutru na prazan želudac.

Nije svako voće dobro za doručak

Banane su, po mišljenju mnogih stručnjaka, prava superhrana. Pružaju nam energiju i minerale, podstiču rad digestivnih organa. Međutim, one sadrže velike količine magnezijuma i kalijuma, što može dovesti do neravnoteže ovih materija u krvi.

Posebno obratite pažnju ako jedete banane na potpuno prazan stomak. Ovo voće je najbolji primer prave hrane u pogrešno vreme. Savršen su međuobrok, ali nikako nisu za doručak.

Ovo pravilo primenite i na ostalo voće, naročito ako se javlja podrigivanje na prazan želudac, tada ga svakako zaobiđite.

Paradajz povećava kiselost želuca

Iako prepun hranjivih materija, kalijuma i vitamina C, paradajz sadrži visok nivo taninske kiseline. Ona povećava kiselost u želucu i, ukoliko vam je stomak prazan, može izazvati gorušicu.

Sačuvajte ga bolje za salatu uz ručak ili večeru, jer tada neće izazvati nikakve gastritične smetnje.

Ni jogurt nije savršen

Primarni razlog za izbegavanje jogurta na prazan želudac jeste to što ćete imati manje koristi od probiotika i mlečne kiseline. Naime, zbog kiselosti želudačne kiseline, dobre bakterije su tada prilično neefikasne. Zbog toga je vrlo malo zdravstvenih prednosti jogurta kad se konzumira kao prva stvar ujutro.

med i voda na prazan stomak

Koje se namirnice smeju konzumirati ujutru

Mlaka voda sa limunom i medom

Na samom početku najavili smo jedan proveren narodni lek za želudac. U pitanju je izuzetno moćan trio: limun, domaći med i mlaka voda. Ovaj napitak ojačava imuni sistem, ubrzava metabolizam i pomaže brže sagorevanje nataloženih masnoća.

Priprema je jednostavna:

Kašičicu domaćeg meda i sok od polovine limuna prelijte sa 2,5 decilitara mlake vode. Sve zajedno dobro promućkajte. Pijte lagano u gutljajima.

Med, limun i mlaka voda na prazan stomak deluju izvanredno, jer štite želudac i osnažuju organizam. Ispijajte napitak čim ustanete, a nakon pola sata pripremite doručak. Preporuka: ovsena kaša sa dodatkom orašastih plodova

Takođe ovaj napitak smete konzumirati i tokom dana, on će ubrzati metabolizam i poboljšati varenje.

Nezaobilazno maslinovo ulje

Kašika maslinovog ulja na prazan stomak ima višestruke koristi po naše zdravlje. Ukoliko je još pomešate sa limunovim sokom u srazmeri 1:1, dobićete moćan prirodni lek.

Zaboravite na probavne tegobe i zatvor, creva će vam se redovno prazniti. Eliminisaćete podočnjake, imaćete podmlađen izgled i bićete puni energije.

Jedite beli luk na prazan stomak

O belom luku i njegovim dobrobitima po zdravlje govorimo gotovo svakodnevno, a ipak uvek otkrijemo nešto novo. Ovaj moćni prirodni antibiotik eliminiše brojne bakterije zahvaljujući svojim aktivnim sastojcima. Njih ima preko četiri stotine, što dovoljno govori o kakvoj je namirnici reč.

Obiluje dragocenim vitaminima C i A, bogat je mineralima poput fosfora, kalcijuma i joda. Ukoliko uzimate beli luk na prazan stomak, dodatno ćete pojačati njegove pozitivno dejstvo. U tom slučaju neće zaostajati čak ni za najjačim medikamentima. Zahvaljujući ahoinu, njegovi efekti gotovo nadmašuju kupovni aspirin.

Ako ga redovno jedete ujutru natašte, držaćete pritisak pod kontrolom i nećete imati probleme sa slabom cirkulacijom. Uz to sprečićete nastanak velikog broja kardiovaskularnih bolesti, te olakšati protok krvi jer on podstiče prokrvljenost.

Pozitivno deluje na sve funcije mokraćne bešike i jetre. Rešava probleme sa dijarejom i stomačnim tegobama u kratkom vremenskom periodu.

Ako na prazan stomak jedete beli luk zaustavićete pojačano lučenje kiseline u želucu. Ovo je veoma značajno za osobe koje su pod stalnim stresom, jer je kod njih rizikofaktor za nastanak čira veći.

Kako obiluje antioksidansima, poznata su i njegova antikancerogena svojstva. Najnovija istraživanja potvrđuju da beli luk sprečava nastanak većeg broja karcinoma, ali samo ako se uzima preventivno svaki dan.

Kokosovo ulje ubrzava metabolizam i eliminiše kandidu

Osobe sa digestivnim problemima, obavezno trebaju konzumirati ulje kokosa. Evo kako se ono uzima:

Najpre popijte dva decilitra mlake vode, a zatim pojedite kokosovo ulje na prazan stomak. Dovoljna vam je jedna kafena kašičica. Ovo će izuzetno prijati vašem želucu, naročito sluznici.

Ukoliko vam kandida pravi probleme, uzimajte ga svako jutro dok tegobe ne prestanu. Isto tako pomenuta kura će izbaciti i parazite iz vašeg organizma.

Zahvaljujući laurinskoj kiselini, ova namirnica je prirodna odbrana od virusa, bakterija i gljivica. Jača imunitet, a prema najnovijim studijama uništava i ćelije kancera.

Ako ste planirali dijetu, na pravom ste putu. Ulje kokosa ubrzava metabolizam i pritom daje vam osećaj sitosti. Dugoročno redukuje apetit i pomaže bržu eliminaciju nataloženih masnoća oko struka.

Uzgred, ova namirnica drži šećer pod kontrolom, poboljšava lučenje insulina, te pogoduje dijabetičarima.

Savet plus: jutarni džoging

Nema bolje rekreacije od laganog džoginga, ovo će vam potvrditi gotovo svi rekreativci, ali i profesionalci. Još ako trčite ujutru u blizini reke, na dobroj stazi, zadovoljstvo je zagarantovano. Bićete puni elana i pozitivne energije ceo dan.

Jutanje trčanje na prazan stomak višestruko je korisno, ali se najpre vaš organizam treba adaptirati na njega. Vremenom kada postane deo rutine, vaše telo će početi stvarati energiju iz masnih rezervi, što je idealno. Osnažićete organizam i bićete zdravi ko dren.

Članak Šta jesti na prazan stomak je izvorno obljavljen na stranici meseceva dijeta | meseceve mene od autora dijeta.info

Lovorovo ulje upotreba i recepti

$
0
0

Lovorovo ulje kao lek za brojne tegobe

Lovorovo ulje već se vekovima ističe po svojim lekovitim svojstvima. U starim zapisima opisuju ga kao gustu tečnost intenzivno žute boje i oštrog mirisa. Sama biljka potiče sa karipskih ostrva. Posmatrajući je kroz istoriju, zauzima značajno-simbolično mesto u antičkom Rimu i Grčkoj kulturi, religiji i medicini.

Preparat se dobija ekstrakcijom kroz destilaciju iz svežih listova lovora – lat. Laurus Nobilis. Primarna uloga mu je u lečenju prehlada i reumatizma. Odlična je zamena lekovima za snižavanje temperature i glavobolje. Čuva stomak i jača imunitet.

Isto tako listovi lovora mogu se čuvati mesecima. Ukusan su dodatak jelima i omiljeni začin u gastronomiji.

Kako ovde pričamo o medicinskom značaju ulja lovora, kroz ovaj tekst proučićete sve blagodeti koje ono pruža za naše telo i duh. Pročitajte zanimljivosti o njegovom sastavu, lekovitim svojstvima i recepturi.

Sastav i lekovitost lovorovog lista

U svojoj bogatoj riznici lovor čuva i skladišti  minerale. Među njima prednjače gvožđe, bakar, magnezijum, kalcijum i mangan. Ove dragocene materije su preko potrebne našem organizmu kako bi pravilno funkcionisao. Njihov nedostatak u telu uzrokuje brojne zdravstvene tegobe.

Značajan je izvor vitamina A i C, B kompleksa kao što su riboflavin, B6, piridoksin i pantenonska kiselina.

Oko 35 različitih materija nalazimo u sveže pripremljenom lovorovom ulju. Najznačajniji su svakako eugenol (45 odsto),  mircen (25 posto), organsku materiju čavikol (10posto), limonen (3odsto) i linalul (2procenta). Ovi enzimi su značajni zbog toga što sprečavaju razvoj kancerogenih obolenja i ubrzavaju preradu proteina.

Lovorovo ulje u sebi sadrži i folnu kiselinu neophodnu za pravilan rad svake ćelije u organizmu.

lovorovo ulje kao lekPre deset godina sprovedeno je istraživanje koje je pokazalo da esencijalna ulja uništavaju slobodne radikale. Uz to dokazano je i kako imaju antioksidativan uticaj na organizam, pa čak i u vrlo malim koncentracijama.

Ovo je korisno znati posebno iz razloga što slobodni radikali napadaju i oštećuju tkivo i mogu prouzrokovati razvoj maligniteta.

Eterično ulje lovora za jači imunitet i zaštitu od upala tokom zime je vrlo dobro upotrebljavati. Ono ima snažno antibakterijsko i protivgljivično delovanje.

Zdravstvene prednosti ulja lovora

Uspešno leči reumu i ublažava reumatske bolove

U istočnjačkoj medicini ulje lovorovog lista za lečenje reumatizma vekovima se primenjuje. Prema sprovedenim istraživanjima ono ima protivupalno delovanje i ublažava bolove koji su neizostavni pratilac ovakvih stanja.

Veoma je korisno za smanjivanje upalnih procesa i bolova kod artritisa

Medicinari savetuju da pre primene lovorovo ulje malo zagrejete na pari. Dok je još toplo umasirajte ga u bolne zglobove, a možete staviti i obloge preko noći da deluju.

Prirodni lek za glavobolju

Intenzivan jak bol u glavi praćen mučninom česta je pojava. Uglavnom je kratkotrajna, mada ukoliko se često javlja predstavlja značajan problem. Uzroci su brojni, stres, vremenski uslovi, promene pritiska, a mogu biti pokazatelj i nekih ozbiljnijih stanja.

Migrene su pak po lestvici najbolnija stanja, a nažalost mogu i potrajati. Većina nas kad oseti i najslabiju glavobolju po inerciji se hvata za analgin, aspirin, kafetin itd. Međutim, prirodan i čak efikasniji preparat nam je pred nosom sve vreme.

Ako patite od jakih glavobolja umasirajte preparat na slepoočnice i bol če prestati vrlo brzo. Prirodno lovorovo ulje za ublažavanje bola kod migrene je odličan izbor, ali isto tako i za bolesti i infekcija uha.

Čisti krv i leči dijabetis

Malobrojne studije su prepoznale potencijal ulja lovorovog lista u snižavanju šećera u krvi, triglicerida i holesterola. Naučno je potvrđen njegov značaj u lečenju dijabetesa tipa 2 jer pojačava insulinsku funkciju.

Zalečite upalu limfnih čvorova uljem od lovora

Fitoterapijsko lovorovo ulje za čišćenje limfnog sistema je najučinkovitije prirodno sredstvo koje je danas dostupno. Priprema se mariniranjem svežih listova u devičanskom maslinovom ulju.

Osobama sa ovakvom problematikom predlaže se utrljavanje u predeo limfnih žlezda i solarni pleksus. Tretman je najučinkovitiji nakon dvadeset minuta provedenih u sauni, tada su zabeleženi najbolji rezultati. Nezamenjivo je u tretmanu bolnih i proširenih vena, koje postaju boljka velikog dela populacije.

Skida temperaturu 

Povišena telesna temperatura je čest prateći efekat prehlade i gripa. Uglavnom ju je lako skinuti, ali kad je uporna i stalno raste može biti i vrlo opasna.

Sledeći put kada se osetite loše, umesto aspirina probajte koncentrovano ulje lovora za skidanje temperature i ublažavanje simptoma.

Umasirajte ovaj prirodni preparat na čelo i grudi, možete staviti i natopljene obloge sa lovorom. Poželjno je njime istrljati i stopala.

Lovorovo ulje za kašalj je vrlo učinkovito, inhalacija će ublažiti nadražaj i pospešiti izbacivanje sluzi iz pluća.

Odličan je lek za stomak

Sveže ceđeno lovorovo ulje za lečenje želudačnih tegoba je lek koji sigurno morate isprobati. Ono smiruje nervozna creva i značajno poboljšava apetit.

Kako deluje umirujuće značajno će ublažiti gorušicu i nadutost. Njegovi enzimi ubrzavaju razgradnju proteina, što u velikoj meri poboljšava pokretljivost i rad creva i sprečava pojavu zatvora.

Preporučuje se i osobama sa poremećajem u radu jetre i bubrega

Za lečenje stomačnih tegoba lovorovo ulje se upotrebljava oralno. Možete ga popiti, jedna kašika dnevno ili ga dodajte u čaj, dovoljno je nekoliko kapi.

Upotreba lovora u nezi kože

Alternativna kozmetika potencira preparate bazirane na lovorovom ulju za negu lica. Ono ne samo što hidrira i hrani kožu, već usporava nastanak bora i staračkih pega.

Zdrav izgled podrazumeva i čist negovan ten bez bubuljica, akni i mitisera. Ukoliko pak imate ovakve probleme lice negujete losionima koji u sebi sadrže ovo lekovito ulje.

Preparati na bazi lovorovog ulja za tretman gljivičnih oboljenja kože i noktiju su neprikosnoveni.

Preporučuje se za negu kose

Lovorovo ulje za kosu postiže izvanredne rezultate.

Pomešajte malo ovog eteričnog ulja i soka pomorandže sa šamponom koji inače preferirate. Dobićete zdrav preparat za zdravo i jako vlasište i negu suvog temena.

Kako se koristi ulje lovorovog lista

Inhalacija sinusa 

Dodajte 1 do 2 kapi ulja u šolju vruće vode i dobićete predivno mirišljavo sredstvo za pročišćavanje disajnih puteva.

Imajte u vidu, eugenol može iritirati sluzokožu nosa i grla. Zato budite obazrivi i umereni. Najbolja praksa je prethodno savetovanje sa vašim lekarom, nemojte se inhalirati na svoju ruku.

Blagotvorna masaža

Pre nego što ga isprobate na ovaj način, uradite mali test kako bi utvrdili jeste li alergični na ovu vrstu ulja. Nanesite ga na malu površinu kože i ostavite preko noći, ako nema crvenila, sve je u najboljem redu. U suprotnom izbegavajte pomenuti preparat.

Prirema je jednostavna:

Pomešate jednu kašiku ulja lovorovog lista sa onim koje inače preferirate za masiranje. Za relaks najbolja je kombinacija sa lavandom.

Ukoliko želite pojačati njegovo dejstvo onda ga malo zagrejte pre masaže.

Oralna primena

Čisto lovorovo ulje iz domaće radinosti bez veštačkih primesa je i te kako jestivo. Može se konzumirati samo ili sa čajem i medom u brojnim varijacijama.

Ostali načini upotrebe lovorovog ulja u domaćinstvu

Kao sredstvo za čišćenje daje fenomenalne rezultate

Ako ste pobornik prirodne kućne hemije, onda probajte recept koji smo izabrali za vas.

Pomešajte 2 kašike lovorovog ulja sa šoljom vode i alkohola. Dodajte još limun i pepermint koji deluju protiv mikroba. Uspite u bočicu sa rasprskivačem i imaćete savršen sprej za čestu upotrebu.

Danas je njegova primena u izradi sapuna i mirišljavih sveća postala vrlo popularna. Lovor ima jedinstvenu mirisnu notu koja malo koga ostavlja ravnodušnim.

Ubija mikrobe, insekte i pauke

U poređenju sa 52 ispitivana esencijalna ulja, ovo ima najizraženija antibakterijska svojstva. Bakterije otporne na hemijske preparate lovor je uništavao pri koncentraciji od samo 2 procenta. Štaviše, za razliku od otrovnih insekticida, posredi je izuzetno prirodno rešenje koje nimalo nije štetno.

Stoga, ako su vam kuću okupirali insekti i bube najbolje rešenje je prirodno lovorovo ulje. Ono je neizostavni deo sredstava protiv insekata i pauka.

Pokazalo se vrlo učinkovitim u borbi protiv bubašvaba, ali i kao sredstvo protiv dosadnih komaraca u letnjem periodu godine.

Lovorovo ulje kako napraviti kod kuće

Postupak izrade ovog prirodnog preparata nije naročito komplikovan. Sve što vam je potrebno jesu sveži listovi lovora oko 200 grama i jedna litra ekstra-devičanskog hladnoceđenog maslinovog ulja.

Pripremanje lovorovog ulja u tri koraka:

  1. Listove prvo dobro operite i prosušite. Polovinu stavite u staklenu teglu i prelijte devičanskim maslinovim uljem. Nju zatim čvrsto zatvorite i stavite je u odgovarajuću šerpu u koju ćete naliti vodu (2 cm do poklopca). Uključite šporet i pustite nek voda prokuva, a potom krčkajte još dobrih dva sata.
  2.  Kad istekne ovaj period, otvorite teglu, izvadite skuvane listove i bacite ih. U drugu čistu staklenku stavite ostatak svežih listova i prelijte uljem koje se već kuvalo. Potom, vratite sve na šporet i dokuvavajte još 120 minuta.
  3. Nakon ovog vremena ostavite teglu neka se malo prohladi, a dobijeno sveže lovorovo ulje procedite kroz čistu pamučnu gazu. Bočicu čuvajte na tamnom i hladnom mestu.

Dobijeni preparat upotrebljavajte po potrebi, vodite računa o dozama, pridržavajte se saveta i preporuka lekara.

Iskustva korisnika sa lovorovim uljem

Imam 65 godina, a bolujem od reume već skoro 10. Genetska predispozicija kako su mi objasnili. Bolovi su jedno vreme bili intenzivni, nepodnošljivi. Zbog propisanih lekova nisam mogla maknuti iz kreveta.

Ćerka me je spasila, moram reći. Ona je pobornik tzv. alternativnog načina življenja. Isprobavala je na meni svašta, razna ulja, semenke, istočnjačke začine. Nekog malog pomaka je bilo, ali kada je donela lovorovo ulje to je bio početak novog života za mene. Redovno sam ga masirala na bolna mesta, zglobove ruku i šake. Po nekoliko puta dnevno, kad god se setim.

Vremenom, bol se smanjila. Ona nije skroz nestala, ali život je pesma sada. Ja pre masaže malo zagrejem lovorovo ulje, utrljam pa umotam zavojem. Mene je spasilo.

Mira, Negotin

Jake glavobolje me prate još od studenskih dana. Kasnije su prerasle u migrenu i zvaničnu dijagnozu. Jedno vreme sam pila tablete protiv bolova bez kontrole. Nisam dozvolila bolovima da eskaliraju. Onda mi je muž skrenuo pažnju, kako ne mogu tako nastaviti doveka, posebno jer smo planirali bebu.

Uglavnom, na internetu sam našla desetine članaka na temu lovorovo ulje kao najbolji lek protiv glavobolje i migrene. Radila sam inhalaciju i utrljavala sam ga u predeo slepoočnica. Posle nekog vremena osetila sam značajan pomak. Bolovi su se po jačini značajno smanjili.

U kući uvek imam bočicu lekovitog ulja lovorovog lista i ne menjam ga.

Stana, Pančevo

Gde kupiti ulje od lovora i cena

 

Za lovorovo ulje cena je prilično visoka. Količina od 20 ml čistog ne razblaženog preparata (bez dodatih aditiva) košta oko 1750 do 1800 dinara. Nije za svačiji džep, ali vredi svaku paru.

Inače, njega je malo teže naći u slobodnoj prodaji. Možete ga nabaviti samo u specijalizovanim prodavnicama lekovitog bilja ili putem interneta. Online naručivanje je veoma jednostavno, obavlja se u svega par klikova. Ipak raspitajte se pre kupovine. Sertifikovanih proizvođača svakako ima, ali vi najpre sve dobro proverite, jer danas ni prevare nisu retkost.

Kome se ne preporučuje?

Iako vrlo zdravo, ulje lovora za trudnice, dojilje, bebe i malu decu nije preporučljivo. Takođe, česta spoljašnja upotreba, ukoliko se upotrbljava u kontinuitetu tri nedelje može dovesti do iritacija.

Svaka upotreba za lečenje bilo kojeg medicinskog problema ili dijagnostikovane bolesti zahtva obaveznu prethodnu konsultaciju sa lekarom ili specijalistom.

Pošto ste saznali koliko je lovorovo ulje kao lek korisno i zdravo, preporučujemo vam i recept za pravljenje blagotvornog čaja. Uživajte!

Članak Lovorovo ulje upotreba i recepti je izvorno obljavljen na stranici meseceva dijeta | meseceve mene od autora dijeta.info

Pčelinji vosak upotreba za zdravlje i lepotu

$
0
0

Pčelinji vosak u službi zdravlja

Pčelinji vosak je sasvim prirodna supstanca, služi kao materijal za izgradnju saća, a ujedno ga štiti od vlage. Prave ga mlade pčele radilice starosti 12-18 dana, koje imaju razvijene voštane žlezde u kojima zapravo nastaje. One ga proizvode samo kada ima dovoljno meda i cvetnog praha.

Ovo blago što nam je priroda dala se primenjuje u širokom krugu proizvoda. Između ostalog za pravljenje sveća, kao i pripremu kozmetičkih proizvoda i lekova. Dobro deluje kod reume, za lečenje čira na želucu, kod problema sa sinusima i još mnogo toga.

Ostanite sa nama i saznaćete kako se topi pčelinji vosak. Takođe za koje zdravstvene tegobe je koristan, ali i kako ga možete iskoristiti u svom domu.

Sastav i glavna svojstva pčelinjeg voska

Pčelinji vosak je složena mešavina i sadrži preko 300 različitih materija. Od lekovitih supstanci koje se mogu naći u prirodi, on ima najviše trajnih jedinjenja. Njihovo dejstvo i kvalitet vremenom se ne gube. Dok je u voštanim žlezdama pčela radilica, u tečnom je stanju, a u dodiru sa vazduhom se stvrdnjava.

U njegov sastav ulaze 70-75 odsto estri, 11-17 posto ugljovodonici, 12-15 procenata organske masne kiseline, 0,1-2,5 odsto je voda. Uz to sadrži još: više alkohole, karotenoide, aromatične i mineralne supstance  i specijalne primese kao što su polen i propolis.

Rastvra se u glicerinu, a potrebno je da se med izcentrifugira. Tačka topljenja mu je između 56 pa čak do 72 stepena Celzijusa. U vreloj vodi se saće topi, pčelinji vosak isplivava na površinu i kada se ohladi postaje čvrst. Potrebno ga je pretopiti i izliti u kalupe.

Boja saća, a samim tim i pčelinjeg voska se menja u zavisnosti od primesa poput cvetnog praha i propolisa. Ako je bez ikakvih dodataka, boja mu je bela do svetlo žute, i ima prijatan miris na med. Onaj drugog kvaliteta je žute do svetlo mrke neujednačene boje. Treća kategorija je sive mrke do tamno mrke neujednačene boje i dobijen je prilikom prerade. Žuto saće ima 75 posto voska, tamno-mrko 60 odsto, a neprozirno svega oko 40 procenata.

Što je pčelinji vosak svetliji, znači da je boljeg kvaliteta. Pri zagrevanju u vodi on ispliva na površinu, a primese padaju na dno ili lebde u vodi. Pod prstima pri gnječenju je elastičan, ne razmazuje se, ne kida se, pri žvakanju se ne lepi za zube. Prilikom struganja daje spiralne listiće, ujednačene strukture i boje. Ako se stavi u peć izgori bez ostatka i prijatno miriše.

pčelinji vosak upotreba za lice

Lekovitost i dobrobiti po zdravlje

Pčelinji vosak kao lek se upotrebljava u medicinske svrhe na razne načine, za lekovite masti, flastere, kreme. Koristi se posle skidanja gipsa, zatim kod opekotina, u slučaju sportskih povreda. Čak je i u plastičnoj hirurgiji našao svoju primenu.

Njegova upotreba u narodnoj medicini je od davnina poznata, koristi se sam ili u kombinaciji sa lekovitim biljem.

Pri zagrevanju upija mnogo toplote, pa kada se stavi na obolelo mesto poboljšava cirkulaciju i hrani oštećena tkiva. Takođe apsorbuje toksine iz tela, ima protivupalni efekat, antibiotičko dejstvo, regeneriše, omekšava kožu. Zbog svega navedenog pčelinji vosak za lečenje rana je izuzetno dobar.

Jeste li znali?

  • Grčki istoričar Herodot je zabeležio da se vosak od pčela koristio za balzamovanje u grobnicama. Pronađen je i u egipatskim piramidama. Vekovima je poznat čovečanstvu i veoma cenjen, jer doprinosi boljem zdravlju i izgledu. Još davno kroz istoriju je korišćen u medicini za pravljenje melema i raznih krema. Negde se već vekovima burad sa vinom premazuju voskom, radi boljeg čuvanja vina i njegove posebne arome.

Za alergijska oboljenja je dobro naparavati disajne organe

U posudu sa vodom koja se greje, stavite aluminijumski sud u kom je vosak. Prilikom zagrevanja i otapanja, dolazi do isparavanja lekovitih materija i time se naparava nosna duplja. Na taj način pruža nam sjajnu pomoć u slučaju prehlade ali i kod bronhitisa. Zbog svog antibakterijskog dejstva pruža olakšanje i čisti disajne puteve.

Napravite obloge od pčelinjeg voska

Ovaj lekoviti dar prirode može se koristiti u vidu obloga. Stavlja se u debljini 0,5- 1,5cm i drži oko pola sata. Zagreva se sa vodom i nakon kraćeg hlađenja nanosi na bolni predeo, prekriva tkaninom i drži 20-30min. U njega se može umočiti jastučić od gaze i staviti na sporno mesto.

Postoje i flasteri od voska koji se nalepe i drže 24h. Na taj način ga možete efikasno primeniti kod povreda, upaljenih mišića, zglobova, bronhitisa.

Obloge od pčelinjeg voska za otok kolena je potrebno stavljati ujutru i uveče.

Pčelinji vosak i maslinovo ulje su dobra kombinacija kod reumatskih promena. Evo kako se najjednostavnije prave:

Zagrejte vosak i dodajte mu malo maslinovog ulja i smesu stavite na bolno mesto, te ostaviti preko noći.

Time ćete smanjiti bol i otok, poboljšati cirkulaciju i ublažiti upalne procese. Isto tako pomaže u slučaju isčašenja i bola u zglobovima ramena, nogu, ruku ili vrata. Efikasan je kod gnojnih rana gde se stavlja ugrejan.

Donosimo Vam recept za smesu obloge sa pčelinjim voskom za rane.

Sastojci:

100 g maslinovog ulja,

20 g bele smole,

8 g žutog voska,

1,5 g neslanog maslaca,

1 g tamjana.

Priprema obloga

Potrebno je sastojske pomešati, kuvati 10 min (pustiti nek vri). Nakon hlađenja smese namazati pamučnu tkaninu te sa tim zaviti ranu.

Žvaćite ga za bolje zdravlje

Pčelinji vosak kao lek se može unositi u organizam, žvaće se voštana masa saća ili poklopčići sa njega. Na taj način poboljšavate varenje, možete lečiti čir na želucu, ojačate desni i očistiti zube od kamenca. Dnevno pola do jedna kafena kašičica dobri su za lečenje peptičkog ulcera, kao i kod upale krajnika.

Protiv polenske kijavice ili astme potrebno je žvakati po 15 min pola do jedne kašikice voštanih poklopaca. Tako 3-4 puta tokom dana. Voštani poklopčići sa medom su još lekovitiji jer sadrže dragocene materije iz meda i iz voska u jednom.

Zbog svog antivirusnog dejstva pomaže u slučaju gripa ili dosadnog kašlja, a dobro je i za sluzokožu disajnih organa. Treba žvakati voštano saće 10 min, tri puta dnevno. U ovom slučaju bolje je ono tamnije jer sadrži propolis.

Za intenzivno čišćenje grla i nosa trebate žvakati pola kašičice voštanog saća sa medom 10 min svakog sata.

Voštani poklopci su dobri za lečenje sinusa. Treba uzeti komadić saća i žvakati 10-15 min pa izbaciti iz usta. U toku dana se uzima 4-6 puta u razmaku po sat vremena. Dodatno možete sinuse obložiti sa malo blago zagrejanog voska i ostaviti tako preko noći.

U slučaju groznice tokom 3-4 nedelje treba tri puta dnevno po 10-15min žvakati pčelinji vosak ili saće. Uz to pre doručka i pre spavanja piti u vodu pomešano 2 kašikice meda i 2 kašikice jabukovog sirćeta.

Upotreba voska u kozmetici

Pcelinji vosak u kozmetici je zastupljen u mnogim proizvodima. Ulazi u sastav krema za ulepšavanje, kozmetičkih maski protiv starenja, i preparate za depilaciju. Zbog svog antibakterijskog svojstva sastavni je deo kreme za lečenje gnojnih rana. Pruža prirodnu zaštitu od sunca, vetra i hladnoće.

Koža dobro upija prirodni pčelinji vosak koji ne začepljuje pore, zbog veličine svojih molekula od kojih je izgrađen. Stvara se zaštitni sloj na površini kože koji ne sprečava da koža diše, u odnosu na premaz esencijalnim mastima. Pogodan je i zato što aktivni sastojci nesmetano ulaze u kožu i deluju slobodno.

Zaštitni sloj koji stvara, usporava dehidraciju i starenje kože, te ona postaje meka, elastična i glatka. Potpomaže proces regeneracije tkiva, te tako ubrzava proces zarastanja rana.

Pčelinji vosak protiv bora izvanredno deluje, osim što ih uklanja on revitalizuje i kožu oko njih. Pod dejstvom ovog prirodnog antibiotika sprečava se pojava upale, uništavaju se bakterije i smiruje nadražena koža. On je čini otpornijom na gotovo sve kožne bolesti.

Recepti za negu kože sa pčelinjim voskom

Za pčelinji vosak recepti su veoma praktični i možete ih sami isprobati kod kuće. Tako ćete veoma jednostavno na potpuno prirodan način negovati svoju lepotu bez upotrebe veštačkih proizvoda.

Prirodna maska protiv bora za bolju elastičnost kože

Potrebno Vam je

30 g meda,

30 g pčelinjeg voska,

30 g soka lukovice belog ljiljana i

30 g soka crnog luka.

Priprema maske:

Otopite vosak u glinenom sudu, pa mu dodajte ostale sastojke. Zatim dobro promešajte i ohladite. Dobijena smesa se nanosi na lice, vrat i područje dekoltea, ujutru i uveče. Ovako pripremljen pčelinji vosak za lice odgovaraće gotovo svim tipovima kože.

Melem za ispucale usne takođe možete pripremiti sami

Potrebno je otopiti i pomešati 50 g lanolina, 50 g belog voska, 2 g vazelinovog ulja i 0,5 g ružine vodice. Tokom hlađenja naliti recimo u stare kutijice od labela ili grožđane masti. Sa tim možete mazati usne i biće vam mekše i nežnije nego ikad!

Napravite hranljivu masku za lice

Treba vam:

70 g meda,

50 g pčelinjeg voska,

sok lukovice belog ljiljana.

Izrada maske:

Pčelinji vosak se najpre rastopi, ostali sastojci mu se dodaju i pomešaju u homogenu masu. Ovu masku možete koristiti 2-3 puta nedeljno, izgledaćete svežije i odmornije.

Ostala primena u domaćinstvu

Beli vosak se uglavnom primenjuje u farmaciji i za kozmetičke preparate. Pored toga ima primenu u mnogim industrijskim granama. On je univerzalna sirovina, ima oko 2000 različitih načina primene.

Žuti se koristi u mnogim oblastima industrije. U hemijskoj industriji za razne paste, tekstilnoj, prehrambenoj, kožarskoj pri preradi kože. Zatim  za izradu kablova, hartije, automobila, hemijskoj i optičkoj industriji. Ima primenu u slikarstvu, vajarstvu, ulazi u sastav masti za parkete, čak se upotrebljava i kod konzerviranja kačkavalja.

Za kućne praktike ovu prirodnu supstancu možete iskoristiti u slučaju spremanja Vašeg doma.

Pčelinji vosak za drvo pruža izvrsnu zaštitu od vlage jer isto štiti od natopanja vodom. Dobar je za poliranje poda, ako imate laminat ili parket izvrsno je sredstvo u tu svrhu. Takođe ga u kući možete koristiti za glancanje drvenih površina poput regala, drvenih stolova i slično.

Isto tako u kombinaciji sa drugim supstancama ima svoje prednosti i upotrebnu vrednost. Pomešan sa parafinom daje sjajnu smešu koja je pogodna za mazanje raznih površina kao zaštita. U kombinaciji sa stearinom gubi plastičnost, dok sa kalafonijumom postaje veoma lepljiv.

Iskustva korisnika sa pčelinjim voskom

Prenosimo vam nekoliko komentara čitalaca u celosti:

Smeta mi većina krema za lice jer se ospem od silnih hemikalija koje sadrže. Posle dužeg isprobavanja raznih preparata na bazi bilja, naišla sam na recept sa pčelinjim voskom. Sama sam napravila kremu i počela nju koristiti. Mogu Vam reći da konačno nemam nikakav osip na koži i osećam se skroz sveže. Preporučila bih svakome nek isproba, možda mu to pruži olakšanje kao što se u mom slučaju dogodilo.

Zorica, Kragujevac

 

Imam reumu dugi niz godina. Muku mučim sa njom, a bolovi ne prestaju ni noću. Komšinica mi je rekla da probam sa oblogama pčeljinjeg voska. Njenoj sestri je pomoglo. I tako sam počela stavljati obloge koje su mi i te kako umanjile bol. I dalje ih koristim ujutru i uveče pred spavanje. Osećam se bolje i mogu se lakše i bezbolnije kretati. Noge i leđa me ne bole kao pre. Hvala komšinici Miri za savet!

Dragica, Stara Pazova

Pčelinji vosak gde kupiti i koja je cena

Vosak možete naći kod privatnih proizvođača meda, naručiti preko interneta ili u bolje opremljenim prodavnicama zdrave hrane.

Zbog svoje vrednosti, često se proizvodi i „lažni“ koji sadrži i druge primese. Najčešće se meša sa parafinom, cerezinom, stearinom, kalafonijumom, lojem i raznim biljnim vrstama voska. Iz tog razloga je jako važno prilikom njegove kupovine dobro obratiti pažnju na sve. Naročito ako ga želite koristiti u lekovite svrhe.

Imamo savet za to kako ćete proveriti kvalitet pčelinjeg voska koji ste kupili. Namočite komadić vodom i ostavite tako koji dan nek odstoji. Na čistom, pravom vosku će se stvoriti tanak sloj sličan skrami. Na lažnom koji u velikom procentu sadrži druge primese neće.

Za pčelinji vosak cena se menja u zavisnosti od kvaliteta. Naveli smo Vam osnovne karakteristike koje mogu biti smernice za procenu kvaliteta. Na internetu možete naći pakovanje 80 g za 260 din. Zatim 1800 din po 1 kg ekstra devičanskog voska samo od poklopčića. U proseku se cena kreće oko 10-15 evra po jednom kilogramu.

Nema štetnog uticaja na čovekov organizam, te pčelinji vosak mogu koristiti deca i trudnice. Samo oni koji su alergični na bilo koji sastojak voska, saća ili meda ne smeju upotrebljavati ovaj dar iz prirode. Preporučujemo vam i članak o matičnom mleču.

Članak Pčelinji vosak upotreba za zdravlje i lepotu je izvorno obljavljen na stranici meseceva dijeta | meseceve mene od autora dijeta.info

Čaj od krušine protiv zatvora za bolju probavu

$
0
0

Čaj od krušine za probavu i mršavljenje

Čaj od krušine (krkavine) odličan je prirodni lek za gotovo sve probavne tegobe. U narodnoj medicini koristi se kod neredovne stolice, nadutosti i nelagoda u crevima, kao i za lečenje hemoroida.

U drugim čajnim mešavinama, krušina kora kao lek pokazala se još bolje i efikasnije. Sme se upotrebiti isključivo dobro osušena biljka, i to ona koja se sušila najmanje godinu dana.

Ukoliko se daje u sirovom stanju može uzrokovati ozbiljne prolive, te jake grčeve u stomaku i crevima. Stoga se strogo vodi računa o doziranju.

U nastavku saznajte kako se čaj od krušine priprema i na koje se sve načine može upotrebiti. 

Šta je krušina i kako izgleda ova biljka

Krušina biljka latinskog naziva Rhamus Frangula na našem podneblju poznata je i kao krkavina, pasja leska, pasjakovina, pasje grožđe. Pripada porodici krkovina (Rhamnaceae). Smatra se za izvanredni prirodni antiastmatik, adristigent, diuretik, katarik, laksativ i purgativ.

Grm i drvo može narasti i do 8 metara u visinu. Široki ovalni listovi imaji dugačku peteljku. Cvet je bele do zelene boje, dosta neugledan i sitan. Plod je ovalna okrugla bobica, u početku zelena, a kako sazreva postaje zelenkasta. Kada skroz sazri poprima crnu do crnoljubičastu boju.

Krušina kora je sivo-smeđa, s karakterističnim belim tačkastim poljima. Biljka raste među grmljem, u svetlim šumama, šikarama, uz naselja, potoke i reke. Na našem podneblju pronalazimo je u dolini Tise i Dunava. Rasprostranjena je po severnoj Evropi, kao i vlažnim staništima Kavkaza i Sibira. Cveta od maja do juna meseca.

Njena kora sa grana i sa stabla se skida u proleće(maj) tako što se nožem stvara spirala. Može se i na svakih 20 cm zaseći i skidati kao cev. Oguljena se suši na toplom i promajnom mestu, a može se i sveža odmah osušiti.

Kora je lekovita kad je suva, pa se upotrebljava najčešće za čaj od krušine tek nakon godinu dana.

Lekovito delovanje kore krušine

Krušina kora se koristi kod bolesti želuca i creva. Naročito je korisna kod zatvora, konstipacije, krčanja u crevima, slabe peristaltike, napetosti u stomaku. Pomaže kod upaljenih hemoroida i analnih fisura. Uz to upotrebljava se kod jakih glavobolja, šuma u uhu, omaglice, parazita u organizmu i dr.

Pomaže i kod bolesti jetre i žuči i to kod sledećih stanja:

  • zastoj žuči,
  • upala žučne kese,
  • otečena ili tvrda jetra,
  • pojačano izlučivanje i stvaranje žuči,
  • žutica.
  • bolesti slezine.

Pritom, čaj od krušine je delotvoran za detoksikaciju celog organizma, kao i kod oboljenja kože. Spolja se kora natopljena u sirćetu koristi za lečenje raznih krasta. Odlična je i kod tretmana desni, raznih iritacija na koži, kao i infekcija kože glave i vlasišta.

čaj od krušine kore

Ima li neka neželjena dejstva?

Krušina čaj se ne sme nikad uzimati kod zapetljanih creva, akutnih bolesti želuca i kod dehidracije. Takođe glikofrangulin se tokom sušenja kore razlaže na glukozu i frangulin. Zbog toga će uzimanje bobica ili žvakanje sveže kore izazivati jak nadražaj sluzokože gastroitestinalnog trakta. Može se javiti mučnina sa povraćanjem, pa čak i krvav proliv.

Ukoliko se jako dugo uzima čaj od krušine, dolazi do pojačanog lučenja vode i soli, pri čemu gubimo kalijum. Sve to ne odgovara našem srčanom mišiću koji slabi usled manjka ovog dragocenog minerala.

Stoga vam je neophodna preporuka lekara ili fitoterapeuta o pravilnom doziranju. Najćešće se čaj konzumira od 7 do 14 dana.

Čaj od krušine priprema recepta

Za spravljanje ovog lekovitog napitka uradite sledeće:

Punu čajnu kašičicu suve i usitnjene krušine kore prelijte sa 2dl vode i kratko prokuvajte. Nakon 1-2 minuta, ohladite i odmah procedite. Upotrebljavajte po potrebi jea.dnu do dve šolje čaja dnevno, najbolje pre spavanja.

Čaj za probavu koji pokreće lenja creva

Iako je čaj od krušine kore za probavu sam po sebi veoma dobar, još bolje rezultate postićićete sa sledećom čajnom mešavinom.

Sastavite po 20 g anisa, morača, krušine kore, slatkog korena i suvih šljiva. Tri kašike mešavine prelijte sa 3 dl ključale vode i ostaviti poklopljeno najmanje tri sata nek odstoji. Procedite napitak i i odjednom ga popijte. Šljive slobodno naknadno pojedite.

Ovaj izuzetni čaj za probavu ima moćno laksativno dejstvo. Obično se pije naveče pre spavanja, jer deluje nakon 8 do 12 časova, dakle ujutru.

Diuretički čaj za bolje izlučivanje mokraće

Čaj od krkavine može biti od velike pomoći osobama koje imaju problem s otežanim lučenjem urina. On će sprečiti prekomerno zadržavanje vode u organizmu. Iskustva sa čajem za ovu namenu su pozitivna, a evo i kako se recept primprema:

Pomešajte po 25 g lista nane, lista peršuna, rizoma zubace i kore krušine. Tri kašike mešavine nalijte s pola litra tek provrele vode i  poklopite. Nakon dva sata procedite i popijte odmah.

Moćan prirodni lek za hemoroide

Gotovo svaka druga osoba iznad 50 godina starosti ima povremenih problema sa hemoroidima (narodski šuljevima). Krušina u kombinaciji sa kamilicom, kimom i korom pomorandže i te kako može pomoći.

Evo kako se sprema čaj za hemoroide:

35 grama sitno iseckane i dobro osušene kore krušine pomešajte sa dobro opranom korom pomorandže (10 g). Vrlo je važno da je narandža iz organskog uzgoja. Smesi pridodajte 10 grama kamilice i kima. Sada od ove mešavine uzmite 2 pune kašike i prelijte ih sa 0,5 l provrele vode. Sve dobro poklopite. Nakon sat vremena procedite.

Dobili ste izvanredan čaj od krušine za hemoroide u koji slobodno možete dodati i kašiku meda, zarad boljeg ukusa. Dozirajte tri šolje dnevno tokom dana. Iskustva obolelih su pozitivna, ali vodite računa o doziranju. Terapiju nemojte primenjivati duže od dve nedelje.

Čajna mešavina za regulisanje menstruacije

Još jedna od namena koji čaj od krušine ima je ta što podstiče redovne menstrualne cikluse. U kombinaciji sa drugim lekovitim biljkama daje dobre rezultate.

Pomešajte 15 grama osušene krušine sa rusomačom, hajdučicom, rutvicom, kamilicom, plodom pasrdena i 10g omanovog korena. Dve velike supene kašike ove smese prelijte sa 4 decilitra tek provrele vode. Držite napitak preko cele noći poklopljem, te ga izjutra procedite.

Pijte na prazan stomak pre doručka jednu šolju napitka i isto to učinite nakon večere.

Kako se pravi tinktura od krušine

200 grama osušene i što sitnije iseckane kore od krušine prelijte sa litrom 70-postotnog alkohola. Nakon 30 dana procedite tinkturu.

Dozirajte dva do tri puta od 15 do 20 kapi tokom dana. Njih ukapajte u malo vode ili čaja i odmah popijte.

  • Ne zaboravite! Kora krušine treba odstojati najmanje godinu dana pre upotrebe, a koristi se protiv zatvora i za uređivanje stolice.

Krušina za mršavljenje kako se koristi

Pored toga što pokreće lenja creva, čaj od krušine za mršavljenje postiže odlične rezultate. On će aktivirati telo u celosti i pomoći će ubrzavanju metabolizma.

Napravite čaj za mršavljenje

Pomešajte 100 g kore krušine, po 10 g korena selena, maslačka, sladića, zečjeg trna. Dodajte im 10 grama plodova pasdrena, sene, lista maslačka i vinove loze.  Tri kašike mešavine uspite u pola litra ključale vode i kuvajte lagano deset minuta. Sklonite sa šporeta i ostavite poklopljeno nek se ohladi. Procedite i podeliti na tri dela.

Ovako pripremljen napitak pijte tri dana zaredom i to po jedan deo nezaslađenog čaja. Dozira se triput dnevno obavezno posle jela.

Osim toga, za mršavljenje se preporučuje i sledeći krušina čaj:

Izmešajte 10 g krušine kore sa po 5 g ploda pasdrena, morača, kima, anisa, korijandra, cvetova trnjine,
kamilice, bele mrtve koprive, hajdučice, kukuruzne svile i biljke dan i noć.

Napitak se priprema isto kao i prethodna mešavina.

Nakon što ste saznali za šta je sve čaj od krušine dobar, preporučujemo vam i članak o lekovitoj podubici.

Članak Čaj od krušine protiv zatvora za bolju probavu je izvorno obljavljen na stranici meseceva dijeta | meseceve mene od autora dijeta.info


Tajna pet tibetanaca vežbe za savršeno zdravlje

$
0
0

Pet tibetanaca vežbe koje podmlađuju celo telo

Popularne tibetanske vežbe za podmlađivanje odlične su za početnike, ali i profesionalce. Nisu naročito naporne, dosta su brze i interesantne. Sa pet tibetanaca iskustva su više nego dobra kod većine polaznika. Ukoliko budete istrajni i dosledni rezultati će biti vidljivi već kroz mesec dana. Telo će dobiti tonus i elastičnost, a mišići će biti lepo oblikovani i jaki.

Osobe koje praktikuju tibetance tvrde da su zahvaljujući njima ojačali celokupnu muskulaturu i popravili izdržljivost. Odlični su za zdravlje kičme i leđa, zatežu stomačne mišiće, ali isto tako i podižu zadnjicu, učvršćuju noge i ruke. Ako ih redovno radite bićete vitalni i „pucaćete od zdravlja“.

Naučite kako se pravilno izvode drevne vežbe pet tibetanaca za kičmu i celokupno telo. Pridržavajte se svih saveta dok vežbate, te zategnite i oblikujte svoje telo na savršen način.

Tibetanci su idealne vežbe pred predstojeću letnju sezonu, jer uz minimalan napor donose vrlo brzo vidljive rezultate.

Počnite raditi tibetanske vežbe za podmlađivanje još danas

Nedostatak fizičke aktivnosti može se negativno odraziti na celokupno zdravlje, fizičko i psihičko. Dugotrajno sedenje i lenčarenje uz televizor, smatra se jednim od  najznačajnih uzročnika brojnih oblika deformiteta kičme. Među njima prednjače skolioza i kifoza. Ovo nisu nimalo bezazlene dijagnoze, čak štaviše veoma su ozbiljne i teške.

Bolovi u vratu, ramenima i donjem lumbalnom delu, signali su koje vam organizam šalje kada nešto nije uredu. Mišićni tonus slabi, čovek je usporen i trom. Pogoršava se držanje tela, mišići gube gipkost. Upravo u ovim slučajevima vežbe pet tibetanaca su vam prosto neophodne.

Neaktivnost značajno usporava pokretljivost creva i varenje. Ona može prouzrokovati probleme sa probavom pa čak i dugotrajni zatvor. Osobe koje se neredovno „prazne“, posledično imaju tvrdu stolicu, što može uzrokovati pojavu hemoroida. Stoga, promenite vaše nezdrave navike, aktivirajte se i redovno radite blagotvorne tibetanske vežbe.

Ako ste zadihani posle samo par minuta bržeg hoda, gubite dah, crvenite, a srce vam lupa jako brzo, vežbanje vam je neophodno. Sve navedeno ukazuje na slabu formu i tada pod hitno morate vežbati pet tibetanaca za opštu kondiciju.

S druge strane, veza između fizičke aktivnosti i psihičkog zdravlja odavno je poznata. Osobe koje se ne bave sportom češće pate od depresije, anksioznosti i nervne napetosti.

Vežbe tibetanci su idealne za početnike

Tibetanski sveštenici su začetnici i tvorci ovog načina vežbanja koji se uklapao u njihova životna načela. Prema uverenjima ovih istočnjačkih filozofa i mislilaca one su vrlo moćne i značajne za dug i zdrav život. Njihovom redovnom primenom postiže se savršen sklad celog našeg bića.

Sastoje se od pet vežbi koje pospešuju protok energije putem čakri. Prema njihovom verovanju čakre su raspoređene u telu i zadužene su za primanje i ispuštanje životne energije. Sveštenici su tvrdili kako vežbe pet tibetanaca stimulišu protok pozitivne energije kroz sve tačke. Na taj način one hrane ćelije, tkiva, žlezde i organe.

Pokretanjem 7 glavnih čakri činimo mnogo za naše zdravlje. Kada ovi energetski centri prorade kako treba, osećaćemo se barem 10 godina mlađe. U slučaju njihove blokade, naše telo ne funcioniše kako treba, nemamo energije i stalno smo malaksali. Upravo zbog toga su tibetanske vežbe za podmlađivanje savršen izbor za sve nas.

Međutim, da bi praktikovali tibetance ne morate biti vernik niti sveštenik, jedino o čemu trebate brinuti je vaše zdravlje. Uvođenjem novog vida aktivnosti u vaš život podmladićete organizam u celosti, povećaćete izdržljivost i fizičku snagu.

Benefiti drevne tehnike pet tibetanaca za zdravije

Ono što tibetance izdvaja u odnosu na druge programe je to što ih mogu vežbati svi, nema starosnog ograničenja. Preporučuju se starijoj generaciji, ali su prilagođene čak i deci.

Oslobađaju nas boli u lumbalnom delu

Bolovi u leđima i vratu, ukočenost, trnci u kukovima i nogama, siguran su znak oboljenja kičmenog stuba. Svi smo ove simptome osetili u nekom periodu života. Upražnjavanje tehnike pet tibetanaca za kičmu preporučuje se osobama sa ovakvim zdravstvenim problemima.

Tibetanci su odlični za leđa, a pre svega lumbalni deo kičmenog stuba. Jačanjem leđnih mišića smanjuje se bol i poboljšava držanje.

Ublažavaju reumatske tegobe

Redovno ponavljanje tibetanskih vežbi se posebno savetuje starijoj populaciji, a naročito osobama obolelim od reume i artritisa. Svakodnevnim aktivnostima poboljšava se pokretljivost zglobova i vezivnog tkiva što je značajno  za ublažavanje simptoma ovih opakih oboljenja.

Korisne za srce i pluća

Tibetanske vežbe utiču pozitivno na zdravlje respiratornog sistema. Redovnim vežbanjem, značajno će se prorediti infekcije disajnih puteva. Uz to one pojačavaju kapacitet pluća i ujednačavaju rad srca, što je značajno za osobe sa aritmijom.

Ubrzavaju probavu 

Vežbe pet tibetanaca za metabolizam su blagotvorne jer ga ubrzavaju na zdrav način. Utiču na bolju probavu i pospešuju pokretljivost creva. Odlične su za mršavljenje, redovnim vežbanjem zategnućete stomačne mišiće i imaćete ravan stomak bez masnih naslaga.

Svakodnevnim treniranjem pojačaćete mišićni tonus, učvrstićete mšiće leđa, stomaka, zadnjice, ruku i nogu. Sve to postižete na sasvim prirodan način.

Tibetanci se preporučuju depresivnim osobama, nervno napetim i razdražljivim. Doprineće boljem snu, ali će poboljšati koncentraciju i pamćenje.

Šta trebate znati o tibetanskim vežbama za vitalnost

Redosled vežbi se strogo mora poštovati, ne treba ga menjati ni remetiti. Svih pet tibetanaca za podmlađivanje radite po određenom redu i sa istim brojem ponavljanja. Upravo to i jeste najvažnije vezano za njih, pa se i pridržavajte navedenog.

Koliko vežbi možete izvesti to morate sami proceniti, ali je bitno da krenete sa neparnim brojem, znači  3, 5, 7.. Ne sekirajte se, sledi objašnjenje.

  • Sve vežbe ponavljajte sa istim brojem, a svake nedelje povećajte broj ponavljanja. Tako ako ste počeli u ponedeljak sa tri, sledeći povećajte na pet. Ovom metodom lagano povećavate tempo, gotovo neprimetno.

Maksimalan broj izvođenja svake tibetanske vežbe je 21, preko tog broja ne treba ići. Između vežbi, ako su vam naporne, napravite kratke stanke, pa zatim opet nastavite.

Pauze iskoristite za lagano istezanje i opuštanje. Primera radi, stavite ruke na bokove, polako ih širite i podižite u vis dok duboko udišete. Zatim izdišite i ruke polako spuštajte. Ovo vam je ujedno i odličan relax.

Kako pravilno vežbati 5 tibetanaca kod kuće

Prilikom vežbanja morate voditi računa i vežbe izvoditi pravilno, svaki pokret je jednako važan. Obratite naročitu pozornost na disanje. Usklađivanje ritma udisaja sa pokretima je od velikog značaja i predstavlja samu sušitnu ove drevne tehnike.

Ovde ćemo vam objasniti i razložiti svih pet tibetanaca, na način kako su ih stari majstori izvodili.

Prvi tibetanac za bolji balans i koordinaciju pokreta

Vežba se izvodi u stojećem položaju, a može i sedeći.

Sanite uspravno, noge u blagom bočnom raskoraku, u širini kukova.

Raširite ruke u nivou ramena. Ruke moraju biti paralelne sa podom. Dlanovi su okrenuti na dole.

Leđa moraju biti prava.

Okrećite se u pravcu kazaljke na satu, bez savijanja u laktovima.

Ukoliko dugo niste vežbali osetićete i blagu vrtoglavicu prilikom okretanja. Ako se to desi, malo zastanite. Pokrete izvodite sporije dok se ne naviknete na ritam.

pet tibetanaca prva vežba

Drugi tibetanac za štitnu žlezdu

Lezite na leđa. Noge pružite i spojite. Stopala su pod uglom od 90 stepeni. Prsti na stopalima su u usmereni ka plafonu, pete su na podu.

Ruke spustite pored bokova, dlanovi su na podu.

Istovremeno podižite noge iz kukova i glavu bradom prema grudima. Ako ne možete podizati ispružene noge, onda ih u početku blago savijte u kolenima.

Udah je prilikom podizanja nogu i glave, a izdah pri spuštanju. Početnicima je ova vežba najteža, ako ste u ovoj grupi između svakog ponavljanja napravite kratku pauzu.

Tibetanske vežbe za štitinu žlezdu dokazano deluju, naročito ova druga koja poboljšava njen rad. Uz to ojačaće vam gornje i donje trbušne, kao i leđne mišiće.

tibetanska vežba broj dva

Treći tibetanac za jačanje gluteusa i zadnje lože

Kao ni prethodne dve ni treća vežba nije mnogo zahtevna. Jednom kada se savladaju svih pet tibetanaca oni postaju deo vaše svakodnevne rutine. Evo kako se izvodi 3 vežbica.

Kleknite na kolena, dlanovi uz bokove, prsti na stopalima čvsto su na tlu za bolji balans.

Leđa su prava, glava pognuta napred, bradom prema grudima.

Krećite se iz kolena u nazad, ne samo gornji deo tela već celom dužinom. Telo je čvrsto pravo i polako se savijajte u nazad. Glavu takođe zabacite koliko možete.

Udahnite kada se krećete u nazad, a izdahnite po povratku u početni položaj.

Kada završite ponavljanja, opustite se. Iz klečećeg položaja zadnjicu spustite na stopala, grudi naslonite na kolena, a ruke ispružite ispred sebe. Telo je u položaju fetusa, a ruke su ispružene.

tibetanci treća vežba

Četvrti tibetanac za ruke i ramena

Sedite na pod, noge ispružite, stopala zategnite a prste vucite ka sebi. Leđa moraju biti prava. Dlanove spustite na pod pored bokova. Glava je spuštena, bradom prema dole.

Polako se uzdižite, tako što ćete noge savijati u kolenima, a stopala ka podu. Ruke ostaju u istom položaju, a telo se kreće iz ramena. Glava se kreće u nazad.

Duboko udahnite, ostanite u ovom položaju par sekundi, a potom se vratite u osnovni položaj uz izdah.

Kad završite sa vežbom, istegnite se. Ostanite u sedećem položaju i rukama uhvatite prste na nogama.

5 tibetanaca četvrta vežbica

Tibetanska vežba pet – dolina i planina

Ostala vam je još samo jedna i kompletirali ste pet tibetanaca. Kao i prethodne ni ona nije isuviše teška, uz malo rutine savladaćete je lako. Krenimo..

Lezite na stomak. Dlanove stavite pored grudi i izdignite gorni deo tela iz kukova. Noge su pružene, blago raširene, prsti su na podu. Vrat je izvijen u nazad, glava prema leđima. Ovaj položaj se naziva dolina.

Telo podižite lagano iz kukova, zadnjica ide u vis. Glavu pognite prema grudima, gledajte u pupak. Ovaj položaj je planina.

Iz planine vratite se u dolinu i ponovite ovo koliko možete.

Ova vežba je odlična za jačanje mišića leđa, ramena, zadnice i nogu.

Kad završite sa ponovaljanjima, sedite u turski sed i lagano udišite dok ramenima kružite u napred pa zatim u nazad.dolina i planina peta vežba

Po završenom treningu, lezite na pod i ostanite nekoliko sekundi, u smirenom položaju duboko dišite. Istuširajte se potom mlakom vodom.

Kao što vidite tibetanske vežbe ne zahtevaju puno prostora, i relativno su lagane. Čak i ako radite pet tibetanaca za mršavljenje, i to sa maksimalnim brojem ponavljanja, završičete ih za 15 minuta. Idealne su za svaku priliku.

Vežbe 5 tibetanaca iskustva korisnika

Kada su u pitanju pet tibetanaca negativna iskustva i nuspojave su izuzetno retke, gotovo ih i nema. Uglavnom ljudi su prezadovoljni njima, što potvrđuju kroz svoje brojne komentare na društvenim mrežama i domaćim forumima. Izdvojili smo samo neke za ovu priliku.

Imam 35 godina. Htela sam da se aktiviram i počnem sa treninzima. Aerobik su držali svi klubovi u gradu. Nisam bila naročito oduševljena. Taj tempo je bio jak za mene, a nisam se ni dobro osećala. Mali uređeni podrum, bez prozora i izvora vazduha. Uglavnom mi se vrtelo u glavi a posle deset minuta bih počela zevati. Falio mi je vazduh! Skakanje uz neku turbo muziku nije bilo za mene.

Vežbe pet tibetanaca mi je pokazala drugarica koja inače ide na jogu. Delovale su mi prilično lagane, kao neko istezanja za početnike. Ali vremenom sam se tako lepo oblikovala i učvrstila mišiće. Pored toga, popravilo mi se držanje i stav. Vežbam skoro svaki dan. Sad sam došla i do tog famoznog 21 ponavljanja.

Simona, Beograd

 

Problemi sa leđima su bili razlog da počnem sa vežbama. Bol u donjem lumbalnom delu je godinama samo postajao sve gori. Sportom se nikad nisam bavila to me jednostavno nije interesovala niti privlačilo. Onda se situcija naglo pogoršala. Dijagnoza diskus hernija.

Pretražujući na internetu naišla sam na tibetanske vežbe za leđa. Malo sam se raspitivala i čitala forume o vežbama pet tibetanaca za kičmu. Brzo sam ustanovila – ljudi imaju samo reči hvale za njih. U početku je bilo teško. Neke naizgled lagane vežbice su mi predstavljale i te kako veliki problem.

Nisam mogla na primer sedeti sa ispruženim nogama, to mi je prouzrokovalo jaku lumbalnu bol. Ali vremenom sam postala razgibanija, mišići su dobili elastičnost. Verovali ili ne sad imam i trbušnjake. Noge i ruke su mi ojačale. Dobro se osećam.

Katarina, Trebinje

Šta još trebate znati o tibetanskim vežbama

Savremeni način života je često samo izgovor za lenjost i odsustvo volje za sportskim aktivnostima. Da bi ste radili vežbe pet tibetanaca ne treba vam najsavremenije opremljena teretana ili skup lični instruktor. Za kvalitetan trening potrebno vam je malo vremena i prostora, ali i dosta volje. Sve možete i sami sprovesti u delo kod vaše kuće.

Tibetanske vežbe za kičmu i stomak možete raditi ujutru ili predvče, kako vam više odgovara. U početku, posebno ako nemate kondicije i niste razgibani radite manji broj ponavljanja pa ga postepeno povećavajte. Videćete, kondicija se vremenom stiče i petnaestominutne vežbe neće Vam predstavljati nikakvu teškoću, čak štaviše uživaćete u njima.

Ukoliko niste ljubitelj solo vežbanja u kući, a želite ovakav vid aktivnosti, raspitajte se detaljnije kod joga instruktora. Svi oni uglavnom praktikuju i tibetanske vežbe za podmlađivanje u sklopu svojih treninga.

Fenomenalne vežbe pet tibetanaca se prepručuju svima. Ipak, ukoliko imate neke ozbiljnije zdravstvene probleme ili povrede kičme ili vrata, prvo se konsultujte sa lekarom.

Preporučujemo vam još jedan koristan članak, iz koga ćete saznati mnogo – kako lečiti herniju diska.

Članak Tajna pet tibetanaca vežbe za savršeno zdravlje je izvorno obljavljen na stranici meseceva dijeta | meseceve mene od autora dijeta.info

Modrice po nogama lečenje prirodnim putem

$
0
0

Modrice po nogama uzroci i prirodno lečenje

Modrice po nogama, odnosno podlivi, masnice, hematomi, nazivaju se još i kontuzije ili ekhimoze. To su privremene promene na koži koje najčešće nastaju usled udarca ili povrede. Tada mišićna vlakna i vezivno tkivo trpe veliki pritisak i dolazi do pucanja kapilara.

Masnice po telu mogu vrlo lako nastati usled manjka kolagena i elastina u zidovima krvnih sudova. Onda su krti i lakše pucaju čak i na slabiji dodir. Kod nekih osoba je to povezano sa genetskim sklonostima, zavisi od godina starosti ili usled nekih terapija.

Ako se pak pojave modrice po nogama bez razloga uz neke od pratećih simptoma, obavezno se javite lekaru. Naročito ukoliko je prisutna krv u stolici ili mokraći, krvarenje iz nosa, povraćanje, kašalj, produžena menstruacija. Tada je najbolje obratiti se stručnom licu.

Ostanite sa nama kako bi saznali koje su to potencijalne bolesti, usled kojih se pojavljuju neobjašnjive mrlje po telu. Pročitajte kako da efikasno uklonite modrice od udarca pomoću krema i obloga. Nastavite sa čitanjem, možete saznati mnogo interesantnih i korisnih stvari.

Kako nastaju modrice i šta ih uzrokuje

Ove nesimpatične fleke koje se mogu pojaviti bilo gde na telu, najčešće su posledica udarca ili pada. Međutim javljaju se i prilikom manjeg pritiska na kožu ukoliko ste osetljivi. Zapravo tada krvni sudovi ispod kože pucaju i krv se razliva u tkiva. Usled toga nastaju modrice po nogama i telu koje su bolne na dodir.

Boja im može biti crvena, plava, a nakon nekoliko dana postaje ljubičasta. Kako vreme prolazi bol prestaje, razlivena krv nestaje, postaju žute i polako blede. Zbog proširenih vena se znaju pojaviti podlivi plave boje, a oni crni nastaju zbog tromboze i veoma su opasni.

Povećanu sklonost takvim masnicama imaju ljudi sa genetskim predispozicijama. Do toga može doći kad koža izgubi kolagen zbog starenja. Ako Vam je koža preterano bila izložena UV zracima, onda takođe gubi elastičnost i sklonija je ovoj pojavi.

Modrice po nogama koje ne bole nastaju i zbog duže terapije kortikosteroidima, zatim i kod poremećaja u zgrušavanja krvi. Ponekad je uzročnik tanak i neadekvatan sloj telesne masti koji zapravo ublažava posledice povrede.

Ukoliko koristite steroide, aspirin, razređivače krvi, takva manja unutrašnja krvarenja (usled nekakve povrede) traju duže. Čak i podizanje tegova može dovesti do simptoma modrica zbog stvaranja nakupina krvi u vlaknima mišića usled treniranja.

Hematomi nastali usled udarca ili povrede

Za modrice po nogama uzroka je puno, a ukoliko su one jednostavno nastale posle udarca, uradite sledeće.

  1. Najbolje je odmah nakon povrede na neko vreme izdići povređeni deo tela iznad ravni sa srcem. Tako ćete smanjiti priticanje krvi i sprečiti veće razlivanje.
  2. Što pre stavite hladne obloge, jer usporavaju protok krvi i limfe kroz krvne sudove, pa sprečavaju dalje razlivanje. Treba ih držati oko 15 minuta i zaštititi kožu peškirom, može i krpom od direktnog kontakta sa ledom.
  3. Dva dana kasnije stavljaju se tople obloge nekoliko puta dnevno, za ubrzanje procesa oporavka i nestanka boje od podliva. Takođe za tamne fleke po nogama i telu možete primenjivati dobre stare prirodne lekove za brži oporavak.

Ove neugledne fleke mogu potrajati danima pa čak i mesecima, zavisno od mnogih faktora.

Ako vidite modrice po nogama kod dece, treba izdići mesto povrede kako bi smanjili dotok krvi i oticanje. Stavljajte hladne obloge po 5-10 minuta, pa pravite pauzu od 15-20 minuta. Tako naizmenično kroz prvih nekoliko sati nakon povrede.

modrice po nogama uzroci

Modrice po nogama bez udarca češće kod žena

Modrice po nogama i telu mogu uzrokovati određeni lekovi, kao što su aspirin, anti-trombocitna sredstva, antikoagulantni medikamenti. Isto tako i dijetetski suplementi za razređivanje krvi poput ginka ili ribljeg ulja. U vezi sa nastankom masnica mogu biti još aspirin, nesteroidni antiinflamatorni lekovi, ibuprofen, pa i kontraceptivne pilule.

Hematomi i podlivi češća su pojava kod žena, ali i kod starijih ljudi jer im je sa godinama koža tanja pa i osetljivija. Tako upotreba lokalnih i sistemskih kortikosteroida za lečenje ekcema, alergije ili astme mogu dovesti do stanjivanja kože.

Modrice po telu bez udarca mogu biti simptomi ozbiljnih medicinskih stanja. Na primer u vezi sa nenormalnom funkcijom ili malim brojem trombocita. U slučaju poremećaja krvarenja i problema sa zgrušavanjem, odnosno sa proteinima koji su deo mehanizma zgrušavanja.

Dosta su česte kod hemofilije, naročito kod srednjeg i težeg oblika bolesti. Moguće su i kod onih koji uzimaju terapiju za razređivanje krvi, poput aspirina, varfarina i sličnih. Do pojave hematoma dovode neke komplikacije zbog zapaljenja krvnog suda, nastanka sepse, određenih oboljenja jetre.

Modrice po nogama mogu biti uzrokovane i nedostatkom vitamina B12, C, K ili folne kiseline. Mogu ukazivati na neke ozbiljne autoimune bolesti i hronična inflamatorna oboljenja (lupus). Pored hemofilije, javljaju se i usled leukemije, Hočkinove bolesti ili multiplog mijeloma.

Fleke na telu vezane za poremećaje sa krvi

Pojava podliva bilo gde na telu, bez nekog fizičkog razloga, je znak da postoji mogućnost za ozbiljniji zdravstveni problem. Naročito ako se javljaju više puta bez poznatog uzročnika. Naravno najpre trebate otići videti sa doktorom šta Vas savetuje. Evo nekih mogućih problema.

Malokrvnost (anemija)

Simptomi su umor, glavobolja, slabost, nesvestica, krti nokti, bledilo, tamna stolica, upala jezika i modrice po nogama i telu. Kod nje usled nedostatka gvožđa organizam ne proizvodi dovoljno crvenih krvnih zrnaca. Poželjno ju je lečiti prirodnom ishranom i korišćenjem dodatka hranljivih materija.

Idiopatska trombocitopenija purpura

Osobe sa ovim autoimunim poremećajem imaju mali broj trombocita. Oni lako zarade masnice, modrice po nogama i krvarenja. Nije poznat uzrok ovog poremećaja, možda je povezan sa netolerancijom na gluten. Najčešći je kod mladih žena.

Fon Vilebrandov sindrom

Redak genetski poremećaj koji se pojavljuje kod manje od 1 odsto ljudske populacije. Zbog manjka Fon Vilebrandovog faktora koji igra bitnu ulogu, krv se ne zgrušava pravilno. Uz pojavu podliva dolazi do krvarenja iz nosa i desni, slično kao kod hemofilije.

Razni su simptomi, npr. umor, bledilo, česte infekcije, crvene tačke po koži. Zatim bol u kostima i zglobovima, groznica, bezbolni čvorovi na vratu, stomaku, preponama ili u pazuhu. Uz to lako dolazi do krvarenja i javljaju se modrice po nogama i telu sa i bez razloga. Leukemija je još jedna od bolesti za koju su ove tegobe karakteristične.

Fleke na telu kao simptom raznih bolesti

Za modrice po nogama nastale bez udarca, navešćemo Vam još neke potencijalne bolesti i poremećaje u organizmu.

Purpura simplex 

Vaskularni je poremećaj, izaziva sklonost modricama i lakom pucanju krvnih sudova. Češće se javlja kod žena, u vidu podliva na listovima ili butinama.

Reumatoidni artritis 

Autoimuna bolest, kod koje uz neobjašnjive masnice po telu idu još neki simptomi. To su: ukočenost, bolovi u zglobovima, peckanje i svrab očiju, suve oči i suvoća usta.

Imate česte podlive – proverite šećer!

Dijabetes odnosno šećerna bolest takođe može biti razlog za modrice po nogama. Uz to karakteristični su i sledeći simptomi: umor, suva usta, žeđ, apetit, mučnina, često mokrenje. Zatim zamagljen vid, sporo zarastanje rana, česte vaginalne infekcije, svrab na koži.

Akantoza (Acanthosis negricans)

Ovo stanje organizma, povezuje dijabetes sa pojavom modrica na nogama. Javljaju se braon ili crni pečati po koži, na mestima oko kolena, pazuha, vrata, prepona. Te masnice su uzrokovane hiperpigmentacijom, zbog viška insulina koji ulazi u kožu, naročito kod dijabetesa tipa dva.

Postoje još neka od medicinskih stanja za koja su modrice po nogama uzroci. To su: Marfanov sindrom, Elers-Danlosov sindrom, skorbut, multipli mijelom, hemofilija, Hodgkinova bolest, lupus. Naravno sve ovo su mnogo ređa stanja i nema razloga za paniku ako na sebi primetite nekakav podliv.

Šta preduzima savremena medicina za uklanjanje modrica

Doktorima se morate obratiti ako je crvenilo po koži intenzivno, bol jak i otok velik usled povrede. Zatim u slučaju korišćenja terapije za razređivanje krvi. Isto tako, ako vam se masnice nalaze na licu, glavi, ili sumnjate na napuklu ili slomljenu kost.

Ako se modrice po nogama pojavljuju često, a ne znate uzrok, najsigurnije je obratiti se lekaru. On će dijagnostikovati problem i prepisati odgovarajuću terapiju. Jedino u tom slučaju bićete sigurni da ste postupili ispravno. Jer se mi u takvim situacijama bavimo simptomima, ali uzrok i dalje ostaje.

Za smanjenje bola usled masnica nastalih od udarca mogu se  primeniti sledeći lekovi: paracetamol, ibuprofen i naproksen. Zatim, postoje u apoteci razni sprejevi koji će vam rashladiti mesto povrede. Funkcionišu po principu stiskanja krvnih sudova, te brže zaustavljaju krvarenje.

Tu su još razni gelovi i kreme na bazi bilja kao na primer od nevena ili bokvice. Ne zaboravite ni na hepathrombin mast za modrice koja se vrlo često preporučuje.

Kako ukloniti modrice prirodnim putem

Ako se pitate kako izleciti modrice po nogama, a da pri tom ne potrošite brdo para, evo nekoliko načina. Razne namirnice imaju i te kako pozitivno dejstvo koje možete iskoristiti u ovakvim situacijama.

Kupus, aloja, peršun, žalfija i svinjska mast uklanjaju podlive

Kupus smanjuje otok i ubzava proces ozdravljenja. Kod otoka i bola pomaže još list aloe vere koji se iscedi i nanosi na plave fleke. Delotvorno je i izmrviti šaku svežih listova peršuna, pa staviti preko tog mesta i uviti zavojem.

Možete za brži nestanak boje stavljati na sporna mesta kesice čaja od žalfije ili kamilice. Sprečite da modrice po nogama potamne, pa pomešajte kašiku svinjske masti sa pola kašike soli, te nanesite na njih.

Ananas ima antiinflamatorno dejstvo

Ananas sadrži enzim bromelain pomoću kog zapravo pomaže u oporavku masnica. Uzima se u obliku dodatka 3 puta na dan po 250-400 mg. Svakako ga možete i jesti, međutim to uglavnom nije dovoljna količina u ovakvim situacijama.

Jedite namirnice bogate Vitaminom K

Pošto reguliše zgrušavanje krvi, potrebno je najmanje dva puta dnevno utrljati kremu sa K vitaminom. Pokušajte je pronaći u vašim apotekama. Takođe je poželjno jesti više namirnica koje ga sadrže: brokoli, spanać, kelj, zelenu salatu.

Napomena: Ne smete ga uzimati ako imate problem sa zgrušavanjem krvi ili uzimate lekove za proređivanje.

Nezaobilazno kantarionovo ulje

Još jedan izuzetan prirodni lek vrlo efikasan za modrice po nogama koje ne bole. Ulje kantariona nanosi se na povređeno mesto prvih par dana, nekoliko puta dnevno. Ima protivupalna svojstva a ujedno deluje i kao analgetik. Uz to možete piti čaj isoimene biljke, kako bi ubrzali proces oporavka.

Dve kašike sušenog kantariona prelijte šoljom provrele vode, držažite najmanje 10-20 minuta nek odstoji. Ispijte odmah dok je još mlako.

Unosite li dovoljno Vitamina C

Ako lako zadobijate modrice po rukama i nogama, mogući uzrok za to je manjak vitamina C u organizmu. Dnevno nam ga je potrebno 20-50 miligrama. Njegova uloga između ostalog je jačanje zidova kapilara.

Uz to jedite više kajsija i šargarepe, koristite ekstrakt semena grožđa koji sadrže flavonoid. Oni će Vam potpomoći bolju cirkulaciju vitamina C u telu.

Koristite prirodne obloge za modrice

Kako ukloniti modrice po nogama i rulama koje niko ne voli, a česta su pojava kod nas nespretnih? Dajemo Vam nekoliko predloga za njihovo efikasno eliminisanje.

Moćni gavez protiv svih vrsta modrica

Jednu kašiku suvog gaveza preliti sa 250 ml vrele vode, ostaviti nek odstoji 15 minuta. Lek je za uganuća, rane i masnice. Prva 2 dana se stavlja kao hladan oblog, a kasnije topli.

Kamilica i lavanda u oblogama

Obloge od biljnog čaja i te kako pomažu u ovakvim situacijama.

Najbolja mešavina je po 1 kašičica lavande i kamilice na punu šolju tople vode. Ostavite nek miruje poklopljeno 15 minuta, procedite i staviti u frižider. Koristi se za masnice kao hladan oblog, par puta u toku dana.

Jabukovo sirće je antiinflamatorno sredstvo

Za obloge potopiti krpu, može komad ubrusa u jabukovo sirće pomešano sa vodom i držati 10 minuta. Pre toga može se još u sirće dodati komad crnog luka, te ostaviti tako 15-20 minuta.

Napomena: jabukovo sirće nikako se ne sme stavljati na masnice ako je koža oštećena.

Tinktura arnike uklanja masnice po telu

Arnika ublažava upalu, smanjuje bol i pojačava cirkulaciju, pa tako razbija hemoglobin pod kožom koji uzrokuje tu plavo-ljubičastu boju. Potrebno je u danu par puta utrljati gel odnosno tinkturu ove biljke.

Ako je pravite sami trebaće vam pola manje tegle cvetova arnike i njih prelivate koncentrovanim alkoholom. Nakon svega dobro procedite. Posle dve nedelje dodaje se etarsko ulje lavande i čempresa (može i mente).

Napomena: Nemojte nanosti tinkturu arnike na otvorene rane, odnosno pukotine na koži.

Prirodni lek za proširene kapilare i fleke 

U slučaju da imate proširene kapilare i modrice po nogama, evo jednog odličnog recepta za njihovo ublažavanje.

Utopitite smilje u maslinovo ili bademovo ulje, pa procedite nakon mesec dana. Sa tim produktom mažite popucale kapilare.

Druga varijanta u 0,5dl bademovog ulja dodajte 25 kapi etarskog ulja smilja i to koristite za mazanje.

Da bi rasčistili nakupljenu krv, nekoliko dana kasnije možete masirati povređeno područje etarskim uljem.

Donosimo Vam delotvornu proverenu mešavinu koja magično briše tamne fleke po nogama.

5 kapi nevenovog, jedna kap čempresovog, 2 kapi komorača i 4 kašičice (10ml) ulja od semenki grožđa.

Koristite za mazanje, naročito za modrice koje ne prolaze već dugo.

Krema za modrice i podlive u kućnoj varijanti

Krema za tamne fleke i podlive može biti i Vaših ruku delo.

U bazu za kreme (može biti i dečija), umešajte tinkturu čiste arnike. Potrebno je 50g baze, 1-2 kašičice tinkture, 5 kapi etarskog ulja lavande, čempresa i mente, dobro pomešati.

Mažite fleke i modrice po rukama i nogama 2-5 puta dnevno.

Jeste li čuli za kamforovu pastu?

Od lišća svežeg kamfora možete napraviti pastu koja se nanosi na sporno mesto. Kada se osuši treba naneti još jedan sloj preko, nakon sušenja saprati mlakom vodom.

Pomaže i grašak

Nedozrele semenke graška dobro izgnječite, te  napravite kašu i dodajte izmućeno belance. Nanesite na masnicu, držite 20 min, pa saperite hladnom vodom.

Bokvica uklanja masnice po nogama

Pomešajte usitnjen luk sa kašikom meda i usitnjenim listovima bokvice. Zagrevajte na pari dok se med ne rastopi, te nanesite na gazu pa na modricu. Zavijte to na dva sata i tako tri puta na dan.

Fenomenalna kombinacija med, limun i luk

Jednostavan recept za oblog:

Pomešajte limunov sok sa medom u srazmeri 1:1. Držite kao oblogu 15-20 minuta, pa zatim isperite.

Isto tako možete skuvati krompir, te izgnječiti u kašu, pa dodati meda i vode. Ta smesa pomaže čak i za modrice po nogama koje ne bole, one će se za kratko vreme povući. Takođe i sam luk ima pozitivan efekat.

Veći luk isecite ravnomerno na kriške, pa stavite na modricu nekoliko puta u danu.

Donosimo vam recept koji ujedinjuje sva tri navedena sastojka. Naime ovaj prirodni lek za modrice u svom sastavu treba da ima:

  • Dve manje glavice luka, krompir i kašičicu domaćeg meda.

Evo kako se pravi:

Očistite luk i iseckajte na sitne kockice. Isto i krompir, ali njega izrendajte. Prirodajte im domaći med, pa dobro pomešajte u odgovarajućoj posudi. Stavite dobijenu smesu na gazu, pa postavite na modricu i fiksirajte. Mirujte i držite oblogu 30 do 40 minuta, dva puta dnevno, pet dana.

Zahvaljujući aktivnim supstancama koje se nalaze u luku i krompiru, za kratko vreme ćete ukloniti posledice zadobijenih povreda.

Ostali saveti i trikovi za uklanjanja modrica

Ako ste u potrazi za rešenjem kako brzo ukloniti modrice po nogama, svakako tu je i nezaobilazna šminka. Ona će maskirati tragove nastale usled povreda veoma efikasno, gotovo u tren oka. Međutim, čak i tu morate biti oprezni, jer možete je primeniti samo ukoliko nemate na telu otvorenih rana. U suprotnom nije preporučljivo iz većeg broja zdravstvenih razloga.

Za to kako prekriti modrice mali trikovi su uvek dobro došli. Podelićemo vam još par vrlo dobrih saveta:

  • Ako su vam modrice po telu crvene boje, njih će najbolje neutralisati zelenom nijansom korektora.
  • U slučaju plave mrlje – u narodu poznatije kao šljive, trebate koristiti žutu nijansu, može i korektor boje kajsije. Naravno dobra podloga preko toga učiniće da izgledate besprekorno i istaći će vaš prirodni ten.

Verujemo da ste u ovom tekstu saznali puno o tome kako ukloniti modrice po nogama, rukama i sa ostalih delova tela. Na našoj stranici pročitajte i korisne savete o uklanjanju podočnjaka i tamnih krugova oko očiju.

Članak Modrice po nogama lečenje prirodnim putem je izvorno obljavljen na stranici meseceva dijeta | meseceve mene od autora dijeta.info

Borna kiselina za lice i negovanu kožu

$
0
0

Borna kiselina upotreba za zdravlje  

Mnogi ne znaju da je borna kiselina višestruko korisna za ljudsko zdravlje. Njen drugi naziv je acidi borici i svrstava se u slabe neorganske kiseline. Koristi se u medicinske svrhe, kao i farmaceutskoj industriji. Može se primeniti za ublažavanje simptoma kod nekih oboljenja.

Našla je svoju primenu u kozmetici, jer čisti kožu i leči iritacije, pa doprinosi njenom svežem i besprekornom izgledu. Dok je njena so (boraks) sastojak raznih deterdženata, sredstava za dezinfekciju, ali i insekticida.

U nastavku saznajte kako se sve može upotrebiti borna kiselina u prahu, kao i njen rastvor. Učinite više za vašu lepotu i zdravlje. Upoznajte praktične strane boraksa koje možete iskoristiti i u svom domu.

Šta je zapravo acidi borici

Boraks je prirodni mineral, pronađen pre nekoliko vekova u Kini. Glavna komponenta mu je hemijski element bor. Može se naći u zemljištu, morskoj vodi i stenama.  Glavna nalazišta ovog minerala su u isušenim koritima reka i jezera u Turskoj i Kaliforniji. Njegovo drugo ime je sasolit, izgleda kao bezbojni kristal ili beli prah. Rastvorljiv je u alkoholu, vodi i etru.

Borrnu kiselinu nalazimo u prirodi, ona zapravo nastaje ispiranjem ili taloženjem boraksa u reakciji sa kiselinama. Troprocentni rastvor zapravo nastaje usled njegovog rastvaranja u vodi.

Borna kiselina u prahu koristi se u homeopatskim terapijama. Ima osobinu uništavanja patogenih organizama, pa pomaže ako imate herpes ili afte.

U kozmetici acidi borici ulazi u sastav krema, losiona, šampona, gelova i soli za kupanje. Javlja se i u proizvodima za kućnu hemiju, pa čak i u pirotehimci ima svoje mesto.

Sigurno niste znali kako se u nekim zemljama boraks upotrebljava čak i kao dodatak hrani. U prehrambenoj industriji se javlja, a njegova oznaka je E285. Nalazi se u nekim vrstama kavijara, u kineskoj hrani poput rezanaca ili rižinih kuglica. Svoje mesto u pripremi hrane ima u tradicionalnim indonezjskim receptima.

borna kiselina za čišćenje lica

Šta sve leči boraks?

Lečenje boraksom pomaže kod različitih tegoba. Dobar je u slučaju bolesti srca i krvnih sudova, lupusa, gihta, bolova u mišićima i ukočenosti. Svoje pozitivne efekte iskazuje još za probleme sa pamćenjem, hroničnog fizičkog i psihičkog umora i poremećaja ravnoteže.

Borna kiselina ublažava simptome i bol uzrokovanu zbog proširenih (varikoznih) vena. Dajemo Vam recept za obloge koji će pomoći ukoliko imate ovakve problem.

U troprocentnu bornu kiselinu trebate potopiti listove kiselog kupusa, pa ih držati tako tri sata. Nakon toga ocedite kupus, a tečnost se koristiti za obloge. One će umiriti otok i deluju smirujuće.

Koža se usled upale zateže zbog otoka, a troprocentna borna kiselina omekšava i opušta zategnutu kožu i smiruje otok. Može dati rezultate i u tretmanu za ublažavanje ožiljaka.

Veoma je učinkovit u tretmanu kondiloma

Koristi se troprocentni rastvor za obloge.

Trebate natopiti čistu pamučnu krpu rastvorom, pa staviti na obolelo mesto i držati 15 minuta.

Povezano: lečenje kondiloma prirodnim putem

Ugledni biohemičar Walter Last, uz to još toksikolog i istraživač, veliki je zagovornik lečenja boraksom. Tvrdi da je upola manje štetan od kuhinjske soli, naravno ukoliko se ne koristi u velikim količinama. Najvažnije je pravilno pripremiti rastvor i pravilno ga upotrebljavati.

Potrebno je 5-6g, odnosno jedna kašičica borne kiseline u prahu koje se ubaci u litar vode. Dobro pomešati dok se ne rastopi. 1-2 puta dnevno se dodaje u čašu vode po 5ml (kašičica) ovog rastvora. Pije se tokom obroka.

Sprečava iritacije i infekcije očiju i ušiju

Acidi borici za oči zvuči malo zastrašujuće, međutim upravo ona se koristi u medicini za ovu namenu. Iako je to zapravo kiselina, veoma je efikasna u lečenju različitih infekcija očiju, između ostalog i konjiktivitisa.

Evo recepta kako se pravi borna kiselina za oči, ona će ublažiti iritacije i sprečiće nastanak upala.

U pola šolje fiziološkog rastvora ili slane vode, dodati jednu kašičicu borne kiseline u prahu. Dobro razmutite i lagano ispirajte oči.

Kako se koristi za lečenje ušiju

Acidi borici za uho takođe deluje kod nekakvih infekcija, naročito gljivičnih. Njih možete lako zaraditi leti na kupanju i boravkom pod vodiom.

Dakle kod upale ušiju koristi se troprocentni rastvor, a ispira se dva puta na dan.

Isto možete učiniti i ako primetite da vaš kućni ljubimac ima slične tegobe. Potpuno je bezbedna za upotrebu i za životinje.

Ublažava neprijatne mirise 

Borna kiselina protiv znojenja pokazala se kao odlično rešenje u slučaju neprijatnog mirisa stopala. Preporučuje se osobama sa dijagnostikovanim atletskim stopalom ili pak drugim gljivičnim infekcijama.

Acidi borici rastvor treba naneti na bolno mesto, a kad se osuši ne treba ga ispirati. Ako je na tom delu koža jako suva, nanesite gel ili ulje.

Zbog antiseptičkog delovanja možete ga koristiti kao sprej za rane, pomaže lečenje manjih rana, posekotina, opekotina.

Rastvor za ovu svrhu se pravi tako što šolju borne kiseline razblažite sa 4l destilovane vode. Stavite u bočicu sa prskalicom i možete ga koristiti.

Borna kiselina za lice bez akni i bubuljica

Acidi borici za lice je koristan jer čisti kožu od nečistoća i upala uzrokovanih mikroorzanizmima. Dobar je protiv bubuljica i akni.

Redovnom upotrebom troprocentnog rastvora, tako što prebrišete lice dobićete zadivljujuće rezultate. Kožu ostavlja čistom, izgleda zdravije i svežije.

Donosimo Vam recept za pravljenje maske za lice koja dezinfikuje i neguje kožu.

Pravi se od gline u obliku praha i troprocentnog rastvora borne kiseline. Možete je nanositi na lice i vrat 2-3 puta nedeljno, ona otklanja, a ujedno i leči akne i bubuljice.

Acidi borici poseduje moćna antiseptička svojstva, te uništava viruse, bakterije i gljivice u ovoj regiji. Zbog toga ima znatnu ulogu u farmakologiji.

Borna kiselina za čišćenje lica i tela koristi se u dermatologiji. Pomaže u lečenju i prevenciju brojnih oboljenja. Provereno deluje kod psorijaze i dermatitisa, uz to cenjena je u tretmanu većeg broja gljivičnih infekcija. U svojstvu keratoplastika upotrebljava se u obliku praška kao 10 procentna smeša sa talkom.

Nedostatak bora u organizmu uzrokuje brojne tegobe

U slučaju osteoporoze i krtih kostiju sklonih lomovima, borna kiselina i te kako može biti od pomoći. Osim toga pomaže i kod tegoba uzrokovanim artritisom, reumom i drugih problema sa zglobovima.

Bor kao element iz borne kiseline reguliše rad paratiroidne žlezde. Potpomaže apsorpciju minerala kalcijuma, magnezijuma i fosfora.

Boraks utiče na proces vraćanja kalcijuma iz organa u kosti celokupnog skeleta, te tako postaju ponovo čvršće i jače. Samim tim se smanjuje skolonost lomovima koji su karakteristični kod uznapredovale osteoporoze.

Naučno je dokazano da do slabljenja kostiju dolazi usled smanjenja količine ugrađenog kalcijuma. A sve to je jednim delom uzorkovano upravo zbog manjka bora u telu. Isto tako dokazano je, zglobovi koji su zahvaćeni artritisom, neretko pokazuju manjak bora.

Narodna medicina za lečenje reume i artritisa preporučuje blagotvotnu koprivu, a upravo ona obiluje borom. Uz to nedostatak bora u organizmu, dokazano može biti jedan od faktora razvoja tumora. Tako po nekim istraživanjima borna kiselina može doprineti lečenju različitih vrsta kancera, kao i drugih teških bolesti.

Acidi borici protiv žohara i bubašvaba

Jeste li ste znali da borna kiselina protiv žohara deluje kao insekticid?  Uz to što tera insekte, čisti i buđ sa zidova. Možete protiv buba i grinja naprašiti nameštaj, pod ili ispod tepiha boraksom u prahu.

Popriskajte problematična mesta po kući, za nas ni malo štetnim rastvorom koji ćete napraviti u svojoj kuhinji!

Pomešajte bornu kiselinu sa običnim šećerom u razmeri 1:10 i dodajte veću količinu vode. Efikasan je protiv buva, mrava, bubašvaba, ali i drugih insekata.

Takođe, možete napraviti kuglice koje ćete rasporediti po kući. One će eliminisati i oterati bubašvabe zauvek iz vašeg domaćinstva.

Postavite kuglice bubama na vidna mesta u kuhinji i kupatilu pogotovo, na police kuhinjskih elemenata, regale, plakare. Vrlo su praktične, a što je najvažnije bezopasne su za ljude i kućne ljubimce.

Potrebno je od jednog žumanceta i 30-50g borne kiseline u prahu napraviti gustu smesu pa praviti kuglice do 2cm prečnika. Sačekajte oko sat vremena dok se osuše.

Borna kiselina protiv bubašvaba ima izvanredan učinak. Ako nemate prah, u 100 ml rastvora se dodaje brašno i šećer u prahu.

Bubašvabe su radoznale prirode pa im prilaze i diraju ih, čak se međusobni mogu zaraziti od ovih loptica. Vremenom nastaje jak svrab i uginu nakom 3-4 nedelje.

Ostala primena borne kiseline u domaćinstvu

Uz sve gore navedeno, borna kiselina kao sredstvo za čišćenje kuće je podjednako delotvorna i efikasna.

  • Za mrlje na odeći u deterdžent je potrebno dodati pola šolje borne kiseline.
  • Pomešajte četvrtinu šolje sa dve šolje vode, pa ćete dobti izvrsno sredstvo za izbeljivanje odeće.
  • Možete naprskajti dno kante za smeće protiv loših mirisa u kuhinji.
  • Za dezinfekciju WC šolje je takođe pogodna. Polijte je sa pola šolje borne kiseline, pa nakon pola sata treba izribati WC četkom. Možete čak tokom cele noći ostaviti da odstoji pre ribanja.
  • Industrijska upotreba mu je raznolika. Pored toga što je sastavni deo kozmetike i deterdženata, koristi se u proizvodnji nameštaja, dušeka, izolacije. Za stakla koja su otporna na hemikalije i visoke temperature i suđe za mikrotalasnu. Zatim u prizvodnji laboratorijskog stakla, halogenih sijalica i slično.

 Štetnost i neželjena dejstva boraksa

Borna kiselina se uopšte ne koristi u proizvodima za decu u šamponima, sapunima, kupkama ili pastama za zube. Jer je utvrđeno kako boraks ima toksičan efekat na mališane. Ukoliko se koristi nerazređena u prahu potreban je dodatni oprez. Takav preparat nikako ne bi smeo doći u kontakt sa očima, te dodir sa ranama od posekotina i opekotina.

Po nekim tvrdnjama postoji mogućnost da acidi borici ima kancerogeni efekat. Stoga je u nekim zemljama zabranjen u potpunosti. Dok drugi smatraju kako uopšte nije štetan, ali je svakako bitno u kojim se količinama upotrebljava.

Svakako acidi borici u trudnoći nije poželjno upotrebljavati nikako, kao ni za vreme dojenja.

Nakon otvaranja pakovanja može se koristiti 28 dana. Nakon toga trebate je baciti jer sadrži supstance koje postaju otrovne nakon dužeg stajanja posle kontakta sa vazduhom.

Gde kupiti bornu kiselinu i cena u Srbiji

Borna kiselina u 3 postotnom rastvoru za kožu, može se kupiti  u pakovanjima od 100, 200 i 300 ml. Ovakvi preparati koriste se za dezinfekciju. Stavljaju se na obolela mesta 2 do 3 puta dnevno u vidu obloga.

Danas su dostupne i acidi borici kapi za oči. Upotrebljavaju se za lečenje blagih infekcija, smiruju upalne procese. Pronaćićete ih u apotekama u pakovanjima od 10ml, ali postoji i mast za oči u ambalaži od 5 g.

Mesta gde je možete nabaviti kao rastvor ali i u prahu su apoteke. U njima troprocentni rastvor od 100 ml košta u proseku oko 65 dinara. Za bocu od 1000 ml trebate izdvojiti  između 260 i 380 rsd.

Borna kiselina za lice može se pronaći i u drogerijama gde imaju veliku ponudu kozmetičkih proizvoda, poput Lilly-a. Svakako su ovi preparati dostupni i na internetu. Za pakovanje od 100 grama praha trebaćete izdvojiti  oko 260 dinara.

Iskustva korisnika sa preparatom

Godinu dana koristim umesto tonika acidi borici od 3 posto za čišćenje lica. Koža mi je u toj regiji veoma osetljiva. Jednostavno samo natopim vatu i prebrišem lice sa njom ujutru i uveče. Obilazim predeo oko očiju i usta. Umiruje moju iritiranu kožu, što je najbolje uopšte me ne peče i savršeno mi odgovara. Moji problemi sa licem su rešeni!

Marija, Vršac

Imala sam nedavno alergijski konjuktivitis. Preporučeno mi je ispiranje očiju rastvorom borne kiseline. Na početku me bio pomalo strah, srećom oftamolog me podržao u tome. Kupila sam kapi u apoteci i stavljala ih 4 puta na dan. Posle tri dana ni traga od infekcije i crvenila. Moja preporuka.

Daliborka, Beograd

Borna kiselina za lice, kožu i oči višestruko je korisna. Preporučujemo vam još jedan koristan tekst – za šta je sve dobar rastvor pantenola.

Članak Borna kiselina za lice i negovanu kožu je izvorno obljavljen na stranici meseceva dijeta | meseceve mene od autora dijeta.info

Bundevino ulje kao lek za prostatu

$
0
0

Bundevino ulje kako koristiti kao lek     

Bundevino ulje pripada grupi ulja visoke biološke vrednosti zbog povoljnog sastava, izobilja esencijalnih masnih kiselina, ali i drugih komponenti. Ima visoku nutritivnu vrednost i mnogo aktivnih supstanci koje imaju brojna lekovita svojstva. Uglavnom se koristi nerafinisano, koje je prijatnog ukusa i mirisa.

Zbog jakog protivupalnog efekta ima pozitivan uticaj na razne upalne procese u našem telu. Tako i na urinarne infekcije, probleme kod uvećane prostate, reguliše holesterol, efikasno za negu kose i kože. Važi kao dobar diuretik, ima antimikrobna svojstva i blokira slobodne radikale.

Nastavite sa čitanjem i saznajte kako koristiti ulje bundeve kao lek za najrazličitije tegobe. Naučite kako da ga napravite i najbolje iskoristite u svom domu. Zašto kupovati fabričke proizvode kada su oni prirodni uvek bolje rešenje za naše zdravlje. 

Kakav je sastav bundevinog ulja

Bundeva ili tikva, latinski naziv joj je Cucurbita pepo je jednogodišnja zeljasta biljka koja potiče iz Južne Amerike. Tamo je vekovima bila veoma zastupljena namirnica u ishrani indijanskih starosedelaca. Bundeva i njene semenke su korišćene u ishrani kao i u lekovite svrhe još od doba Asteka. U Evropu je dospela tokom Kolumbovih istraživanja i putovanja.

Bundeva se koristi u ishrani, kao i bundevino ulje koje se pravi od njenih semenki. Ono je veoma zdravo i ima visok sadržaj hranljivih vrednosti. Često se koristi kao zamena za maslinovo.

Zastupljeni su razni vitamini A, D, E i K, kao vitamini B grupe (naročito B1, B2 I B6) i vitamin C. Sadrži mnogo raznih minerala magnezijum, kalijum, kalcijum, fosfor, u tragovima gvožđe, bakar, selen, mangan. Bogat je izvor cinka za naš organizam.

Bogatstvo fitosterolima je važno, naročito delta-7 sterolima koji imaju razna farmakološka dejstva. Dok je sveže sadrži 60-80 odsto nezasićenih masnih kiselina, pre svega omega 6 i omega 9 masne kiseline. One spadaju u esencijalne koje ne proizvodimo sami u telu, pa ih moramo unositi hranom.

Ulje bundeve sadrži i triptofan koji je esencijalna aminiokiselina. Uz to još lecitin, karotenoide, belančevine i salicilnu kiselinu, kao i visok nivo antioksidativnih materija.

Prirodno i zdravo je jedino ulje bundevinog semena koje je hladno ceđeno, druge vrste čak mogu biti i štetne. Tako je njegova upotreba u kulinarstvu najbolja za spravljenje preliva za salate, razna kuvana jela, povrća, pirinač, pečurke, testa i mesa. Koristi se kao namaz na hleb umesto putera i margarina, a u pekarskoj industriji za kolače i peciva.

bundevino ulje lekovita svojstva

Ulje bundeve kao lek za brojne tegobe

Bundevino ulje kao lek pruža pomoć za veliki broj tegoba, upravo zbog raznovrsnosti hemijski aktivnih supstanci kojima obiluje. A upotrebljivo je i u službi lepote, jer povoljno deluje na ten, pomaže u borbi sa aknama i sprečava opadanje kose.

Ima pozitivan uticaj na naš vid

Sadrži velike količine zeaksantina koji štiti mrežnjaču od UV zračenja. A smanjuje rizik još od makularne degeneracije, koja se javlja kod starijih osoba.

Reguliše nivo holesterola u krvi, jer je bogat izvor alfa lipoinske kiseline. Ona je važan enzim za pravilan metabolizam masti u telu, a ujedno ga i ubrzava. Tako smanjuje stvaranje holesterola i rizik za srčani udar.

Povećava zdravlje srca i štiti kardiovaskularni sistem od bolesti. Pokazalo se da snižava krvni pritisak i pomaže u lečenju dijabetesa.

Pomaže kod reume i artritičnih tegoba

Zahvaljujući jakim esencijalnim masnim kiselinama bundevino ulje ima antireumatsko dejstvo. Smanjuje upalu i ublažava bol kod artritisa i drugih bolesti kostiju. Uz to štiti kosti. Redovnom upotrebom može biti efikasnije od pojedinih medikamenata. Ono zbog svog izrazitog antiinflamatornog dejstva, ublažava upale po čitavom telu.

I kod urogenitalnog trakta daje svoje rezultate

Poznato je koliko ulje bundevinog semena pomaže u regulaciji funkcije prostate, ali o tome ćemo  reći nešto više kasnije. Pospešuje normalan rad bubrega i pruža pomoć pri eliminaciji bubrežnih kamenaca.

Leči infekcije mokraćnog kanala kod oba pola, a efikasno je i kod cistitisa, odnosno upaljene bešike. Ima jako diuretično dejstvo, podstiče izbacivanje viška tečnosti iz organizma.

Ublažava i simptome menopauze, dok u mlađoj dobi poboljšava plodnost, kod muškaraca poboljšava kvalitet sperme.

Detoksikuje telo i jača imunitet

Bundevino ulje poboljšava imuni sistem, jer je bogato cinkom. Ovaj mineral potreban nam je za obnavljanje i rast ćelija.  Čini ćelije aktivnim, povećava fizičku i mentalnu energiju. Tako jača imunitet povećavajući broj leukocita u krvi, ali učestvuje i u obnavljanju crvenih krvnih zrnaca.

Antioksidansi koje sadrži smanjuju aktivnost slobodnih radikala, olakšava varenje i ublažava nadimanje stomaka nakon jela. Tako vrši detoksikaciju tela što pomaže i u jačanju metabolizma.

Blagotvorno deluje i na creva, naročito u slučaju sindroma iritiabilnog kolona. Ulje bundeve ima antiparazitski efekat, pomaže telu u ubijanju i proterivanju crevnih parazita poput pantljičare.

Deluje i protiv depresije

Verovali ili ne ulje bundevinog semena je odlična terapija za podizanje raspoloženja, protiv anksioznosti i depresije. Pruža pomoć za miran san, ako ne možete spavati noću obavezno ga konzumirajte.

Glavni uzročnik za insomniju je nedovoljno lučenje seratonina u telu. Ovaj hormon smiruje i opušta i jako nam je značajan. Bundevino ulje sadrži triptofan koji se u ljudskom telu lako pretvara u serotonin, pa tako nam i omogućuje miran san.

Bundevino ulje za prostatu

Ulje od bundeve se već tradicionalno koristi, kako za prevenciju tako i za lečenje prostate. Istraživanja su pokazala da sadržaj cinka, slobodnih masnih kiselina i sterola u semenkama, deluje dobro kod benigne hiperplazije prostate.

Fitosteroli sprečavaju dalje razmnožavanje ćelija, pa tako regulišu problem kod uvećane prostate. Studije novijeg datuma ukazuju na to da ulje bundeve može poboljšati i funkciju bešike i uretre takođe.

Po statistici 60 odsto muškaraca starosne dobi između 40 i 59 godina ima problem sa benignom hiperplazijom prostate. Kod onih sa preko 60 godina to je slučaj u 75 odsto.

Starenjem opada nivo testosterona pa dolazi do hiperprodukcije hormona dihidrotestosterona koji je zapravo odgovoran za njeno uvećanje. Pored neprijatnih tegoba koje to uzrokuje, povećava se rizik za pojavu urinarnih infekcija ali i raka prostate.

Kod uvećane prostate obratite pažnju bundevino ulje kako koristiti u terapijske svrhe.

Uzima se najmanje tri meseca, dva puta dnevno po dve supene kašike ujutru uz doručak i uveče uz večeru.

Neprijatni simptomi vezani za mokrenje prestaju već nakom nekoliko dana ili nedelja, zbog antibakterijskog dejstva koje zaustavlja upalne procese.

Međutim, imajte na umu to ne znači da je proces uvećanja prostate zaustavljen. Stoga je jako važno nastaviti sa terapijom najmanje još 6 nedelja. Jer kako bi aktivni sastojak bundevinog ulja delta 7-sterol uradio ono što treba potreban je duži vremenski period.

Takav način upotrebe se preporučuje u trajanju 6 meseci pa i godinu dve dana. Za prevenciju konzumira se bundevino ulje za prostatu po jedna kašika ujutru i uveče.

Kako napraviti ulje od bundeve u kućnoj varijanti

Za pravljenje bundevinog ulja daćemo Vam nekoliko korisnih saveta.

Veoma je važno znati da se ulje bundeve proizvodi na niskim temperaturama, bez ikakvog grejanja u procesu proizvodnje.

Nakon berbe semenke najpre treba oprati i osušiti, pre uskladištenja.

Hladnoceđeno bundevino ulje dobija se prirodnim putem iz semenki, gnječenjem pod visokim pritiskom bez dodavanja bilo kakvih hemijskih supstanci. Ono sadrži prirodne esencijalne masne kiseline i zadržava visok kvalitet.

Može se koristiti goljica, pa će biti tamnozelene boje. U slučaju korišćenja semenki sa ljuskom, potrebno ih je oguliti pre ceđenja, tada će biti tamno-crvenkasto.

Čuvanje i rok trajanja

Čuva se na tamnom i hladnom mestu u dobro zatvorenoj staklenoj flaši ili tegli.  Ukoliko koristite kupovni proizvod, nakon otvaranja najbolje ga je čuvati u frižideru. Nije dobro da predugo stoji, jer vremenom gubi svoje lekovite moći i hranljivi sastav.

Ulje od bundeve recept

Za litar ulja biće Vam potrebno 2,5-3 kilograma bundevinih semenki.

  1. Kada izvadite semenke iz bundeve i operete ih, procedite ih i stavite na sušenje. Pustite neka odstoje najmanje 30-60 minuta.
  2. Posle ih poređajte u tepsiju, tako da se semena ne preklapaju. Može se koristiti i goljica, razlika će biti samo u boji dobijenog ulja.
  3. Potrebno ih je propržiti jer se iz svežih semenki ne može dobiti bundevino ulje.
  4. Rernu zagrejte na 60 stepeni pa ih ubacite u tepsiju na 3-4 minuta.
  5. Nakon pečenja stavite ih u presu za ceđenje pod visokim pritiskom i iscedite ih. Bez prese ukoliko je nemate, možete ručno cediti pomoću avana i tučka. Ako pravite na taj način, na kraju je potrebno procediti što bolje kroz gazu.

Ulje od bundeve upotreba za lice

Bundevino ulje za lice koristi se zbog bogatog sadržaja prirodnih antioksidanasa i zdravih polinezasićenih masnih kiselina. Evo nekoliko njihovih prednosti:

  • Palmitinska masna kiselina podstiče prirodno podmlađivanje kože, pruža joj zaštitnu barijeru.
  • Stearinska joj daje optimalnu vlažnost, što doprinosi njenom dobrom izgledu.
  • Linolna masna kiselina je esencijalna pa je moramo unositi u organizam jer je ne sintetišemo sami. Igra ulogu u održavanju glatkoće kože.
  • Oleinska ili omega 9 masna kiselina važna za održavanje vlažnosti kože.

Ulje bundeve može se direktno naneti na lice i daje sjajne rezultate. Poboljšava ten, čini kožu čistom, ima hidratantno dejstvo zahvaljujući nezasićenim masnoćama koje sadrži. Pokazalo se kao dobro sredstvo za smanjenje pojave fleka i pigmentacije. Koža izgleda svetlije, mlađe, dobro je zategnuta i blistava.

Izvanredno je sredstvo u borbi protiv akni i bubuljica, ne samo da uklanja postojeće, već i sprečava pojavu novih. Zbog izvanrednog bogatstva vitaminima A, E i K, sadržaja cinka i omega masnih kiselina. Upravo zato ulazi u sastav mnogih krema i losiona za negu kože.

Bundevino ulje bogato je masnim kiselinama te odlično oporavlja suvu i ispucalu kožu. Smatra se prirodnim lekom za ekcem, psorijazu, perutanje i ljuštenje kože.

Podmladite kožu lica bundevinim uljem

Bundevino ulje bogat je izvor antioksidanasa koji sprečavaju prerano starenje kože lica. A uz to sadržaj vitamina E i karotenoida usporavaju i ublažavaju posledice starenja. Stoga je ovo sredstvo izvanredna terapija protiv finih linija, pega i bora.

Bundeva spada u najbolje prirodne lekove koji pomažu oporavku kože od raznih oštećenja. Ubrzava proces zarastanja rana, zahvaljujući vitaminu E smanjuje ožiljke, ali i pojavu strija. Uz to sadrži i vitamin C, pa ujedno i štiti kožu.

Slobodni radikali nastaju usled štetnih efekata iz spoljašnje sredine. Oni mogu između ostalog napasti kožu ostavljajući je ranjivom, sa borama, sklonu infekcijma i drugim oštećenjima. Antioksidansi kojima je ono veoma bogato štite ćelije i naše zdravlje, uklanjajući ili neutrališući slobodne radikale u našem telu.

Donosimo Vam recept za tonik za lice.

Potrebno je po pola šolje jakog čaja od kamilice i tonika od hamamelisa i 1 kašika bundevinog ulja od semenki. Sve se stavi u bocu za sprej i promućka se. Koristiti nakon čišćenja lica ,a pre hidratacije, kako bi što duže ostala koža hidrirana.

Ulje od semena bundeve za kosu

Blagotvorno bundevino ulje za kosu takođe čini čuda. Konzumirajte ga kao dodatak u ishrani, po kašičicu svaki dan uz jedan obrok.

Isto tako nakon pranja kose, možete ga u veoma malim količinama naneti na mokre krajeve pre sušenja. Takođe, vlasište i koža glave se dobro izmasira uljem bundeve (količina oko jedne supene kašike). Ostavite ga 15-20 minuta, pa isperite.

Problem koji često muškaracima zadaje muku jeste ćelavost. Redovnim korišćenjem ovog čuda iz prirode sprečićete dalje opadanje. Posebno je učinkovit tretman protiv gubitka kose. Kao prirodni antioksidans pojačava cirkulaciju krvi u temenu i jača folikule dlake. Zato jača koren, ubrzava njen rast, a ujedno joj i štiti krajeve.

Čini kosu sjajnom i kontroliše kovrdžanje, pa ona postaje laka za rukovanje. Dubinski regeneriše svaku dlaku, pa će tako Vaša kosa biti duga i gusta njegovom upotrebom. Daje prirodan sjaj i zdrav izgled. Pored svega toga zahvaljujući bogatom sadržaju cinka sprečava pojavu peruti.

Donosimo Vam čudotvoran recept sa dva sastojka za koji tvrde da kosa poraste za 2-4 centimetra za samo dve nedelje.

Potrebni sastojci su:

  • Ulje bundeve koje hrani kosu i esencijalno ulje mente (nane) ono stimuliše i jača koren.

Kako napraviti ovaj preparat:

Priprema se tako što u bundevino ulje kao bazu dodate nekoliko kapi mentine esencije. Ovu mešavinu treba zagrevati na pari, pa je toplu utrljati u kožu glave uz lagano masiranje. Nakon toga masažerom za glavu dodatno masirajte 5-7 minuta, to je trik za ubrzavanje cirkulacije.

Možete odmah nakon toga oprati kosu ili držati preko noći. Tako svaki dan u toku dve nedelje. Rezultati zagarantovani!

Ulje bundeve cena u prodavnicama i apotekama

Bundevino ulje prodaje se gotovo na svakom koraku. Možete ga pronaći u prodavnicama zdrave hrane. Dostupno je i u većim dobro opremljenim marketima, a prisutno je i na internetu.

Nisu poznate bilo kakve kontraindikacije sa preparatima bundevinog ulja, čak ni dužim korišćenjem. Neželjene interakcije sa lekovima su veoma retke. Bezbedno se može nanositi na kožu, ali i uzimati oralno bez ikakvog razblaživanja.

Samo oni koji su alergični na bundevu ili neku supstancu koju ona sadrži ne smeju koristiti ulje. Nije preporučljiva upotreba kod male dece i trudnica. Jedino ga ne bi trebalo koristiti za kuvanje jer toplota uništava hranljive sastojke. Može čak postati štetno zbog efekta hidrogenizovanih masnih molekula koji se formiraju prilikom termičke obrade.

Za ulje od bundeve cena jeste poprilično visoka, što je boljeg kvaliteta to je skuplje. Pa tako za ambalažu od 250ml potrebno je izdvojiti oko 1000 rsd, pa i do 1400 dinara.

Iskustva korisnika sa bundevinim uljem

Već neko vreme koristim ulje bundeve jednom nedeljno za masažu glave, perut je nestala a kosa mi raste kao luda. Preporučila bih svakome ko ima problema sa opadanjem, ili suvom i ispucalom kosom. Neću prestati sa tim svojim novim ritualom, svi su me pohvalili kako izgledam svežije nego ikad. A kosa mi naprosto blista!

Milena, Zaječar

Sasvim slučajno sam naišao na tekst o pozitivnim efektima bundevinog ulja. Imao sam duže problem sa urinarnim infekcijama, svašta sam probao ali se stalno vraćala. Odlučio sam pokušati i ovaj metod lečenja, u krajnjem slučaju ne može škoditi jer je potpuno prirodno. Koristio sam bundevino ulje ujutru i uveče po dve kašike. Posle nekog vremena sam osetio boljitak. Sada i dalje pijem po jednu kašiku dnevno čisto radi prevencije, da sprečim sebi muke.

Zdravko, Beograd

Pošto smo saznali za šta je sve dobro bundevino ulje, preporučujemo Vam članak o blagotvornom dejstvu sirovih bundevinih semenki.

Članak Bundevino ulje kao lek za prostatu je izvorno obljavljen na stranici meseceva dijeta | meseceve mene od autora dijeta.info

Čaj od zove kao lek priprema i recepti

$
0
0

Čaj od zove za šta je dobar 

Čaj od zove protiv kašlja i prehlade proveren je prirodni lek koji preporučuje naša tradicionalna medicina. Taj blagotvorni napitak pomaže kod bolesti bubrega, jetre, kardiovaskularnih smetnji, ali i upaljenih krajnika. Ublažava bolove i neprijatne tegobe uzrokovane išijasom i reumom.

Zova (bazga) pospešuje jače izlučivanje mokraće i znoja, te olakšava iskašljavanje šlajma. Često se primenjuje kod učestalih respiratornih infekcija, jer značajno ubrzava proces izlečenja.

Biljka koja nas u mislima vraća na selo, i te kako je cenjena danas. Sve češće vredne domaćice prave aromatični sirup od njenog cveta, te na taj način usrećuju svoje ukućane.

Osim ukusnog soka sa bazgom mogu se pripremati i mnogi drugi lekoviti pripravci. Jedan od njih je i čuveni recept za čaj od zove. Saznajte za šta je sve dobar i zbog čega je toliko omiljen u našoj narodnoj medicini.

Biljka bazga cenjena od pamtiveka

Svima nam je dobro poznata zova (bazga), čiji je latinski naziv Sambucus nigra. Spada u najstarije i najlekovitije biljke naših krajeva i čitave Evrope. Može se naći na brojnim šumskim čistinama, rubovima šuma, kraj puteva i naselja. Traži dosta svetla, vlažnu i propusnu zemlju, a razmnožava se korenskim izdancima i poluzrelim reznicama leti.

Kod starih naroda bazga je predstvaljala simbol smrti i rođenja, zaštitik od zlih sila, ali i saveznica „veštica“. Prema narodnom verovanju, njenu krošnju nastanjuju duhovi. Tako i svirala od zove može prenositi poruke „sa onog sveta“. U nekim krajevima u Srbiji i dalje se prepričavaju ovakve priče.

Vino od zovinih bobica smatralo se vilinskim pićem, ko ga popije, navodno je sticao moć da vidi vile i komunicira sa njima. Do kraja 19 veka uz nezaobilazni čaj od zove, na londonskim ulicama prodavalo se i aromatično vino istoimene biljke. Najviše se služilo tokom hladnih zimskih dana, kako bi ugrejalo i okrepilo prolaznike i radnike.

Zova kao lek čuvenog Hipokrita

Zova je listopadni grm koji naraste 3 do 10 metara u visinu. Kora joj je debela i svetlosive boje, dok su grane šuplje i drvenaste, ispunjene mekanom srži. Listovi su svetlozeleni i perasti, jajasti i pomalo ušiljeni. Cvetovi su dvopolni, mirisni, bele i žućkaste boje.

Biljka bazga cveta od aprila do juna meseca. Plodovi su u početku zelene boje, zatim prelaze u ljubičasto-crvenu, a na kraju su potpuno crni. Bobice zove su prečnika 3 do 6 mm, sa po 3 semenke, koji daju crveni sok. Od njih se pravi popularni sirup, ali i drugi sjajni recepti.

Zova kao lek koristila se još u doba Hipokrita, Plinija i Galena. Oni su tvrdili kako ova biljka može zameniti sve tadašnje lekove.

U prošlosti naročito je bio cenjen sok i čaj od zove u čije smo lekovito dejstvo uvereni i danas.

U starom Rimu žene su farbale kosu, sokom od zrelih bobica i tako joj davale lep crvenkast odsjaj. Čitavo drvo bazge cenjeno je zbog praktičnih i medicinskih namena već hiljadama godina unazad.Čaj od zove kao lek

Lekovitost zove i dobrobiti po zdravlje

Za blagotvorni čaj od zove, kao i sok i sirup upotrebljavaju se svi delovi biljke. Cvetovi, lišće, bobice, kora i koren su potpuno iskoristljivi u lekovite svrhe.

Ukusni zovini napici pravi su melemi za upaljeno grlo, pomažu lakše iskašljavanje i ubrzavaju proces ozdravljenja. U Bugarskoj se otišlo i korak dalje. Naime, tamošnji stanovnici tvrde da je crna zova lek za rak, te da leči najopasnije bolesti.

Kada se bere zova?

Cvet se bere u junu, dok se nije sasvim rascvetao, za vreme toplih i suvih dana. Suši se vrlo pažljivo i naglo, u tankim slojevima, na tavanu ili korišćenjem veštačke toplote. Treba sadržati svoju prirodnu boju. Ako kojim slučajem pocrni, onda ne vredi i mora se baciti.

Čuvanje zovinih cvetova je izuzetno važno, za tu namenu koristite samo posude koje se mogu dobro zatvoriti.

Kome se preporučuje bazgin čaj?

Vruć čaj od zove priprema sa natapanjem cvetova. Ako se pije na početku prehlade, gripa, upale grla doprinosi bržem izlečenju. On će podstaći krvotok, omogućiće brže preznojavanje i na taj način izbacuje otrovne materije.

Može se davati deci tokom eruptivnih bolesti kao što su boginje. Izvući će osip u kratkom roku i ubrzaće oporavak mališana.

Cvet bazge smanjuje izlučivanje i ubrzava izbacivanje sluzi, pa olakšava nazebe, katar, upalu sinusa i začepljenje bronhija.

Čaj od bazge deluje opuštajuće, ublažava bronhijalne spazme i pomaže kod astme. Deluje i kao moćan diuretik, eliminiše otrovne materije koje se nakupljaju kod artritisa i gihta.

Ovaj napitak koristi se za ublažavanje upala i lečenja čireva po koži, opekotina i rana. Uz bazgin čaj za ovu namenu primenljiv je i losion, kao i mast. Lekoviti sastojci zove podstiču izlučivanje vode iz organizma.

Kako se koristi kora, lišće i bobice

Već u proleće kora bazge sakuplja se sa debelih grana. Upotrebljava se njen srednji, zeleni sloj. Pre korišćenja se kožica obavezno sastruže i baci. Ona ima gotovo istu vrednost kao i cvet koji je mnogo poznatiji.

Leči bolesti bubrega, srca i jetre. Od korena i kore zove može se napraviti mast protiv ekcema i psorijaze.

Lišće bazge se bere tek kada se potpuno razvije. Sveži stucani listovi stavljaju se na bolna mesta kao obloge, pomažu kod neuralgije lica. Isto tako vrlo su efikasni i kao obloga kod spoljašnjih hemoroida.

Sveže listove zove nekada su ljudi stavljali na slepočnice, kako bi ublažili neprijatnu glavobolju. Sa njima se trljalo i lice, da bi se oterali uporni insekti. Nisu preporučljivi osobama sa osetljivom kožom, jer mogu izazvati određene reakcije.

Čaj od zove pripreman od listova odlično čisti krv i najbolje je sredstvo protiv nečiste kože. Blagi napitak pomoći će kod gihta, a dobar je i kod neprijatnog zadaha tela, jer ga uspešno neutrališe.

Čaj od lišča i kore bazge pomaže kod neredovne i tvrde stolice, jer eliminiše zatvor u kratkom roku. Uz to daje se i osobama koje ne mogu zadržavati mokraću.

Ako imate neredovnu probavu, pomoći će vam i sledeći napitak.

Kašiku suvih bobica potopite 12 sati u šolji hladne vode. Zatim napitak podgrejte i popijte pre doručka.

Bobice se beru krajem leta, kada u potpunosti sazre. Sadrže dosta vitamina C i drugih dragocenih nutrijenata. Obavezno se suše, a od njih se prave sok (sirup), džem i fenomenalna marmelada od zove.

Kako napraviti čaj od bazge recept

Naša narodna medicina nudi nam velik broj recepata za pravljenje ovog čudotvornog napitka. Gotovo za svaku poznatu boljku postoji rešenje u vidu bazginog napitka.

Čaj od cveta zove protiv visoke temperature

Za preznojavanje kod povišene temperature, dovoljno je napraviti mlak čaj od zove na sledeći način:

2 kašičice cvetova prelivaju se sa 3 decilitra provrele vode. Napitak držati poklopljeno desetak minuta, a zatim ga trebate procediti i još dok je mlak piti. Dozira se tokom celog dana i to u malim odmerenim gutljajima.

Čaj od zovinog lišća za čišćenje krvi

Fitoterapeuti preporučuju sledeći napitak:

7-8 listića preliju se sa dva decilitra tek ključale vode i lagano se kuvaju narednih 5 do 6 minuta. Nakon toga napitak se cedi i kad se prohladi dodaje mu se puna kašičica domaćeg meda.

Osim za čišćenje krvi ovako napravljen čaj od bazge dobar je kod osipa, bolesti jetre, bubrega i pluća. Uz to omogućiće brže pražnjenje i umiriće nervozan želudac i creva.

Čaj od zove za mršavljenje stomaka

Ono što mnoge dame naročito interesuje svakako je čaj za mršavljenje od bazginog korena. Ovaj napitak je delotvoran, ali ne i „čudesan“. On može doprineti bržem varenju hrane i ubrzavanju metabolizma, ali vam je svakako neophodna i korekcija ishrane.

Uz sve navedeno preporučljiva je svakodnevna fizička aktivnost, jer kilogrami vam neće otići sami od sebe.

Kako se pravi napitak koji topi kile?

Jednu kašiku sitno iseckanog korena zove kuvajte u šolji vode ili vina 20 -tak minuta. Procedite što bolje i tokom dana pijte. Dobijena količina je dovoljna za ceo dan.

Pijuckajte čaj od zove za mršavljenje lagano i pridržavajte se svih ostalih preporuka.

Napitak za ublažavanje želučane kiseline

Između debele zovine kore i središnjeg dela stabla, nalazi se svetlozeleni omotač. Upravo sa njim priprema se čaj od bazge koji uspešno čisti želudac od svih štetnih kiselina.

Evo kako se pravi:

2 čajne kašičice svetlozelena mase prelijte sa 2,5 dl vrele (ključale) vode. Posle 10 minuta procedite.

Pijte napitak lagano na odmerene gutljaje i očekujte već nakon nekoliko dana ublažavanje gastritičnih smetnji.

Napravite ukusno vino od bazge

Za aromatično vino od zove biće vam potrebno:

4 kg bazginih bobica,

3 kg šećera,

40 g kvasca,

8 litara vode.

Priprema napitka:

Bobice zove prelijte vodom, dodajte šećer i vrlo kratko prokuvajte. Kad se smesa prohladi uspite je u veću teglu i sa vrha pospite izmrvljenim kvascem. Tegla se treba prekriti čistom lanenom krpom i ostaviti duži period dok ne fermentira.

Nakon 4 do 5 nedelja zovine bobice će potonuti na dno tegle, što je pokazatelj da je fermentacija završena. Tečnost pažljivo odvojite i sipajte u čiste flaše.

Vino skuvano sa bobicama zove pomaže kod vodene bolesti.

Napravite obloge sa listovima bazge

Ukoliko imate peckanje u očima, pomešajte sveže listove zove sa belancetom. Tu smesu lagano stavite na zatvorene kapke.

Otklonićete neprijatne simptome u kratkom roku.

Kupka od bazginih cvetova

100 grama cvetova stavite u lanenu kesicu i držite u kadi sa vodom 30 minuta. U tako pripremljenoj kupki, kupajte se desetak minuta.

Ovakav tretman pomoći će kod gotovo svih gorenavedenih bolesti.

Sirće od cvetova zove

Uz nezaobilazni čaj od zove koji je dokazan kao lek za brojne boljke, preporučuje se još jedan odličan recept.

15 grama svežih cvetova bazge stavite u 5 dl jabukovog sirćeta i ostavite na toplom mestu dve nedelje. Zatim što bolje procedite i uzimajte dve kašike dnevno, zajedno sa vodom.

Ovako pripremljeno zovino sirće ublažiće postojeće reumatske i sve ostale tegobe.

Sirup od zove i limuna sa šećerom

Pripema:

40 velikih lepih cvetova prelijte sa 4 dl hladne vode i pustite neka odstoji ceo dan (24 časa). Nakon toga procedite i u tu tečnost dodajte 4 kg šećera u 4 kesice limuntusa. Slobodno im pridodajte sok od 4 limuna.

Tokom naredna 24 sata, zovin sirup povremeno mešajte a zatim prespite u flaše. Ovaj vitaminski zovin sirup razređuje se s vodom, a naročito rado ga piju deca.

Sirup od bobica zove osnažuje organizam

Evo šta vam treba za ovaj recept:

Pripremite 5 kg bazginih bobica, 2 kg šečera, litar vode, kesicu konzervansa, koru jednog limuna.

Po želji dodajte i 5 do 10 karanfilića (klinčića).

Izrada sirupa:

Najpre odvojite bobice od peteljki, dobro operite, te stavite u sud sa debelim dnom. Na kraju sve prelijte vodom.
Kuvajte sirup vrlo lagano, na blagoj vatri sve dok ne provri. Zatim sklonite na stranu i dodajte šećer, limunovu koru (isečenu na tanke kriške) i karanfilić.

Nakon toga vratite opet na kuvanje, i pustite nek ponovo sve provri. Posle desetak minuta sklonite, dodajte kesicu konzervansa i sipajte u flaše.

Marmelada od bazge ostavlja bez daha

Za sam kraj uz popularni sok, sirup i čaj od zove pripremili smo vam još jedan izuzetan recept. Posredi je pravi delikates, marmelada sa bazginim bobicama.

Evo kako se priprema:

2 kg bobica zgnječite i li propasirajte. Kuvajte ih u malo vode uz nezaobilazan dodatak 500 grama šećera. Kad veći deo tečnosti ispari, smesu uspite u tegle.

Marmelada od zove je vrlo ukusna i zdrava, pogoduje svim starosnim kategorijama. Obavezno je ponudite i vašoj deci, sigurno će im se svideti.

Mere opreza i važne napomene

U proleće se cvet zove može koristiti kao sredstvo protiv polenskih alergija. Ukoliko imate pomenutih tegoba konsultujte vašeg lekara pre primene bilo kog recepta.

Sveža biljka je otrovna i ne sme se konzumirati bez kuvanja. Čaj od zove u trudnoći nije dozovoljen, a ne preporučuje se ni dojiljama.

Za sam kraj preporučujemo vam da pročitate kako da napravite sok od zove bez dodatog konzervansa.

Članak Čaj od zove kao lek priprema i recepti je izvorno obljavljen na stranici meseceva dijeta | meseceve mene od autora dijeta.info

Viewing all 245 articles
Browse latest View live